سرنوشت نهایی غربالگری یارانه بگیران

به گزارش مجله نازلارا، با اعلام رسمی انتخاب 60 میلیون نفر از یارانه بگیران برای یاری حمایتی دولت، به نظر می رسد دیگر پرداخت یارانه به 16 میلیون نفری که محق حمایت معیشتی نبودند و در سه دهک بالای درآمدی طبقه بندی شده اند، معنا ندارد.

سرنوشت نهایی غربالگری یارانه بگیران

به گزارش گروه اقتصادی مجله نازلارا، با سهمیه بندی بنزین و اجرایی شدن طرح حمایت معیشتی، دولت منابع ناشی از اختلاف قیمت ایجاد شده را در قالب یاری های نقدی به مردم پرداخت می نماید که در این حالت دو نوع یارانه در ماه واریز می گردد؛ اول یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی که حدود 10 سالی است در قالب قانون هدفمندی یارانه ها پرداخت می گردد و دیگری مبالغی که به عنوان یاری حمایتی از محل افزیش قیمت بنزین واریز شده و نرخ آن به تناسب خانوار ها متفاوت است.

اما نوع انتخاب افراد برای حمایت معیشتی، مسائلی را در خصوص یارانه بگیران مطرح می نماید.

ماجرا از این قرار است که تا قبل از آغاز حذف یارانه بگیران پردرآمد در شهریورماه سال جاری، 78 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می کردند که با توجه به تکلیف قانون بودجه برای حذف سه دهک بالای درآمدی، غربالگری آن ها آغاز شد و آخرین گزارش ها از این حکایت داشت که حدود دو میلیون نفری در این مدت حذف شده اند.

در حالی فرایند حذف سه دهک بالای درآمدی قرار است ادامه داشته باشد که در این بین طرح یاری معیشتی دولت در جریان اصلاح قیمت بنزین مطرح و اجرایی شد که گروه های هدف آن معین شده و 60 میلیون نفر را دربر می گیرد.

این 60 میلیون از بین همان جمعیت یارانه بگیر انتخاب شده اند و این موضوع به صراحت بر این تاکید دارد که مابقی یارانه بگیران محق دریافت یاری و حمایت اقتصادی دولت به این صورت نیستند. در این حالت ادامه پرداخت یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی نیز به افرادی که تشخیص داده شده نباید مورد حمایت معیشتی باشند، جای تامل دارد.

این در حالی است که با آغاز غربالگری حدود دو میلیون نفری حذف شدند و اعلام رسمی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی از این حکایت دارد که از بین جمعیت یارانه بگیر 16 میلیون نفر مشمول دریافت یاری حمایتی نبوده اند.

اینک باید منتظر معین تکلیف شرایط این 16 میلیون نفر در لیست سازمان هدفمندی یارانه ها و پرداختی به آن ها از این محل بود. در هر حال این تعداد که جزو دهک های بالای درآمدی تقسیم بندی شده اند که قانون بودجه دولت را مکلف به حذف آن ها نموده استف از سوی دیگر برای دریافت یارانه نقدی در هر ماه حدود 730 میلیارد تومان هزینه به همراه دارند.

البته از روال طی شده اینگونه به نظر می رسد که جمعیت شناسایی شده برای یاری حمایتی در واقع همان جمعیتی هستند که قرار بود در سبد یارانه بگیران 45 هزار و 500 تومانی باقی بمانند و اظهارات مسئولان وزارت رفاه تا حدی این موضوع را تائید می نماید وقتی که از معیار هایی سخن می گویند که برای حذف دهک های بالای درآمدی در غربالگری یارانه بگیران استفاده نموده بودند یا آزمون وسع را برای برقرار یاری های حمایتی کسانی که دریافت ننموده اند، اجرایی خواهند کرد.

در طرح حمایتی در دور اول برای 17.7 میلیون خانوار یاری حمایتی واریز شده که به تناسب اعضای خانوار متفاوت بوده است؛ به گونه ای که برای خانوار های تک نفره 55 هزار تومان، دو نفره 103 هزار تومان، سه نفره 138 هزار تومان، چهارنفره 172 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان معین شد. در عین حال که این افراد یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی را نیز در هر ماه دریافت می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 79

به "سرنوشت نهایی غربالگری یارانه بگیران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت نهایی غربالگری یارانه بگیران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید