خبرنگاران نقشه عرصه تپه حصار دامغان پیاده سازی و علامت گذاری شد

به گزارش مجله نازلارا، سمنان- خبرنگاران- رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان گفت: خطوط مرزی و محدوده عرصه تپه حصار تاریخی و هفت هزارساله دامغان با رضایت و همکاری مالکان و کشاورزان زمین های اطراف تعیین شد.

خبرنگاران نقشه عرصه تپه حصار دامغان پیاده سازی و علامت گذاری شد

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، مهدی قاسمی شامگاه دوشنبه با اعلام این خبر اضافه کرد: نقشه برداری و تبیین عرصه تپه حصار با همکاری مشاور و ناظر علمی پروژه سامان دهی تپه حصار، انجام و نشانه گذاری در عرصه حدس شده، اجرا شد.

وی از همکاری مالکان و کشاورزان زمین های اطراف قدردانی کرد و اضافه کرد: تعامل و جلب رضایت زارعان و مالکان زمین های اطراف محدوده تپه حصار در اجرای نشانه گذاری از اولویت های مهم میراث فرهنگی در این مرحله از طرح سامان دهی مجموعه بود.

قاسمی با اشاره به اینکه انجام فعالیت های بازسازیی و سامان دهی اجرا شده منجر به نقض مالکیت مالکان نمی گردد ، ابراز امیدواری کرد: با برگزاری نشست های هم اندیشی، ادامه همکاری و تعامل مالکان در اجرای بلوک گذاری و مشخص کردن عرصه و حریم محوطه باستانی تپه حصار ادامه یابد .

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان گفت: عملیات بازسازی و سامان دهی تپه حصار دامغان با 20 میلیارد ریال اعتبار ملی در حال انجام است.

تپه حصار دامغان که در شمار پنج تپه عصر آهن دنیا قرار گرفته است در حاشیه جنوبی شهر دامغان واقع شده است. این تپه باستانی یکی از مهم ترین محوطه های دوران پیش ازتاریخ در فلات ایران است. قدمت این محوطه باستانی به هفت هزار و 500 سال پیش برمی گردد و سه دوره اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را در خود نهان دارد. قدمت و دیرینگی تمدن تپه حصار به هزاره چهارم تا هزاره نخست پیش از میلاد می رسد.

تپه حصار دامغان در سال 1310 به شماره 40 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 857

به "خبرنگاران نقشه عرصه تپه حصار دامغان پیاده سازی و علامت گذاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نقشه عرصه تپه حصار دامغان پیاده سازی و علامت گذاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید