عصبانیت امارات از پناه بردن حکومت سعودی به سلطان قابوس

به گزارش مجله نازلارا، یک نویسنده و تحلیگر سیاسی عمانی با اشاره به سفر اخیر معاون وزیر دفاع سعودی به مسقط برای رایزنی با مقامات عمان درباره حل بحران یمن گفت که امارات به شدت از پناه بردن ریاض به پادشاه عمان عصبانی است.

عصبانیت امارات از پناه بردن حکومت سعودی به سلطان قابوس

به گزارش گروه بین الملل مجله نازلارا، خالد بن سلمان پسر پادشاه عربستان و معاون وزیر دفاع این کشور اخیرا به عمان- کشوری که بعضی از اعضای هیئت صنعاء در مذاکرات صلح یمن حضور دارند- سفر نموده است و حدس های رسانه ای حکایت از آن دارد که این سفر با هدف ملاقات با مسئولان انصارالله در مسقط و گفت وگو درباره حل بحران یمن اجرا شده است.

مصطفی الشاعر نویسنده و تحلیگر مسائل سیاسی عمان در این باره در توئیتی نوشت که عربستان سعودی تمایل دارد به خصوص پس از تغییرات استراتژیک اخیر در منطقه و خروج تدریجی آمریکا از آن، به نوعی آشتی و مصالحه منطقه ای برقرار کند و راه حلی برای برون رفت از بحران یمن پیدا کند.

به گفته این نویسنده عمانی، عربستان بر خلاف امارات با تمامیت ارضی یمن موافق است، همچنانکه تمایل دارد بساط عناصر تروریستی مانند القاعده و داعش از این کشور برچیده گردد، این در حالی است که امارات خواهان اجرای طرح تقسیم یمن و جدا شدن جنوب این کشور از شمال آن است.

مصطفی الشاعر در ادامه تحلیل خود پس از سفر پسر ملک سلمان و برادر محمد بن سلمان به عمان نوشت: دو طرف سعودی و عمانی در مورد پرونده استان المهره واقع در شرق یمن و در مرز با عمان با یکدیگر به توافقات مهمی رسیدند و قرار است عربستان به خصوص پس از استقرار نیروهای خود در استان یاد شده، تضمین هایی به عمان بدهد. علاوه بر آن، توافقاتی در مورد تقسیم وظایف پس از استقرار عناصر ائتلاف سعودی در جزیره سقطری مشرف بر خلیج عدن اجرا شده است.

تحلیلگر مسائل سیاسی عمان در مورد روابط ایران و کشورهای عربی منطقه نوشت: عمان گذرگاهی امن برای ساختن روابطی عمیق با ایران است و انتظار می رود که نتایج آن تاثیر مثبتی روی هرگونه توافقاتی بگذارد که باعث ثبات منطقه در عراق، یمن، سوریه و لبنان و تامین امنیت خطوط کشتی رانی در خلیج (فارس) و تنگه هرمز و کاهش تنش های طایفی می گردد.

وی درباره بحران شورای همکاری خلیج فارس (بحران سه کشور بحرین، عربستان و امارات با قطر) گفت که روابط کشورهای عضو این شورا می تواند نقش زیادی در نرمی مواضع سخت آنها برای حل این بحران داشته باشد و انتظار می رود که مواضع نرم تری اتخاذ گردد به خصوص اینکه نشانه هایی برای فروپاشی مثلث محاصره(بحرین، امارات و عربستان) علیه قطر وجود دارد و به احتمال قوی این مواضع نرم تر، اقدامات مثبت طرف قطری را نیز به همراه داشته باشد که این مسئله می تواند باعث کاهش اختلافات گردد، حتی اگر بحران شورای همکاری بدون حل باقی بماند.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد که امارات از نزدیکی روابط عمان و عربستان عصبانی است.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 256

به "عصبانیت امارات از پناه بردن حکومت سعودی به سلطان قابوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصبانیت امارات از پناه بردن حکومت سعودی به سلطان قابوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید