تشریح جزییات ویژه برنامه آزادسازی خرمشهر

به گزارش مجله نازلارا، مجدالدین معلمی جزییات برنامه شهر آسمانی و برنامه های جنبی سالگرد آزادسازی خرمشهر را تبین و تشریح کرد.

تشریح جزییات ویژه برنامه آزادسازی خرمشهر

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، نشست خبری گرامیداشت چهلمین سالگرد آزادسازی خرمشهر قهرمان با عنوان شهر آسمانی با حضور مجدالدین معلمی دبیر این رویداد، شنبه صبح 31 اردیبهشت ماه در سالن طاهره صفارزاده حوزه هنری برگزار شد.

مجدالدین معلمی دبیر رویداد و معاون هنری حوزه هنری در ابتدا با گرامیداشت چهلمین سالروز آزادسازی خرمشهر و تاکید بر لزوم پرداختن ویژه به این واقعه، گفت: به مناسبت چهلمین سالروز آزادسازی هرمشهر، سعی کردیم در همه عرصه های هنری هنرمندان را درگیر تولید اثر برای خرمشهر کنیم. البته این گلایه را نیز دارم که چهلمین سالروز فتح خرمشهر اتفاق غیرقابل پیش بینی نبود و ارگان ها و مراکز می توانستند این موضوع را به صورتی شایسته تر توجه کنند.

وی در ادامه برنامه های رویداد شهر آسمانی را برشمرد و توضیح داد: فعالیت های این رویداد را به چند دسته تقسیم کردیم؛ برخی ویژه مردم خرمشهر و در شهر خرمشهر برگزار می شوند و برخی متوجه فاتحان و رزمندگانی است که در فتح خرمشهر نقش داشتند. این برنامه ها به تفکیک در روز های دوم و سوم خردادماه برگزار می شوند؛ صبح دوم خردادماه ساعت 10 نمایشگاه تجسمی شهر آسمانی متشکل از آثار تجسمی شامل نقاشی و مجسمه هنرمندان برجسته و همچنین نمایشگاه عکس نوبت ظفر در محل حوزه هنری افتتاح می شود. روز سوم خرداد ماه نیز برنامه هایی صبح و شب در محوطه بیرونی مسجد خرمشهر برگزار خواهد شد. کاظم چلیپا، غلامعلی طاهری، مرتضی اسدی و کامیار اسماعیلی نقاشی های تازه با موضوع خرمشهر و استاد نادر قشقایی تندیس شهید جهان آرا، استاد معماریان تندیس شهید بهنام محمدی و استاد گروسیان تندیس شهید محسن وزوایی را خلق کرده اند که در این نمایشگاه به نمایش درمی آیند. همچنین آثار دیگر این نمایشگاه شامل آثار تجسمی از گنجینه حوزه هنری است. نمایشگاه عکس نوبت ظفر نیز شامل 30 فریم عکس از عکس های دیده نشده خرمشهر است که افتتاح خواهد شد.

معلمی بیان نمود: برنامه های صبح در مسجد خرمشهر شامل رونمایی 5 عنوان کتاب، یک قطعه موسیقی بادعنوان خرمشهر مقاوم به خوانندگی علیرضا افتخاری، رونمایی از نمایشنامه های تولید شده در برنامه بچه های مسجد و.. برگزار و برنامه جشن مردمی سالروز آزادسازی خرمشهر نیز ساعت 22 بزگزار خواهد شد.

دبیر رویداد شهر آسمانی گفت: گردهمایی روز سوم خرداد در مسجد خرمشهر با حضور نقش آفرینان سوم خرداد برگزار خواهد شد که ذکر خاطره آن روز ها را داریم و در همان برنامه اولین جایزه بهروز را به هنرمند نامداری که اثری درخور تولید کرده است، اهدا خواهد شد. این جایزه به نام بهروز مرادی نامدارترین هنرمند خرمشهری است که برای ماندگاری نام این هنرمند و فراهم کردن زمینه ای برای تولید اثر، چنین اقدامی را صورت دادیم. همچنین از اسکندر کوتی گوینده خبر ان روز ها نیز تقدیر می کنیم. قطعه سلام فرمانده نیز اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به بازسازی و ساخت پردیس سینمایی در خرمشهر و آبادان، اظهار کرد: اتفاق دیگری که سعی کردیم به انتها برسانیم این بود که سینما نخل خرمشهر دو سالن دارد که نیاز به بازسازی دارد و کلنگ زنی آن برای بهسازی به 7 سالن، در این روز اقدام و سینما تا انتها تابستان، با تعداد سالن بالا افتتاح خواهد شد. همچنین، بازسازی سینما آبادان نیز تحت عنوان سینما بهمن تمام شده و در این روز افتتاح می شود.

معلمی همچنین خبر داد: یک عکس صحنه پردازی شده از احسان باقری نیز فردا اول خردادماه در موزه هنر های معاصر تهران اکران می شود. این عکس، به روز شده یکی از عکس های سعید صادقی عکاس جنگ است و همچنین قرار است در فضای شهری نیز اکران شود.

وی عنوان کرد: برنامه راویان خرمشهر نیز ساعت 16 از شبکه چهار، برنامه دیدار ماه نیز 3 خرداد شبکه 2 پخش می شود و برنامه شب خاطره نیز قدیمی ترین محفل ادبی کشور است، 5 خرداد در تالار سوره خواهیم داشت.

معاون هنری حوزه هنری همچنین گفت: در حوزه نمایش، 11 جلد کتاب از بچه های مسجد را در خرمشهر رونمایی می کنیم. همچنین یک نمایش در وسعت بزرگ خواهیم داشت که تلاش داریم در تیرماه بتوانیم اجرای عمومی برای این نمایش بزرگ داشته باشیم. از سال گذشته تا به امروز با نویسندگان کشوری تعامل داشتیم که کتاب هایشان برای برنامه چهلمین سالروز آزادسازی خرمشهر داشته باشیم که برای برنامه مسجد خرمشهر، 5 کتاب رمان را با این موضوع رونمایی خواهیم کرد.

معلمی در انتها در پاسخ به یک انتقاد درباره کم توجهی به شهر و مردم خرمشهر گفت: محرومیت ها را در خرمشهر دیده ایم و دیدار های بسکمک با مسئولان داشتیم، اما آن چیزی که ما مکلف هستیم این است که یاد خرمشهر را زنده نگاه داریم و در عین حال کاری کنیم مردم آنجا بهتر زندگی کنند و با افزایش زیرساخت فرهنگی هنری در این شهر به این مهم کمک کنیم. در این راستا، تلاش داریم پردیس فرهنگ و هنر خرمشهر بسازیم و همچنین سینمای متروکه آبادان را به صورت بهبودشده تحویل مردم دهیم تا خرمشهر حال بهتری پیدا کند.

قرار داریم رویداد های ماندگار را در خرمشهر رقم بزنیم، اما هر چه توجه مسئولان از طریق فضای رسانه ای بیشتر شود. در همین رابطه هفته گذشته با مسئولان سازمان مستصعفان برای ساخت بزرگترین پردیس منطقه توافقات اولیه داشتیم، اما هنوز توافقی حاصل نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1520

به "تشریح جزییات ویژه برنامه آزادسازی خرمشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح جزییات ویژه برنامه آزادسازی خرمشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید