الحمرا،مجموعه&zwnjای که نمایانگر معماری اسلامی در دل اروپاست، عکس

به گزارش مجله نازلارا، امروزه قصر الحمرا یکی از جاذبه های اصلی گردشگری اسپانیا است که به خوبی بخش مهم و قابل توجه تاریخ کشور و معماری اسلامی را در کنار ساختمان قرن شانزدهمی و باغ های چشم نوازش به نمایش می گذارد.

الحمرا،مجموعه&zwnjای که نمایانگر معماری اسلامی در دل اروپاست، عکس

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

با ما سفر کنید و با تور اروپا تابستانی از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

با ما سفر کنید و با تور لحظه آخری اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

با ما سفر کنید و با تور اروپا 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

با ما سفر کنید و با قیمت تور اروپا پاییز از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

با ما سفر کنید و با قیمت تور اروپا تابستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

با ما سفر کنید و با سفر به اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

این کاخ که با کوه و جنگل ها محاصره شده، در میان قدیمی ترین بخش شهر، با طیف قرمزی در باروهایش قد برافراشته است. کاخ الحمرا که یکی از مشهور ترین بنا های اسلامی جهان است. این مجموعه در ابتدا به عنوان قلعه کوچکی در سال 889 ساخته شد. اگر با تور اسپانیا راهی شهر گرانادا شدید، مهم ترین جاذبه ای که باید از آن دیدن کنید، قصر الحمرا است.

بعد از سال ها فراموشی، پادشاه مورهای گرانادا آن را در قرن 11 بازسازی کرد. در سال 1333 نیز این مکان تبدیل به کاخ سلطنتی یوسف اول، سلطان گرانادا شد. بعد از آنکه پادشاهان کاتولیک (فردیناند و ایزابل) اندلس را در سال 1492 فتح کردند، بخش هایی از الحمرا توسط حکمرانان مسیحی مورد استفاده قرار گرفت و در نهایت مسجد آن با کلیسا عوض شد.

در سال 1527، کاخ چارلز پنجم، به عنوان اقامتگاه دائمی پادشاه درون این مجموعه ساخته شد. بعد از آن الحمرا دچار خرابی و ویرانی شد و بیشتر ولگردها در آن زندگی می کردند و حتی در زمان ناپلئون به عنوان سربازخانه مورد استفاده قرار می گرفت. الحمرا دوباره در قرن نوزده توسط محققین اروپایی و مسافرین کشف شد و بازسازی هایی بر روی آن صورت گرفت. در زمان اشغال اسپانیا توسط فرانسه نیز، بخشی از الحمرا تخریب شد که بعداً طی بخش هایی از پروژه بازسازی اواخر قرن نوزده ترمیم شدند.

فلاتی که الحمرا روی آن ایستاده حدود 740 متر طول و 205 متر عرض دارد. مجموعه سلطنتی به سه بخش اصلی مشوَر (بارگاه)، اندرونی و حرم سرا تقسیم می شود. مشور جایی بود که برای انجام امور حکومتی مورد استفاده قرار می گرفت. این قسمت به سادگی با چوب تیره و دیوارهای گچی تزئین شده و از فضایی فروتنانه ای برخوردار است. در بخش اندرونی اما تزئینات بسیار غنی تر هستند، تزئیناتی شامل پنل های دیواری و سقف هایی با طرح های هندسی پیچیده به نام آرته سونادو (artesonado). اصلی ترین بخش اندرونی، حیاطی با یک استخر در وسط آن است که به خنک کردن کاخ کمک کرده و همچنین نمادی از قدرت به شمار می رفت. تنها پادشاهان و صاحبان قدرت توان مالی چنین فنّاوری پیچیده ای برای رساندن آب با امکانات کم آن زمان به حیاط را داشتند.

نکاتی درباره کاخ الحمرا

برج بزرگ (محل تالار سفرا)، بزرگ ترین تالار الحمرا محسوب می شود. در همین اتاق بود که کریستف کلمب از سمت ملکه ایزابل و شاه فردیناند برای آغاز ماجراجویی جهانگردی اش کمک دریافت کرد.

در قسمت حرم سرا، تالار آبِنسِراخِس (Abencerrajes) قرار گرفته است. این اتاق یک مربع کامل با گنبدی مرتفع و پنجره های مشبک می باشد. سقف بنا با آبی، قهوه ای، قرمز و طلایی به زیبایی و به روشی ظریف تزئین شده است. در روبروی این تالار، تالار دو خواهر قرار گرفته است. تزئینات سقف گنبدی این قسمت شگفت انگیز بوده و بیننده را خیره و مسحور خواهد کرد. این سقف گنبدی یکی از برجسته ترین نمونه های طاق بندی قندیلی مورها به شمار می رود.

کاخ چارلز پنجم توسط معماری به نام پدرو ماچوکا طراحی و ساخته شد. این بنا ساختمانی با سردر ورودی به ارتفاع 17.4 متر و عرض 63 متر می باشد. ظاهر سنگی این ساختمان از سبکی رنسانسی مانند کاخ مدیچی فلورانس الهام گرفته شده است. ایده و مفهوم پشت پروژه بسیار خاص و اصیل بوده و حیاط مدوری که داخل آن دیده می شود با فواصل منظم و هماهنگ زیبایی چشم نوازی را به ارمغان می آورد.

کاخ الحمرا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و همواره منبعی برای الهام بسکمک از داستان ها و اشعار بوده است. این مجموعه در صحنه های مختلفی از برخی فیلم های سینمایی نیز به چشم می خورد.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 813

به "الحمرا،مجموعه&zwnjای که نمایانگر معماری اسلامی در دل اروپاست، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الحمرا،مجموعه&zwnjای که نمایانگر معماری اسلامی در دل اروپاست، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید