اخبار ضد و نقیض از آزادی فرمانده حشد شعبی

به گزارش مجله نازلارا، یک عضو مجلس عراق شب گذشته از آزادی فرمانده حشد شعبی ساعاتی پس از بازداشت به اتهام ساختگی تروریسم خبر داد. اما فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز گذشته با انتشار بیانیه ای رسمی تأکید کرد که فرمانده بلندپایه حشد شعبی که بازداشت شده تا پایان تحقیقات در اختیار ستاد عملیات مشترک خواهد بود.

اخبار ضد و نقیض از آزادی فرمانده حشد شعبی

به نقل از روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم، یک منبع به خبرگزاری شفق نیوز گفت: صحبت درباره آزادی قاسم مصلح دقیق نیست. او همچنان تحت بازداشت عملیات مشترک در خصوص اتهام مشارکت در هدف گیری کاروان های ائتلاف آمریکایی با انفجار بمب ها طبق اعترافات شخص بازداشت شده در این عملیات باقی می ماند.

او اضافه کرد: تنها پسر قاسم مصلح در لحظه ای که در جریان عملیات بازداشت شد، آزاد شده و او منتظر تکمیل تحقیقات از پدرش است.

این در حالی است که کاظم الفرطوسی، سخنگوی گردان های سید الشهدا گفت: قاسم مصلح، فرمانده عملیات حشد شعبی در الانبار عصر آزاد شد و در میان هیئتی از حشد از سوی هادی العامری، فالح الفیاض و ابوفدک مورد استقبال قرار گرفت.

الفرطوسی تاکید کرد: مصلح در مقر هیئت حشد به عنوان فرمانده کل مستقر است نه به عنوان فرد بازداشت شده یا متهم.

به گفته او، مصلح با اتهام هدف گیری نیروهای آمریکایی روبه رو است.

پیشتر فالح الخزعلی، کننده ائتلاف الفتح که شامل شاخه سیاسی گروه های حشد شعبی در مجلس عراق محسوب می شود، توییت کرده بود، فرمانده عملیات الانبار در سازمان حشد شعبی آزاد و تحویل نیروهای امنیتی حشد شده است.

او اضافه کرد: کسی حق ندارد منتسبان در وزارت دفاع، کشور، سازمان مبارزه با تروریسم و حشد شعبی را بازداشت کند مگر خود بخشی که منتسب به آن هستند.

از طرف دیگر، مهند العقابی، مدیر اطلاع رسانی حشد شعبی نیز در توییتر با اشاره به پایان یافتن بازداشت مصلح نوشت: مساله پایان یافت و فتنه خاموش شد خدا عراق و عراقی ها را حفظ کند و بر عظمت و وحدت نیروهای امنیتی قهرمان در تمام صفوف آن بیفزاید و از تمام کسانی که در این حوزه فعالیت دارند، سپاسگزارم.

قاسم مصلح به عنوان فرمانده لشکر الطفوف وابسته به عتبات عالیات فعالیت می کرد و 2017 به عنوان فرمانده عملیات حشد شعبی در الانبار غرب عراق منصوب شد.

بازداشت قاسم مصلح موجب اعتراض شدید سران حشد به نحوه بازداشت او شد، چون برخلاف ضوابط امنیتی و قضائی عراق، اعضای حشد باید توسط دستگاه حفاظت اطلاعات حشد بازداشت شوند نه توسط سازمان مبارزه با فساد که ریاست آن را احمد ابورغیف بر عهده دارد.

اما نکته قابل توجه این است که در بیانیه رسمی واحد اطلاع رسانی امنیتی و بیانیه اخیر شخص الکاظمی نخست وزیر تأکید شده که بازداشت این مقام به ماده 4 قانون مبارزه با تروریسم مربوط می شود و براساس شکایت رسمی بوده است، در این صورت هم کمیته مبارزه با فساد نباید اقدام به این کار می کرد زیرا با اختیارات دستگاه مبارزه با فساد منافات دارد.

نخست وزیر عراق، در بیانیه خود تأکید کرد که در مقام فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به نیروهای ویژه دستور اجرای حکم بازداشت این فرمانده حشد را داده است.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز گذشته با انتشار بیانیه ای رسمی تأکید کرد که فرمانده بلندپایه حشد شعبی که بازداشت شده تا پایان تحقیقات در اختیار ستاد عملیات مشترک خواهد بود.

در بیانیه رسمی مصطفی الکاظمی آمده که نیروهای ویژه عراقی به دستور فرمانده کل نیروهای مسلح عراق حکم قضائی بازداشت یک متهم مشمول ماده 4 قانون ضد تروریسم براساس شکایت تنظیم شده علیه وی را اجرا کردند.

این بیانیه اضافه کرده که کمیته تحقیقاتی متشکل از ستاد عملیات مشترک، اطلاعات وزارت کشور، اطلاعات نظامی، سازمان امنیت ملی و امنیت حشد شعبی برای تحقیق درباره اتهامات منسوب به این متهم تشکیل شده و وی تا زمان پایان تحقیقات در اختیار ستاد عملیات مشترک خواهد بود.

الکاظمی در بیانیه خود تأکید کرد که حضور مسلحانه برخی گروه های مسلح نقض پرمخاطره قانون اساسی و قوانین جاری کشور است و تحقیقات فوری برای بررسی این رفتارها آغاز شده است.

وی اضافه کرد که در این شرایط تاریخی حساس حفاظت از امنیت کشور و جلوگیری از ماجراجویی های امنیتی مسؤولیت دولت و نیروهای امنیتی و نظامی و احزاب و نیروهای سیاسی کشور است و از همه خواست که منافع ملی را بر هم امر دیگری اولویت دهند.

گروه های وابسته به حشد با حضور در منطقه خضراء بغداد خواستار تحویل مصلح به حشد شعبی شدند که این قائله به درگیری کشیده نشد.

همچنین سران سیاسی شیعه عراق شب گذشته با الکاظمی جلسه گذاشتند و خواستار پایان این موضوع شدند.

منابع اطلاع رسانی عراق نیز گزارش دادند، نیروهای امنیتی تانک ها و تجهیزات نظامی را در برخی خیابان های بغداد مستقر کردند تا از هرگونه تنش با حشد شعبی ممانعت کنند.

این منابع اضافه کردند: نیروهای عراقی تانک ها و خودروهای زرهی را در برخی خیابان ها مستقر کردند و مناطق اطراف منطقه الخضرا شاهد تجهیزات نظامی گسترده است. این اقدام پس از خروج برخی نیروهای حشد شعبی از منطقه الخضرا و اطراف آن انجام گرفت. زیرا محاصره نیروهای حشد شعبی در منطقه سبز بغداد، پایتخت عراق به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار آناتولی، نیروهای حشد شعبی در مقابل ساختمان ستاد کل ارتش در منطقه سبز به انتظار نشسته اند.

نیروهای حشد شعبی پس از ورود به منطقه سبز کنترل کلیه دروازه های ورودی آن در بغداد، پایتخت عراق را به دست گرفته بودند.

همچنین کننده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق در واکنش به بازداشت یک فرمانده بلندپایه حشد شعبی تأکید کرد که هیچ کس نباید خود را فراتر از قانون بداند.

جنین هنیس پلاسخارت، کننده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق، با انتشار بیانیه ای تأکید کرد که موضوع بازداشت این فرد باید مانند پفراینده هر شهفرایند دیگری فرایند قانونی خود را طی کند.

وی اضافه کرد که کسی حق قدرت نمایی برای تحمیل نظر خود به دیگران را ندارد و چنین رفتارهایی موجب تضعیف حکومت و کاهش اعتماد مردم می شود.

پلاسخارت تأکید کرد که باید در هر حال به نهادهای حکومتی کشور احترام گذاشت و اضافه کرد که هیچ کس فراتر از قانون نیست.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1124

به "اخبار ضد و نقیض از آزادی فرمانده حشد شعبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخبار ضد و نقیض از آزادی فرمانده حشد شعبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید