اگر موهایتان را دوست دارید به این موزه نروید!

به گزارش مجله نازلارا، موزه مو!

آوانوس نام شهری کوچک در کاپادوکیه ترکیه است و مرکز سفال این کشور به شمار می رود. اما این شهر یکی از عجیب ترین و شاید چندش ترین موزه های دنیا را نیز در خود جای داده است: موزه مو! البته شاید اطلاق موزه به چنین جایی چندان مناسب نباشد اما به هرحال در فضای دالان مانند این مکان که قدم می زنید با هزاران دسته مو روبرو می شوید که به وسیله بازدیدکنندگان خانم روی دیوارها نصب شده است. جالب است بدانید که شکل گیری موزه مو داستان جالب و عاشقانه ای دارد که در این مطلب می خواهیم در خصوص آن صحبت کنیم. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

اگر موهایتان را دوست دارید به این موزه نروید!

داستان از کجا آغاز شد؟

شهر آوانوس از 3000 سال قبل از میلاد به علت سفال هایش که از خاک رودخانه سرخ به دست می آید معروفیت داشته است. اما امروزه گردشگر ها نام این شهر را نه به خاطر سفال هایش، بلکه به علت موزه عجیب و غریبش می شناسند. این موزه آنقدر معروفیت پیدا نموده که بسیاری از گردشگران تنها برای بازدید از آن راه خود را کج می نمایند و به این شهر سفر می نمایند. این موزه به همت یک کوزه گر ترکی به نام Chez Galip به وجود آمده و در واقع در زیرزمین مغازه سفال این مرد نهاده شده است. در موزه مو دسته های موی بیش از 16000 زن نگهداری می گردد و تجمع این همه مو در دالان تنگ و تاریک موزه فضایی عجیب به وجود آورده است.

وقتی به این موزه می روید و با هزاران دسته موی رنگارنگ روبرو می شوید این سوال مطرح می گردد که ایده اولیه چنین موزه عجیبی از کجا آمده است؟ در واقع داستان عاشقانه ای پشت این موزه وجود دارد: داستان موزه مو از 30 سال پیش آغاز شده است: گالیپ، کوزه گر داستان ما وقتی می خواست از زنی که عاشقش بود خداحافظی کند از او درخواست کرد چیزی به عنوان یادگاری به او بدهد. گالیپ به خاطر از دست زنی که دوستش داشت بسیار ناراحت بود و می خواست یادگاری از او داشته باشد که با نگاه کردنش یاد او بیفتد. زن دسته ای از موهایش را قیچی کرد و به عنوان یادگاری به مرد کوزه گر داد. کوزه گر این دسته موی عزیز را داخل مغازه اش آویزان کرد تا همواره جلوی چشمش باشد.

بازتماشامایندگان و گردشگر هایی که برای خرید سفال و کوزه به مغازه این مرد می آمدند با تماشا دسته مویی که از دیوار آویزان شده تعجب می کردند و در خصوص آن سوال می کردند و کوزه گر داستان را برای آن ها تعریف می کرد. به مرور زن های دیگر که جذب چنین داستانی می شدند دسته ای از موهایشان را قیچی می کردند و به عنوان یادگاری به مرد کوزه گر می دادند. به این ترتیب، کم کم دسته های زیادی از موهای مختلف زنانی از سرتاسر جهان جمع شد و احتیاج به محلی برای قرار دادن آن ها احساس می شد. گالیپ آن ها را در زیرزمین مغازه اش قرار داد تا اینکه تعداد آن ها بسیار زیاد شد.

افتتاح موزه مو

در سال 1979 مجموعه ای از این موها در معرض نمایش عموم نهاده شد و به این ترتیب موزه مو رسما افتتاح شد. در حال حاضر، در موزه مو آوانوس بیش از 16000 دسته مو نگهداری می گردد و نام این موزه در کتاب رکوردهای گینس هم ثبت شده است. امروزه هم بازتماشامایندگان خانمی که به این موزه می فرایند می توانند دسته ای از موهایشان را به عنوان یادگاری به موزه مو بدهند. البته این کار علت خوبی هم دارد: یک یا دو بار در سال در ماه های ژوئن و دسامبر از اولین مشتری که وارد مغازه گالیپ گردد درخواست می گردد به موزه مو در زیرزمین برود و از بین موهایی که به دیوار نصب شده ده دسته مو را انتخاب کند! برنده های خوش شانس به کاپادوکیه دعوت می شوند تا به طور رایگان در میهمان خانه ویژه موزه اقامت نمایند و در کارگاه های کوزه گری شرکت نمایند. گالیپ می گوید به این ترتیب می خواهد از تمام زنانی که به او یاری نموده اند چنین موزه شگفت انگیز و عجیبی را به وجود بیاورد تشکر نموده باشد.

بازدید از موزه مو

برای بازدید از این موزه احتیاجی به پرداخت ورودی ندارید و بازدید از آن کاملا رایگان است. علاوه بر این، زنانی که از این موزه بازدید می نمایند مجبور نیستند حتما موهایشان را به موزه بدهند. با این حال، بسیاری از زنانی که از سرتاسر جهان به این موزه می آیند آنقدر جذب داستان شکل گیری موزه قرار می گیرند که خودشان داوطلبانه دسته ای از موهایشان را قیچی می نمایند و به موزه مو تقدیم می نمایند. قیچی در اختیار بازتماشامایندگان خانمی که دوست داشته باشند این کار را انجام بدهند قرار داده می گردد و همین طور تکه کاغذی به آن ها داده می گردد تا متنی دلخواه روی آن بنویسند. بسیاری از گردشگران حتی عکسی از خودشان یا عزیزانشان را هم به گالیپ می دهند تا در کنار موهایشان روی دیوار نصب کند. بازدید از موزه مو در کنار عجیب بودنش بسیار سرگرم نماینده و مجذوب نماینده است و می توانید ساعت ها به تماشای موهای رنگارنگی از کشورهای مختلف جهان مشغول باشید و نوشته های روی کاغذها را بخوانید!

منبع: atlasobscura.com

منبع: الی گشت
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1430

به "اگر موهایتان را دوست دارید به این موزه نروید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر موهایتان را دوست دارید به این موزه نروید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید