آشنایی با زیبایی های پارک ملی لار

به گزارش مجله نازلارا، آب و هوای مناسب پارک ملی لار و رودخانه های فراوان و پرآب و گیاهان انبوه باعث شده که این محل تنوع جانوری فراوانی داشته باشد.

آشنایی با زیبایی های پارک ملی لار

پارک ملی لار در کجا واقع شده است؟

دشت لار با انواع گل های رنگارنگ و چشمه های پرآب، محلی مناسب برای تفریح، گردش و عکس انداختن در دامان طبیعت است. در فصل بهار با رویش گل های شقایق این محل تبدیل به جلوه ای از بهشت می گردد. برای آشنایی با پارک ملی لار ما را همراهی کنید.

دشت لار عظیم ترین دره ایران است و در جهت جاده هراز در 70 کیلومتری شرق تهران واقع شده است. این دشت، آب و هوای متغیری دارد و در جای جای آن چشمه های مختلفی دیده می گردد پس تعجب برانگیز نیست که به آن سرزمین هزار چشمه می گویند. اینجا منطقه ای دنج است که در دره ای در حاشیه جنوب غربی تا شمال شرقی کوه دماوند ایجاد شده است. از مهمترین مراکز تفریحی این پارک دریاچه 20 کیلومتری لار است. به این پارک زیبا که بروید می توانید در جهتهای مختلف آن راهپیمایی کنید و اگر مجوز داشته باشید در دریاچه اش به شنا و یا ماهیگیری مشغول شوید. این پارک که حدود 30 هزار هکتار است در سال 1354 تبدیل به پارک ملی شد و در محدوده اش هیچ منطقه مسکونی دائمی وجود ندارد اما عشایری هستند که ییلاق خود را در این محل می گذرانند.

در جای جای دشت لار چشمه های مختلفی دیده می گردد

شرایط اقلیمی پارک ملی لار چگونه است؟

این پارک از دو اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل شده که این باعث شده که بارش برف زیادی داشته باشد و از آنجایی که در این محل گونه های گیاهی و جانوری متنوعی زندگی می نمایند تحت حفاظت قرار گرفته است. چیزی که باعث اهمیت بسیار این پارک شده وجود ماهی قزل آلای خال قرمز است که از گونه های آبی نادر دنیا است. در دو طرف این دره رودخانه ها و چشمه های پر آبی هست که زیبایی و جذابیت پارک را بیشتر نموده است.

گونه های جانوری و گیاهی پارک ملی لار

آب و هوای مناسب، رودخانه های فراوان و پرآب و گیاهان انبوه باعث شده که این محل تنوع جانوری فراوانی داشته باشد. به طور کلی 100 گونه مختلف پرندگان شامل فلامینگو، دلیجه، کبک، سارگپه، عقاب، درنا، کبک دری در این پارک زندگی می نمایند و از پرندگان منحصربفرد آن عقاب طلایی است که تنها در این منطقه ایران پیدا می گردد.

در جای جای دشت لار چشمه های مختلفی دیده می گردد

پارک زیبای لار

پستاندارانی که در این منطقه زندگی می نمایند شامل خرگوش، خرس قهوه ای، گرگ، گراز،کل و بز، قوچ، سمور، میش البرز مرکزی، پلنگ، روباه و گربه وحشی و… می باشند. این پارک زیستگاه امن و مناسبی را برای پرورش پستاندران مثل کل و بز فراهم آورده است. خزندگانی که در این پارک زندگی می نمایند شامل مار، مارمولک، قورباغه، افعی، افعی دماوندی، افعی البرزی، بزمجه، لاک پشت می باشند. پوشش گیاهی متنوع این پارک جذابیت خاصی به آن داده است به طوری که در مجموع حدود 400 گونه گیاهی در آن شناسایی شده که شامل گون و خرگوشک و آویشن و شنگ، لواش، سیرک، پیازک، قارچ وحشی، کاسنی و … می باشند.

رودخانه های زیادی مثل رود الرم، رود ورا رود، چهل بره، آب سیاه چال در این پارک جریان دارند که آب همه آن ها به سد لار می ریزد و بخشی از آب مخزن آن مورد استفاده مردم تهران قرا می گیرد.

منبع: نمناک
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 374

به "آشنایی با زیبایی های پارک ملی لار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با زیبایی های پارک ملی لار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید