چطور لباس ها را در کمد بچینیم که همواره منظم باشند؟

به گزارش مجله نازلارا، روزهای آخر سال وقت خانه تکانی و مرتب کردن کمد لباس است. کمد لباس یکی از مهم ترین بخش های منزل است که چند وقت یک بار احتیاج به مرتب کردن دارد. با نکاتی که در ادامه مطرح می کنیم می توانید کمدی مرتب تر داشته باشید و لباس هایتان را راحت تر پیدا کنید و از شر وسایل اضافه خلاص شوید. با خبرنگاران مگ همراه باشید.

چطور لباس ها را در کمد بچینیم که همواره منظم باشند؟

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

همه افراد، مرتب بودن قسمت های مختلف خانه و به ویژه کمد لباس را دوست دارند و هر زمانی که پیروز می شوند قسمت به هم ریخته ای از خانه را مرتب نمایند، احساس خوبی را تجربه می نمایند. اما با یک نگاه سریع به کمد لباستان متوجه می شوید مرتب کردن کمد لباس زیاد هم آسان نیست و شاید برای این کار به یاری احتیاج داشته باشید. بی نظمی در کمد لباس می تواند باعث گردد در رسیدن به مهم ترین برنامه های خود، تأخیر داشته باشید یا شاید مجبورتان کند لباسی غیر از آنچه انتخاب نموده اید را بپوشید که این تغییر در برخی شرایط برای شما بسیار ناخوشایند است. شما برای مرتب کردن کمد لباستان به یک برنامه احتیاج دارید.

مراحل مرتب کردن کمد لباس

چگونگی مرتب کردن کمد لباس با توجه به اندازه و نوع کمد و همچنین برنامه شخصی هر فرد، متفاوت است. اما مراحل زیر در هر شرایطی، کاربردی هستند و انجام آن ها به همه افراد توصیه می گردد؛

 • وسایلی را که قرار است در کمد لباس بگذارید، از گوشه و کنار خانه جمع آوری کنید.
 • کمد لباس را کاملا خالی کنید.
 • کمد لباس را تمیز کنید.
 • برای لباس ، کفش یا هر وسیله دیگری که مدت ها است از آن استفاده ننموده اید و دیگر به آن احتیاجی ندارید برنامه ای در نظر بگیرید؛ بازیافت، فروش یا اهدا. این وسایل نباید به کمد برگردند.
 • قبل از چیدمان، فضای کمد و مقدار وسایل را به دقت ارزیابی کنید؛ تناسب این دو با یکدیگر بسیار مهم است.
 • همه وسایلی را که می خواهید در کمد بگذارید، در قالب گروه بندی وسایل مشابه، به کنار کمد منتقل کنید.
 • بر اساس میزان استفاده، وسایل را به داخل کمد انتقال دهید.
 • طرحی را که برای چیدمان لباس در کمدتان اجرا کردید، دائما حفظ کنید. هر چیزی که از کمد برمی دارید، باید به جای تعیین خودش برگردد. در غیر این صورت، دوباره کمد به هم ریخته ای خواهید داشت.

یک نکته مهم درباره شروع

قبل از اینکه هر کاری را شروع کنید، مطمئن شوید که زمان کافی برای انجام آن کار را داشته باشید. مرتب کردن کمد لباس کاری نیست که در انتهای یک روز کاری بتوانید به سرعت آن را انجام دهید. برای این کار، روز مناسبی را در تقویم پیدا کنید؛ روزی که تعطیل هستید یا حداقل زودتر به خانه برمی شد.

 • 8 ترفند اشتباه تمیزکاری که هیچ تاثیری در تمیزی ندارند!

خالی کردن و تمیز کردن کمد لباس

بسیاری از افراد عادت دارند هر چیزی را که نمی دانند کجا بگذارند، در کمد لباس می گذارند. زمانی که می خواهند کمد لباس را کاملا خالی نمایند، نتیجه این عادت خود را می بینند و شاید به چیزهای فراموش شده زیادی برخورد نمایند. هر چیزی که در کمد لباس قرار گرفته است، باید به بیرون از کمد انتقال داده گردد.

زمانی که می خواهید برای کمد لباس خود برنامه ریزی کنید، تمیز بودن آن باعث می گردد این کار را با انگیزه بیشتری انجام دهید. سعی کنید همه جای کمد را به دقت تمیز کنید.

برای جارو کردن از جاروبرقی بهره ببرید تا بتوانید همه گوشه و کنار کمد را جارو بزنید. برای تمیز کردن دیوارها، قفسه ها، میله های آویز و کف کمد از پاک نماینده های چندمنظوره بهره ببرید.

خلوت کردن کمد لباس

در این مرحله افراد به دو دسته تقسیم می شوند؛ افرادی که بی صبرانه منتظر این موقعیت بوده اند و افرادی که هیچ تمایلی به انجام این کار ندارند. دسته دوم باور دارند که هر چیزی ممکن است روزی به کار آید و با همین طرز فکر، تقریبا هیچ چیزی را دور نمی اندازند. لباس و وسایلی که به آن ها احتیاج ندارید، در یک کمد مرتب جایی ندارند. به جای اینکه روی نگه داشتن یا کنار گذاشتن این وسایل تمرکز کنید، روی چیدمان وسایلی که به آن ها احتیاج دارید تمرکز کنید.

از طرفی دیگر، دور انداختن وسایل، آخرین گزینه است و برای اقلام غیرقابل استفاده توصیه می گردد. می توانید وسایل قابل استفاده را بفروشید یا اهدا کنید. البته توصیه می کنیم تا آنجایی که می توانید اهدا کنید. وسایل و لباس های سالمی که کمتر از آن ها استفاده نموده اید و مدت زیادی است که از آن ها استفاده نمی کنید، گزینه های خوبی برای اهدا هستند. زمانی که کمد را خالی می کنید، شاید به لباس ها یا وسایلی برخورد کنید که نه تنها هرگز آن ها را استفاده ننموده اید بلکه فراموش نموده اید که آن ها را هم دارید. چنین گزینه هایی بهترین موارد برای اهدا هستند.

خرید ارگانایزر یا نظم دهنده لباس

نظم دادن به فضای داخل کمد، می تواند چالش برانگیز باشد اما خوشبختانه راهکارهای خوبی برای این کار وجود دارد. بیشتر افراد می توانند با خرید یک یا چند ارگانایزر، نظم دادن به کمد لباس را به کار راحتی تبدیل نمایند. با اینکه ارگانایزرها فضای بیشتری در کمد شما ایجاد نمی نمایند ولی برای اینکه لباس ها و وسایل را به شکلی مرتب داخل کمد قرار دهید به شما یاری می نمایند.

البته از قلم نیاندازید قبل از خرید ارگانایزر، کمد خودتان را به دقت اندازه گیری کنید و برای چیدمان آن برنامه تعیینی داشته باشید. مراقب باشید که تبلیغات، شما را وسوسه نکند و بر اساس اندازه هایی که یادداشت نموده اید و برنامه ریزی خودتان خرید کنید. خرید اشتباه به جای اینکه کارتان را راحت کند، مسائل شما را بیشتر می نماید.

مرتب کردن لباس ها و وسایل داخل کمد

بعد از نظافت، خلوت کردن و تهیه وسایل لازم، نوبت به چیدمان می رسد. استفاده از همه فضای کمد، اولویت بندی لباس ها و وسایل از نظر میزان استفاده و امکان دسترسی و ظاهری جذاب، نکاتی هستند که باعث می شوند یک چیدمان منطقی داشته باشید. مثال هایی در ادامه آورده شده اند؛

 • لباس ها و وسایلی را که روزانه یا هفتگی به آن ها احتیاج دارید، در جایی از کمد قرار دهید که کاملا به آن دسترسی دارید و لباس ها یا وسایل دیگر مانع دسترسی به آن ها نمی شوند؛ مانند قسمت میانی و در جلوی بقیه لباس ها و وسایل.
 • لباس ها و وسایل خارج از فصل را در قفسه های بالایی قرار دهید یا آن ها را پشت لباس ها و وسایل پرکاربرد بگذارید.
 • برای قرار دادن کفش ها در کمد، ارگانایزر مناسبی خریداری کنید و آن را در کف کمد بگذارید.

مرتب نگه داشتن کمد لباس در طول سال

علاوه بر اینکه باید چیدمان منظم کمدتان را حفظ کنید، اگر در طول سال بارها کمد لباستان را مرتب کنید، هر بار برای مرتب کردن به زمان کمتری احتیاج خواهید داشت. مرتب کردن جزئی ماهانه و مرتب کردن کلی حداقل سالی دو بار، منطقی به نظر می آید. می توانید بر اساس تغییر فصول یا با توجه به یک تاریخ ویژه مانند شروع سال جدید یا روز تولد برنامه ریزی کنید. به هر حال هر زمانی که به لباس یا وسیله مهمی احتیاج داشتید و آن را پیدا نکردید، نشانه خوبی است برای اینکه متوجه شوید وقت مرتب کردن کمدتان فرا رسیده است.

انواع نظم دهنده برای کمد لباس

برای اینکه کمد مرتبی داشته باشید، در اختیار داشتن انواع نظم دهنده ها یا ارگانایزرها ضروری است. خوشبختانه امروزه در بازار انواع نظم دهنده ها عرضه می گردد که هر کدام کاربرد خاصی دارند و با توجه به نوع کمد و کشوی لباس هایتان می توانید هر کدام را که مناسب است، انتخاب کنید.

نظم دهنده ها معمولا قیمت های بسیار مناسبی دارند و با هزینه کم می توانید کمدی مرتب داشته باشید و از خریدن کمد و دراور اضافه بی احتیاج شوید. در ادامه چند نمونه از نظم دهنده هایی را که می توانید در بازار پیدا کنید، معرفی می کنیم.

سبدها و باکس های لباس

انواع سبدها و باکس های لباس را می توانید به عنوان نظم دهنده بخرید. این باکس ها تقریبا کار بقچه های قدیمی را می نمایند. با این تفاوت که معمولا زیپ دارند، برخی از آن ها اسکلت فلزی دارند که باعث می گردد شکل خود را از دست ندهند و بتوانید آن ها را روی هم، مرتب و منظم در کمد بگذارید.

نظم دهنده های کیف

اگر تعداد زیادی کیف دارید، می توانید از این نظم دهنده ها بخرید. این نظم دهنده ها با قلابی به میله بالای کمد وصل می شوند و چندین محفظه برای نگهداشتن کیف دارند. جنس آن ها متنوع است ولی معمولا شفاف هستند تا بتوانید از بیرون، کیف دلخواه را پیدا کنید.

تقسیم نماینده های کشو

تقسیم نماینده های کشو تنوع زیادی دارند. برخی از آن ها پارچه ای هستند و برخی پلاستیکی. این تقسیم نماینده ها فضای کشو را به چند قسمت تقسیم می نمایند تا بتوانید لباس های کوچکتر را از هم جدا کنید و بعدا بتوانید راحت تر پیدا کنید.

باکس ها و نظم دهنده های کفش

برای کفش هم انواع نظم دهنده فراوری شده است. برخی از آن ها مدل آویز هستند و برخی دیگر مثل باکس های لباس آویزان نمی شوند. با توجه به شکل کمد، می توانید نظم دهنده مناسب را بخرید.

نظم دهنده های آویز

دسته دیگری از ارگانایزرها فراوری می شوند که به میله بالای کمد وصل می شوند و در واقع چند محفظه عمودی را به کمد اضافه می نمایند. برخی از آن ها روکشی دارند که با زیپ بسته می گردد و برخی دیگر کاملا باز هستند. این ارگانایزرها کاربردهای زیادی دارند. تقریبا هر چیزی را می توانید در آن ها بگذارید. از کفش و کیف گرفته تا لباس های تا شده. جنس و ابعاد آن ها هم متغیر است.

کیسه های وکیوم

این کیسه ها می توانند نقش مهمی در مرتب کردن لباس ها در کمد داشته باشند. کار اصلی این کیسه ها این است که حجم لباس ها را کمتر نمایند. برای مواقعی که می خواهید لباس هایتان را برای مدت طولانی مثلا یک فصل، کنار بگذارید، از این کیسه ها بهره ببرید.

 • کابینت ها را مرتب کنید و یک قدم از خانه تکانی جلوتر باشید

جاجورابی

اگر خانواده پرجمعیتی داشته باشید حتما تعداد زیادی هم جوراب دارید. برای مرتب کردن جوراب ها در کمد لباس انواع جاجورابی هم فراوری شده است. این ارگانایزرها هم معمولا آویزان می شوند و چندین قسمت جداگانه برای جدا نگه داشتن جوراب ها دارند.

جمع بندی

روزهای آخر سال بهترین فرصت برای مرتب کردن محل زندگی است. کمد لباس، جایی است که هر روز با آن سر و کار دارید و مرتب بودن آن، باعث نظم دادن به زندگی شما می گردد. حالا که به شروع سال نو نزدیک می شویم، یک روز برای مرتب کردن کمد لباس وقت بگذارید. از کنار گذاشتن لباس های اضافه شروع کنید و با ارگانایزرها به کمدتان نظم بدهید.

منبع: The Spruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 956

به "چطور لباس ها را در کمد بچینیم که همواره منظم باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور لباس ها را در کمد بچینیم که همواره منظم باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید