افشای نام کسی که سازمان اطلاعات عراق را به محل اختفای سرکرده داعش رساند

به گزارش مجله نازلارا، دو منبع امنیتی عراق اعلام کردند، تیم های اطلاعاتی این کشور طی تعقیب طولانی مدت سرکرده داعش در فوریه 2018 بعد از اینکه یکی از معاونان ارشد ابوبکر بغدادی اطلاعاتی را از نحوه فرار او طی سال های گذشته در اختیار آنها گذاشت، به گشایشی در این امر دست یافتند.

افشای نام کسی که سازمان اطلاعات عراق را به محل اختفای سرکرده داعش رساند

ایسنا نوشت: اسماعیل العیثاوی یکی از معاونان ارشد ابوبکر بغدادی، سرنموده داعش بعد از بازداشتش توسط مقامات ترکیه و تحویل او به عراقی ها به مقامات امنیتی این کشور گفته بود، بغدادی بعضا گفت وگوهای استراتژیکی را با رهبران داعش در داخل ون های پر از بار سبزی برگزار می نماید تا شناسایی نشود.

یکی از مسؤولان امنیتی عراق در این باره گفت: العیثاوی اطلاعات ارزشمندی را به تیم آژانس های اطلاعاتی و امنیتی متعدد عراق جهت یاری به تکمیل پازل های گم شده رفت وآمدها و تحرکات ابوبکر بغدادی و محل های اختفای او ارائه کرد.

وی به رویترز گفت: العیثاوی اطلاعاتی از پنج مردی داد که آنها با ابوبکر بغدادی در داخل خاک سوریه و مناطق مختلفی که در اختیار داعش بوده، ملاقات داشتند. مقامات اطلاعاتی عراق العیثاوی را که دارای دکترای علوم اسلامی است یکی از پنج دستیار اصلی بغدادی می دانستند.

به گفته مسؤولان امنیتی عراق، العیثاوی در سال 2006 به القاعده پیوست و نیروهای آمریکایی او در سال 2008 بازداشت کردند و او به مدت چهار سال در زندان بود.

بغدادی، العیثاوی را پس از آزادی در نقش های اصلی نظیر ارائه دستورات دینی و انتخاب رهبران داعش مکلف کرد، این بعد از فروپاشی گسترده داعش در سال 2017 بود که العیثاوی به همراه همسر سوری اش به سوریه گریخت.

مسؤولان امنیتی عراق می گویند، نقطه عطف دیگری که طی امسال میلادی روی داد عملیات مشترکی بود که طی آن سازمان اطلاعات آمریکا، ترکیه و عراق توانستند رهبران داعش از جمله چهار سوری و عراقی را بازداشت نمایند.

یکی از مقامات مسؤول عراقی که ارتباط مستحکمی با سازمان های اطلاعاتی مختلف دارد، گفت: آنها به ما اطلاعات درباره تمام مناطقی که بغدادی در داخل سوریه با رهبران داعش در آنها جمع می شد، ارائه کردند، ما تصمیم گرفتیم با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برای گسترش بیشتر منابع در داخل این مناطق هماهنگ شویم.

وی اضافه نمود: در اواسط 2019 توانستیم ادلب را به عنوان محل اختفای بغدادی رصد کنیم که در آنجا از روستایی به روستای دیگر به همراه خانواده و سه تن از نزدیکانش رفت وآمد داشت.

این مقام اعلام نمود، در پی آن مخبرها در سوریه مردی عراقی که سرش را پوشانده بود در یکی از بازارهای ادلب شناسایی نموده و توانستند از صورتش او را بشناسند. او العیثاوی بود و مخبرها به دنبال او به منزلی که بغدادی در آن بود، رسیدند.

این مسؤول گفت: جزئیات را به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا دادیم که از تصاویر ماهواره ای و پهپادها برای تحت کنترل دریافت موقعیت طی پنج ماه گذشته استفاده کرد.

بغدادی دو روز پیش به همراه خانواده اش برای اولین بار این موقعیت را ترک کرد و با یک ون به روستایی در همان حوالی رفت.

به گفته این مسؤول، این آخرین لحظه زندگی او بود.

همچنین یک سرنموده النصره در ادلب در این باره می گوید، بغدادی همیشه از دست دشمنان محلی در سوریه می گریخت هیئت تحریر الشام یا النصره سابق بر ادلب تسلط دارند و عملیات جستجوی بغدادی را بعد از اطلاعات مبنی بر حضور او در آنجا آغاز کردند.

به گفته این منبع، هیئت تحریر الشام اخیرا دیگر معاون برجسته بغدادی موسوم به ابو سلیمان الخالدی را یکی از سه فرد مشاهده شده در کنار بغدادی در نوار ویدیویی اخیرش بود، شناسایی کردند.

این سرنموده گفت، بازداشت الخالدی شاه کلید جستجوی بغدادی بود.

بغدادی شاید به این دلیل ادلب را برای مخفی شدن انتخاب نموده بود که بهترین امید او بعد از نابودی داعش در عراق و سوریه بود. این رهبر النصره می گوید، شاید می توانسته در سایه کنترل امنیتی نه چندان سفت و سخت و وجود ایست های بازرسی گروه های النصره که به ندرت خودروها را مورد بازرسی قرار می دادند فرصت زنده ماندندن داشته باشد.

این عضو النصره اضافه نمود، تصور می نماید بغدادی شش ماه در ادلب بوده و علت اصلی حضورش در آنجا مخفی شدن بوده است اما در عین حال گفت، بغدادی همچنان خطری بزرگ بود زیرا حضورش چه بسا موجب جذب اعضایش به منطقه ای می شد که گروهک های زیر زمینی داعش در آنجا هستند.

وی می افزاید، اعضای النصره بعد از دستیابی به اطلاعاتی مبنی بر حضور بغدادی در شهرک سرمین دو ماه پیش آنجا را هدف دریافتد اما اثری از او نبود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 4

به "افشای نام کسی که سازمان اطلاعات عراق را به محل اختفای سرکرده داعش رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای نام کسی که سازمان اطلاعات عراق را به محل اختفای سرکرده داعش رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید