پیش نویس قانون جدید انتخابات عراق آماده شد

به گزارش مجله نازلارا، فارس نوشت: یک منبع در ریاست جمهوری عراق خبر داد که این نهاد، با همکاری گروهی از کارشناسان عراقی و نمایندگان سازمان ملل، پیش نویس قانون جدید انتخابات را تدوین کرد.

پیش نویس قانون جدید انتخابات عراق آماده شد

ریاست جمهوری عراق امروز گفت که قانون جدید انتخابات در این کشور تکمیل شده است.

یک مقام مسئول در ریاست جمهوری عراق به شبکه خبری الفرات گفت که ریاست جمهوری با همکاری گروهی از کارشناسان عراقی و کنندگان سازمان ملل، پیش نویس قانون جدید انتخابات را تکمیل کرد.

وی توضیح داد که به موجب این قانون جدید، کمیساریایی متشکل از مسئولان قضائی و کارشناسانی تشکیل خواهد شد که به دور از سهم خواهی حزبی است.

این مقام مسئول توضیح داد، در قانون جدید، سی درصد از تعداد کنندگان مجلس کاسته و سن نامزدی نیز به 25 سال کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه در قانون جدید، بیشترین رأی، در حوزه های انتخاباتی ملاک خواهد بود، خاطر نشان کرد، نخست وزیری نیز پیش نویس قانون انتخاباتی دارد. پیش نویس این قانون از ریاست جمهوری به دولت ارائه شده است؛ زیرا شامل تعهدات اقتصادی خواهد بود.

وی در خاتمه گفت که رایزنی ها برای یکسان سازی دیدگاه ها درباره این قانون در جریان است تا به مجلس ارائه شود.

در همین ارتباط، عامر الفایز از رهبران ائتلاف الفتح در مجلس، از توافق بر سر اصلاح قانون انتخابات خبر داد و گفت که فراکسیون های سیاسی به این یقین رسیده اند که باید قانون انتخابات، اصلاح و کمیساریای انتخابات، به صورت کامل تغییر کند.

وی با بیان اینکه این مسئله در راستای اجابت خواسته های مردمی است، خبر داد که در جلسات آینده مجلس عراق، مسئله اصلاح قانون انتخابات بررسی خواهد شد.

الفایز پیش بینی کرد که اگر اصلاحاتی صورت گیرد و کمیساریای جدیدی برای انتخابات، تعیین شود، احتمالا انتخابات مجلسی زودهنگام برگزار خواهد شد.

نخست وزیر عراق، برای برون رفت از بحران کنونی این کشور جهت سیاسی و میدانی را در پیش گرفته است. جهت سیاسی، شامل اصلاحاتی است که دولت اجرای آن را آغاز کرده و قصد دارد با آرام شدن شرایط، آن را اجرایی کند. این جهت، تغییر برخی وزرا پس از توافق با طیف های سیاسی خواهد بود که بیش از نیمی از کابینه را در برخواهد گرفت؛ مشروط بر اینکه دست نخست وزیر برای هر اقدامی باز باشد و به دور از محاسبات احزاب سیاسی صورت گیرد.

گام دوم در اقدامات سیاسی که عبدالمهدی اهمیت زیادی برای آن قائل است، اصلاح قانون کنونی انتخابات است تا نامزدهای مستقل بیشتری بتوانند حضور داشته باشند و به دور از ائتلاف های گسترده حزبی باشد.

دور دوم تظاهرات در بغداد و شهرهای جنوبی عراق از 25 اکتبر آغاز شده و همچنان ادامه دارد؛ هر چند از شمار معترضان طی روزهای اخیر کاسته شده است.

این تظاهرات در اعتراض به افزایش بیکاری و مسائل اقتصادی آغاز شد، ولی بنا بر گزارش برخی رسانه های عربی، برخی کشورها از جمله آمریکا، عربستان سعودی و امارات عربی متحده، در منحرف کردن جهت آن، نقش اصلی را ایفا می کنند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 50

به "پیش نویس قانون جدید انتخابات عراق آماده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش نویس قانون جدید انتخابات عراق آماده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید