خبرنگاران انجام 41 درصد طرح های مقابله با بیابان قزوین در دولت تدبیر و امید

به گزارش مجله نازلارا، قزوین - خبرنگاران - 41 درصد طرح های بیابانزدایی استان قزوین از مجموع پروژه های صورت گرفته در این حوزه از ابتدا تا به امروز مربوط به دولت تدبیر و امید بوده است.

خبرنگاران انجام 41 درصد طرح های مقابله با بیابان قزوین در دولت تدبیر و امید

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: طی هفت سال گذشته بیش از هر دوره دیگری عملیات مقابله با بیابان در قالب طرح های بیابان زدایی در استان قزوین به انجام رسیده است.

علی اکبر اسدالهی اضافه نمود: تا به امروز در 12 هزار هکتار از اراضی بیابانی استان قزوین گیاهان و نهال های مقاوم به خشکی کاشته شده که از این رقم بیش از پنج هزار هکتار طی هفت سال گذشته اجرا شده است.

این مسوول گفت: سال جاری نیز 130 هزار اصله نهال تکثیر و به زودی در سطح 700 هکتار از اراضی بیابانی شهرستان های آبیک و بوئین زهرا کاشته می گردد.

وی با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی از شعارها و دغدغه های اصلی دولت به شمار می رود،اضافه نمود: با نزولات جوی، اجرای طرح های آبخیزداری، قرق و مدیریت چرا و همچنین انسداد چاه های غیرمجاز طی سال های اخیر که موجب کاهش افت سفره های آب زیر زمینی شده، تا حد زیادی شاهد برطرف خطر بیابانی شدن اراضی دشت قزوین بوده ایم که البته تداوم این رویه به شرایط بارندگی و ادامه طرح های یاد شده در سالیان آینده بستگی دارد.

اسدالهی اعلام کرد: با اجرای طرح های یاد شده و به لطف بارندگی ها کانون ریزگردها در شهرستان بوئین زهرا و آبیک نیز از میان رفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین اعلام کرد: اجرای طرح های بیابان زدایی در قالب کشت نهال های مقاوم از گونه های قره داغ و آتری پلکس یا اسفناج وحشی ضمن تثبیت شن های روان در نقاط بیابانی و تقویت پوشش گیاهی سال گذشته از بروز سیل در روستاهای بوئین زهرا جلوگیری کرد.

وی گفت: مقابله با بیابانی شدن اراضی علاوه بر اجرای طرح های این حوزه از سوی اداره کل منابع طبیعی به عنوان دستگاه تخصصی این حوزه، به همکاری و مشارکت کشاورزان و جوامع ملی احتیاج مبرم دارد.

استان قزوین دارای 29 هزار هکتار اراضی بیابانی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 522

به "خبرنگاران انجام 41 درصد طرح های مقابله با بیابان قزوین در دولت تدبیر و امید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انجام 41 درصد طرح های مقابله با بیابان قزوین در دولت تدبیر و امید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید