تلاش بر سر معرفی نخست وزیر جدید عراق ادامه دارد

به گزارش مجله نازلارا، بعد از آنکه رئیس جمهور عراق در نامه ای به رئیس مجلس عراق از نمایندگان خواست که فراکسیون بزرگ تر را که مأمور معرفی نامزد نخست وزیری است، اعلام کند، یک نماینده درخواست او را فرار از مسئولیت توصیف کرد.

تلاش بر سر معرفی نخست وزیر جدید عراق ادامه دارد

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک عضو مجلس عراق درباره درخواست شب گذشته رئیس جمهور این کشور از رئیس مجلس برای معرفی فراکسیون بزرگ تر گفت که پاسخ به درخواست رئیس جمهور برای ریاست مجلس مشکل است.

طبق قانون اساسی عراق، فراکسیون بزرگ تر مجلس حق دارد نامزد نخست وزیری را معرفی سپس رئیس جمهور او را مأمور تشکیل کابینه جدید کند.

این عضو مجلس عراق در گفت وگو با وبگاه خبری العربی الجدید شرح داد: بر اساس نتایج انتخابات، فراکسیون بزرگ تر در مجلس، ائتلاف سائرون (وابسته به مقتدی الصدر) است. اما پس از آنکه سائرون از این کار [معرفی نامزد] به نفع معترضان صرف نظر کرده، ائتلاف الفتح (به رهبری هادی العامری) خود را بزرگ ترین فراکسیون می داند.

این عضو مجلس عراق با ابراز تعجب از نامه یکشنبه شب برهم صالح گفت: اغلب فراکسیون های مجلسی از حق خود برای انتخاب نخست وزیر صرف نظر کرده اند و فقط ائتلاف الفتح باقی مانده است. این یعنی اینکه برای دیگران دیگر اهمیتی ندارد که کدام فراکسیون یا ائتلاف بزرگ تر خواهد بود.

به گفته وی صدور این درخواست از جانب رئیس جمهور یک روز قبل از پایان مهلت قانونی انتخابات نخست وزیر به این دلیل است که بگوید ریاست جمهوری روز چهارم و نه دوم دسامبر پیام کتبی پذیرش استعفای عبدالمهدی را دریافت کرده است که این یک ترفند قانونی جدید است.

علی حسین الجبوری استاد علوم سیاسی هم معتقد است: رئیس جمهور عراق می خواهد از زیر فشار سنگین انتخاب نخست وزیر جدید خود را نجات بدهد، از همین رو توپ را به زمین مجلس انداخت که باید تا قبل از پایان مهلت قانونی در بامداد سه شنبه جواب سوال رئیس جمهور را بدهد.

الجبوری اضافه نمود: دشواری شرایط کنونی و اختلاف میان فراکسیون ها بر سر انتخاب نخست وزیر موجب شد که صالح به مکتوبات رسمی و علنی برای نجات از زیر فشار جامعه معترضان روی آورد.

فعالان اعتراضات بغداد هم پرسش رئیس جمهور عراق درباره بزرگ ترین فراکسیون را مردود خواندند و گفتند که این، بازی جدید برای وقت کشی است. آنها تاکید کردند چیزی که برای معترضان مهم است، تغییر همه قطب های طبقه سیاسی حاکم از طریق راه های مسالمت آمیز بدون استثنا کردن هیچ کدام از آنهاست.

با توجه به استعفای دو هفته پیش عادل عبدالمهدی (8 آذرماه) از سمت نخست وزیری عراق، رئیس جمهور این کشور موظف است پس از 15 روز از تاریخ اعلام استعفای عبدالمهدی، کاندیدای بزرگترین فراکسیون مجلس برای تصدی سمت نخست وزیری را معرفی کند، لذا برهم صالح در پی اتمام مهلت قانونی، تصمیم گرفته این نامه را برای الحلبوسی ارسال کرده است.

محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق حدود دو هفته پیش در پی استعفای عبدالمهدی که اکنون رئیس دولت پیشبرد امور است، در نامه ای خطاب به برهم صالح رئیس جمهور این کشور درخواست کرده بود که ظرف 15 روز تکلیف نامزد تصدی پست نخست وزیری این کشور را مشخص کند.

در آستانه پایان مهلت قانونی دولت پیشبرد امور عراق، دفتر عادل عبدالمهدی بر تحویل این دولت در راس موعد مقرر تاکید کرد.

در همین ارتباط، ولیم ورده سخنگوی مطبوعاتی دفتر نخست وزیری عراق گفت: در صورت عدم حصول توافق بر سر کاندیدای نخست وزیری عراق، دولت پیشبرد امور طبق قانون، پنجشنبه آینده تحویل رئیس جمهور داده می شود.

وی اضافه نمود: مدت زمان قانونی دولت پیشبرد امور، پنجشنبه آینده به پایان می رسد و این دولت طبق قانون مجبور خواهد شد آن را تحویل برهم صالح دهد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 120

به "تلاش بر سر معرفی نخست وزیر جدید عراق ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش بر سر معرفی نخست وزیر جدید عراق ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید