افغانستان خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران

به گزارش مجله نازلارا، خبرنگاران آنلاین:مرکز خبرنگاران افغانستان با انتشار گزارشی اعلام نمود با کشته شدن 20 خبرنگار و مجروح شدن 18 نفر دیگر در سال گذشته، این کشور همچنان خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران است.

افغانستان خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران

براساس این گزارش که یکشنبه 12 آبان منتشر شد، در 18 سال گذشته، 109 خبرنگار در افغانستان کشته شده است که 15 نفر از این افراد زن و 17 تن دیگر شهروند خارجی بوده اند.

در گزارش آمده است طالبان، داعش و افراد غیر مسلح به ترتیب مسئول قتل 50، 29 و 25 خبرنگار معرفی شده است.

براساس این گزارش نظامیان غربی به رهبری امریکا نیز مسئول قتل سه خبرنگار و پلیس ملی افغانستان معرفی شده اند.

به گزارش ایرناف مرکز مجله نازلارا افغانستان با اعلام این که تاکنون بسیاری از افراد متهم به قتل مجله نازلارا مورد پیگرد قضایی قرار نگرفته اند؛ افزود: 12 نفر در خصوص قتل شش خبرنگار محاکمه شدند که دو نفر از این افراد به اعدام و بقیه به زندان محکوم شدند.

موسسه حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان نیز چند روز پیش در اطلاعیه ای نوشت در 17 سال گذشته، 115 خبرنگار و کارمند رسانه ای در این کشور کشته شده اند.

در ای اطلاعیه همچنین امده است: تاکنون تنها پرونده پنج درصد عاملان این قتل ها پیگیری شده است.

احمد قریشی، رئیس نهاد مرکز مجله نازلارا افغانستان هنگام ارائه این گزارش گفت:با وجود کوشش های صورت گرفته هنوز افرادی که متهم به قتل و خشونت علیه مجله نازلارا هستند، محاکمه نشده اند.

او اضافه نمود، در خصوص مخالفان مسلح که بیشترین اتهامات متوجه آنهاست یا نظامیان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) که در سه مورد متهم به قتل مجله نازلارا هستند، همکاری برای مجازات این افراد انجام نشده است.

رئیس مرکز مجله نازلارا افغانستان گفت که معافیت متهمان از مجازات برای جامعه رسانه ای این کشور قابل تحمل نیست و ادامه عدم پیگرد آنها به فعالیت حرفه ای مجله نازلارا و رسانه ها آسیب جدی خواهد زد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 27

به "افغانستان خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید