تشخیص زودهنگام آلزایمر فقط با چند آزمایش ساده

به گزارش مجله نازلارا، بررسی های شگفت انگیز جدید ممکن است کشف بیماری آلزایمر را در مراحل بسیار اولیه این بیماری، شاید حتی یک دهه قبل از اولین علائم از دست دادن حافظه و پدیدار شدن پریشانی، آسان تر کند. به گفته کارشناسان، اگرچه هنوز درمانی برای این بیماری نداریم؛ اما تشخیص آن در مراحل اولیه، قبل از زوال عقل، می تواند کلیدی برای حفظ سلامت قدرت مغز تا حد ممکن باشد.

تشخیص زودهنگام آلزایمر فقط با چند آزمایش ساده

تشخیص زودهنگام آلزایمر بسیار مهم است، زیرا بیشتر درمان های موجود در حال حاضر، در مراحل اولیه فرایند بیماری مؤثرتر هستند. همچنین تغییرات زیادی می توان در سبک زندگی ایجاد کرد، ورزش بیشتر، مصرف یک رژیم غذایی سالم

، ادامه یادگیری مهارت های جدید، که می تواند علائم شما را در حد پایین نگه دارد و زمانی که خاتمه درمانی را پیش بگیریم، احتمالاً در بیمارانی که هنوز در مراحل بعدی بیماری نیستند، بیشترین اثر را خواهد داشت.

در اینجا سه آزمایش جدید وجود دارد که می تواند به بیماران یک درمان امیدوارکننده ارائه دهد:

یک آزمایش جدید چشم

تعداد فزاینده ای از تحقیقات پیشنهاد می کنند که چشم ها می توانند زودتر به کشف خطر آلزایمر کمک کنند. در یکی از جدیدترین پیشرفت ها محققان مرکز پزشکی بوستون، مایع چشم 80 بیمار که تحت عمل جراحی چشم قرار گرفتند را نمونه برداری کرده و دریافتند آن هایی که دارای نقص شناختی هستند دارای سطح پایین تری از دو پروتئین که به عنوان نشانگرهای زیستی برای بیماری آلزایمر شناخته می شوند، می باشند. این یافته، مطالعات قبلی را که نشان می دهند تغییرات خاصی در عروق خونی شبکیه با مسائل شناختی و حافظه مرتبط است، تأیید می کند. محققان امیدوارند آزمایشات بالینی دیگری را انجام دهند که شامل تست عصبی نیز باشد.

آزمایشات واقعیت مجازی

عینک های واقعیت مجازی (VR) ممکن است عملکرد بسیار مهم تری، نسبت به سرگرم کردن نوجوانان، داشته باشند: یکی از اولین مناطق مغز که تحت تأثیر آلزایمر قرار می گیرد قشر اِنتورینال است که در واقع سیستم هدایت گر داخلی بدن است. به همین دلیل است که یکی از اولین علائم هشداردهنده آلزایمر این است که بیمار حتی در مکان های آشنا به راحتی گم می شود. محققان دانشگاه کمبریج انگلیس از 45 بیمار دچار اختلال شناختی خفیف (MCI) خواستند تا یک تمرین واقعیت مجازی را، به منظور انجام یک وظیفه که در آن باید در یک محیط شبیه سازی شده پیاده روی کنند، کامل کنند. افرادی که دارای نشانگرهای زیستی برای آلزایمر بودند، در این تست عملکرد بدتری را نسبت به افرادی که اختلال شناختی خفیف، به دلیل برخی عوامل دیگر مانند پیری یا استرس داشتند، نشان دادند. این نشان می دهد که ممکن است روزی از این ابزار پیشرفته برای شناسایی آلزایمر اولیه، بدون نیاز به آزمایشات تهاجمی، استفاده شود.

آزمایش خون فوق العاده دقیق

چندین آزمایش خون جدید در حال توسعه است که ممکن است نشانگرهای آلزایمر را تا یک دهه قبل از ظهور علائم کشف کند. در یک آزمایش، چربی های موجود در جریان خون و در آزمایش دیگر، پروتئین ها بررسی می شوند. هر دو آزمایش قادر به پیش بینی شروع آلزایمر در مدت 1 تا 3 سال با دقت حداکثر 90% بودند؛ اما در جدیدترین آزمایش خون پروتئین مغزی به نام IRS-1 بررسی می شود که در سیگنال دهی انسولین در مغز نقش دارد و معمولاً در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، نقص دارد. محققان نمونه هایی از 174 فرد مبتلا به آلزایمر، همراه با 20 فرد مبتلا به دیابت و یک گروه 84 نفری سالم را جمع آوری کردند. در افراد مبتلا به آلزایمر مقادیر بالاتری از فرم غیرفعال IRS-1 و مقادیر کمتری از فرم فعال، نسبت به بزرگسالانی که سالم بودند، وجود داشت. آزمایش خون هنوز در مرحله توسعه است اما محققان بیان کردند که نتایج بسیار روشن بوده و پیش بینی می کنند که در نهایت قادر به تشخیص آلزایمر اولیه با دقت 100 درصدی خواهند بود.

منبع: همگردی
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 948

به "تشخیص زودهنگام آلزایمر فقط با چند آزمایش ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص زودهنگام آلزایمر فقط با چند آزمایش ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید