نحوه پارتیشن بندی هارد اکسترنال به یاری ویندوز

به گزارش مجله نازلارا، پارتیشن بندی هارد اکسترنال شاید برای بعضی از کاربران کامپیوترهای خانگی یا لپ تاپ ها نکته مهمی قلمداد گردد. به همین دلیل احتمالا این دسته از کاربران به دنبال چگونگی انجام آن هستند. با توجه به احتیاج بعضی از کاربرانی که از هارد اکسترنال استفاده می نمایند، در مطلب پیش رو به چگونگی پارتیشن بندی هارد اکسترنال خواهیم پرداخت.

نحوه پارتیشن بندی هارد اکسترنال به یاری ویندوز

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - پارتیشن بندی هارد اکسترنال به روش های مختلفی امکان پذیر است. نکته ای که در همین ابتدا باید به آن توجه داشت این است که از یک سو می توان این کار را به یاری نرم افزارهای مختلف مربوطه و امکاناتی که در اختیار کاربران قرار می دهند انجام داد یا این که به سراغ روش های دیگری نظیر استفاده از امکانات مهیا شده توسط سیستم عامل ویندوز رفت.

نسخه های مختلف از سیستم عامل ویندوز همیشه امکانات مناسبی را برای پارتیشن بندی هارد اینترنال یا داخلی در اختیار کاربران خود قرار داده اند. امکاناتی که می توان از وجود آنها برای پارتیشن بندی هارد اکسترنال نیز استفاده کرد. در واقع از آن جایی که بسیاری از کاربران ایرانی از سیستم عامل ویندوز به عنوان سیستم عامل اصلی کامپیوتر یا لپ تاپ خود استفاده می کنند، ما نیز تمرکز اصلی بحث را بر روی استفاده از قابلیت هایی که ویندوز برای انجام این کار در نظر گرفته است قرار خواهیم داد.

در حال حاضر سیستم عامل ویندوز 10 جدیدترین نسخه از سیستم عامل اختصاصی شرکت مایکروسافت به شمار می رود. بنابراین ما نیز بحث پارتیشن بندی هارد اکسترنال را با توجه به قابلیت های ارائه شده توسط ویندوز 10 در این زمینه ادامه خواهیم داد. البته باید به این نکته توجه داشت که انجام این کار در نسخه های قدیمی تر ویندوز، با فرآیند مشابه نیز قابل انجام است.

به این معنی که اگرچه نکات گفته شده در این متن به چگونگی پارتیشن بندی هارد اکسترنال توسط امکانات موجود در سیستم عامل ویندوز 10 اختصاص دارد، اما شما می توانید با اتخاذ همین روش و انجام موارد یکسان، هارد اکسترنال خود را توسط امکانات مشابهی که در ویندوزهای قدیمی تری نظیر ویندوز 7 مهیا شده است نیز پارتیشن بندی کنید. اما پیش از آن بد نیست تا نگاهی به دلایل و لزوم انجام پارتیشن بندی هارد اکسترنال داشته باشیم.

دلایل پارتیشن بندی هارد اکسترنال

در فرایند پارتیشن بندی هر گونه حافظه ای که برای ذخیره سازی اطلاعات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، فضای موجود در آن حافظه به یک یا چند قسمت مختلف تقسم می شود. قسمت هایی که می توانند مساوی یا غیر مساوی از یکدیگر شکل بگیرند و در ظاهر امر، هر کدام از آنها به صورت یک فضای ذخیره سازی مستقل از یکدیگر به فعالیت بپردازند.

با توجه به افزایش روزافزون گنجایش هارد دیسک های خارجی یا اکسترنال و رشد تدریجی استفاده از این حافظه ها توسط کاربران، لزوم پارتیشن بندی هارد اکسترنال بیش از پیش احساس می شود. چرا که بیشتر کاربران اطلاعات متنوعی را روی هاردهای اکسترنال خود ذخیره می کنند و ترجیح می دهند که این اطلاعات به تفکیک ماهیتی که بر اساس آن طبقه بندی می شود روی فضای حافظه خارجی ذخیره سازی شود.

به عنوان مثال بسیاری از کاربران ترجیح می دهند که تصاویر و ویدیوهای مختلف خود را روی یک پارتیشن جداگانه روی حافظه خارجی ذخیره سازند و در کنار آن فایل های مهم مربوط به کار یا تحصیل خود را هم در پارتیشنی جدا از آن طبقه بندی کنند. در واقع همان گونه که در یک اتاق خواب لباس ها درون کمد و کتابها در کتابخانه جای می گیرند، در یک فضای ذخیره سازی دیجیتال نیز وجود ویژگی مشابهی انتظار می رود. به بیان دقیق تر کاربران ترجیح می دهند که در یک هارد اکسترنال نیز همچون فضای اتاق خواب خود فایل ها و اطلاعات غیر مشابه را در پارتیشن های مجزا قرار دهند.

به بیان دیگر بسیاری از کاربران دوست دارند فضای هارد اکسترنال خود را درست مشابه با هارد کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ خود آرایش داده و تنطیم کنند. تجربه نشان داده است که درون هارد داخلی کامپیوترها یا لپ تاپ ها معمولا سیستم عامل ویندوز و فایل های مربوط به آن روی یک پارتیشن مجزا قرار می گیرد و سایر فایل ها یا اطلاعات مورد احتیاج بنا به نظر و سلیقه شخصی کاربران در پارتیشن های مختلف طبقه بندی می شود. به همین دلیل بسیاری از کاربرانی که با کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ مشغول به کار هستند، ترجیح می دهند با پارتیشن بندی هارد اکسترنال فضایی مشابه با فضای کامپیوتر یا لپ تاپ خود را تدارک ببینند.

به این ترتیب با پارتیشن بندی هارد اکسترنال شاهد تقسیم بندی فضای آن به چند قسمت مختلف خواهیم بود. قسمت ها یا بخش های مجزایی که می توانند از گنجایش مساوی برخوردار بوده یا از نظر حجم کلی با یکدیگر متفاوت باشند. موضوعی که علاوه بر طبقه بندی کردن بهتر و منظم تر فایل های موجود روی هارد خارجی، موجب می شود که پس از به وجود آمدن اشکال یا ایراد در یک پارتیشن معین یا خراب شدن بعضی از فایل های موجود در آن، سایر پارتیشن های معین شده برای آن حافظه خارجی به شکل کاملا عادی به کار خود ادامه دهند. در واقع می توان دلایل اصلی پارتیشن بندی هارد اکسترنال را دقیقا همان دلایلی برشمرد که موجب می شود کاربران ترجیح دهند درون هارد داخلی کامپیوتر یا لپ تاپ خود نیز به جای یک پارتیشن واحد، از وجود چندین پارتیشن مجزا با حجم های مختلف استفاده کنند.

نحوه پارتیشن بندی هارد اکسترنال

همان گونه که در ابتدای این متن نیز به آن اشاره شد، برای پارتیشن بندی هارد اکسترنال از قابلیت ها و امکانات پیش فرض سیستم عامل ویندوز استفاده می کنیم. پیشنهاد می شود که پیش از شروع عملیات، اگر درون پارتیشن یا پارتیشن های پیش فرض حافظه خارجی خود فایل یا اطلاعات مهم و ارزشمندی ذخیره نموده اید، حتما از آنها یک کپی یا نسخه پشتیبان تهیه کنید. به این دلیل که اگر حین عملیات پارتیشن بندی خدشه یا آسیبی به فایل های شما رسید آنها را به طور کامل از دست ندهید.

افزون بر آن پس از پارتیشن بندی، اطلاعات موجود در حافظه خارجی به طور معمول فرمت می شود. بنابراین بهتر است از تمام آنها یک نسخه پشتیبان تهیه کرد. پس از انجام این کار و خاطرجمع شدن از حفظ اطلاعات مهم موجود در یک حافظه خارجی می توان عملیات پارتیشن بندی را شروع کرد و وارد نخستین مرحله از آن شد.

در صورتی که عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال خود را در ویندوز 10 به انجام می رسانید برای شروع این کار و در گام نخست باید به بخش مدیریت دیسک یا Disk Management وارد شوید. به منظور انجام این کار می توانید با فعال ساختن گزینه شروع و نوشتن عبارت diskmgmt.msc در نوار جستجو، بخش مدیریت دیسک را فعال ساخته و وارد آن شوید. برای آگاهی از این موضوع که شکل و شمایل ظاهری بخش Disk Management به چه ترتیبی است، می توانید به تصویر زیر رجوع کنید. در واقع شما با ورود به بخش Disk Management با محیطی شبیه به آن چه در تصویر زیر می بینید رو به رو خواهید شد. محیطی که در آن معینات کلی هارد اکسترنال شما به همراه گنجایش آن به نمایش در آمده است.

همان گونه که در تصویر مشاهده می شود، درایو مربوط به هارد اکسترنال شما با یک نوار سیاه رنگ در بالای آن معین شده است. وجود این نوار سیاه رنگ به آن معنی است که شما می توانید عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال خود را بدون مشکل خاص و انجام فعالیت های پیش فرض دنبال کنید. اما در پاره ای اوقات شما به جای نوار سیاه رنگ با یک نوار آبی رنگ در بخش بالایی درایو مورد نظر خود رو به رو خواهید شد. این نوار آبی رنگ به شما می گوید که هارد اکسترنال شما به نخستین پیش شرط لازم برای انجام عملیات پارتیشن بندی یعنی برخورداری از فضای اختصاص نیافته مجهز نیست. از همین رو باید مانعی که بر سر راه عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال شما وجود دارد را برطرف کنید.

به منظور انجام این کار باید روی درایو مربوط به هارد اکسترنال خود راست کلیک نموده و گزینه Shrink Volume را انتخاب نمایید. پس از انجام این کار هارد اکسترنال شما به فضای اختصاص نیافته یا همان Unallocated Space مجهز خواهد شد. به این ترتیب شما می توانید عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال خود را شروع نمایید. چرا که حافظه خارجی شما اکنون برای انجام این کار کاملا مهیا و آماده شده است.

شروع عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال

پس از انجام مواردی که به آن اشاره شد، عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال شما با انجام کلیک راست روی درایو مجهز به فضای اختصاص نیافته و انتخاب گزینه New Simple Volume شروع می شود. در واقع اگر روی درایو مورد نظر شما نوار سیاه رنگ مشاهده شود به طور مستقیم به این مرحله وارد می شوید و از انجام مرحله Shrink Volume بی احتیاج خواهید بود. پس از انتخاب گزینه مذکور یا همان New Simple Volume صفحه ای مطابق تصویر زیر در کامپیوتر شما فعال می شود. صفحه ای که می توانید با انتخاب گزینه Next به مرحله بعد آن بروید و مراحل را دنبال کنید.

پس از ورود به مرحله بعد به محیطی مانند تصویر زیر می رسیم. محیطی که در آن حدبیشتر گنجایش درایو انتخابی شما برای اجرای عملیات پارتیشن بندی، در قسمت Maximum disk Space in MB و بر اساس شاخص مگابایت به نمایش در آمده است. در واقع شما باید بر اساس حدبیشتر گنجایش درایو انتخابی خود و همچنین با توجه به حداقل گنجایش درایو یا همان Minimum disk Space in MB میزان گنجایش کلی هر کدام از پارتیشن های خود را معین نمایید.

اگر قصد دارید در فرایند پارتیشن بندی هارد اکسترنال خود تنها یک پارتیشن واحد ایجاد کنید، می توانید همانند تصویر زیر حدبیشتر گنجایش درایو خود را که در قسمت Maximum disk Space in MB به نمایش در آمده است، در بخش پایین یعنی Simple volume size in MB وارد نمایید. در غیر این صورت و در شرایطی که قصد دارید از تعداد پارتیشن های بیشتری با گنجایش مختلف و متفاوت در هارد اکسترنال خود بهره ببرید، می توانید عدد مورد نظرتان در رابطه با گنجایش پارتیشن های ساخته شده را در بخش یاد شده وارد نمایید.

همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید حدبیشتر گنجایش درایو به نمایش در آمده رقم 319357 مگابایت است. حال فرض کنیم شما قصد دارید در جریان انجام عملیات پارتیشن بندی، این درایو را به دو پارتیشن مجزای 30000 مگابایتی و 19357 مگابایتی تبدیل کنید. در این صورت ابتدا باید برای ساخت پارتیشن 30000 مگابایتی، همین عدد را در بخش Simple volume size in MB وارد نمایید و پس از آن نظیر همین کار را برای ساخت پارتیشن 19357 مگابایتی نیز انجام دهید. به این ترتیب شما می توانید پارتیش های مد نظر خود را با هر اندازه ای که در ذهن دارید ایجاد نموده و با انتخاب گزینه Next عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال خود را به مرحله بعد رهنمون سازید.

انتها عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال

در این مرحله از عملیات، باید اطلاعات مربوط به پارتیشن جدید ساخته شده را تکمیل کنید. به عنوان مثال می توانید در بخش File System فرمت پارتیشن خود را انتخاب نموده و از میان گزینه هایی نظیر NTFS یا FAT32 یکی را برگزینید. همچنین در بخش Volume Label نیز می توانید نامی را برای پارتیشن مد نظر خود برگزینید. در این میان سعی کنید تیک گزینه Perform a Quick Format را هم حتما بزنید تا پس از تکمیل مراحل پارتیشن بندی هارد اکسترنال، پارتیشن های ساخته شده توسط شما کاملا برای استفاده آماده باشند. مواردی که به طور کامل در تصویر زیر قابل مشاهده هستند.

پس از انجام مواردی که به آن اشاره شد می توانید با کلیک بر روی گزینه Next به مرحله بعدی و انتهای عملیات پارتیشن بندی بروید. مرحله ای که در تصویر زیر می توانید آن را مشاهده کنید.

در این مرحله احتیاج به انجام کار خاصی نیست و تنها باید برای انتها دادن به عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال خود گزینه Finish را انتخاب کنید. به این ترتیب شما می توانید در حافظه جانبی خود نیز درست مثل حافظه داخلی کامپیوتر یا لپ تاپتان از وجود پارتیشن های مشابه بهره مند شوید. پارتیشن هایی که هر کدام از آنها می توانند به منظور ذخیره سازی فایل ها و اطلاعات جداگانه ای مورد استفاده قرار گیرند.

در انتها باید به این نکته اشاره نمود که برای انجام عملیات پارتیشن بندی هارد اکسترنال (خارجی) یا هارد داخلی (اینترنال) به کار رفته در کامپیوترهای خانگی یا لپ تاپ ها می توان از وجود نرم افزارهای خاصی که برای انجام این کار ساخته شده اند نیز استفاده کرد. اگرچه بعضی از این نرم افزارها از امکانات ویژه ای برای انجام این کار برخوردارند، اما شاید نتیجه نهایی استفاده ار آنها تفاوت چندانی با انجام این فرایند توسط امکانات و قابلیت های پیش فرض سیستم عامل ویندوز نداشته باشد. به هر حال در صورت تمایل می توانید علاوه بر امکانات پیش فرض سیستم عامل ویندوز، از وجود نرم افزارهای مختص به این کار نیز بهره بگیرید.

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 895

به "نحوه پارتیشن بندی هارد اکسترنال به یاری ویندوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه پارتیشن بندی هارد اکسترنال به یاری ویندوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید