جاذبه های گردشگری استان گیلان ، استان سرسبز و زیبای ایران

به گزارش مجله نازلارا، استان گیلان زیبایی های حیرت انگیز بیشماری را در بطن خود جای داده که قطعا گردشگران را شیفته شکوهش خواهد نمود. این خطه سرسبز شمالی که در کنار دریای خزر واقع شده است، می تواند تجربه سفری دل انگیز را برای گردشگران ایجاد کند که به سادگی از یاد نرود. نشاط و سرسبزی جنگل ها، بوی دریا و قدم زدن های زیر باران فراموش نشدنی است. شایان ذکر هست که جاذبه های گردشگری استان گیلان بسیارند و شاید بسیاری از آن ها از چشم گردشگران پنهان مانده باشند. از این رو، ما قصد داریم تا در سفری کوتاه شما را به میان جاهای دیدنی استان گیلان برده و از هوای پاک این منطقه در کنار هم لذت ببریم. ما را در سفر به دیدنی های استان گیلان همراهی کنید.

جاذبه های گردشگری استان گیلان ، استان سرسبز و زیبای ایران

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

جنگل گیسوم

اگر قصد دارید تا در میان دیدنی های چشمگیر جنگل گیسوم به گشت و تفریح بپردازید، باید به هفده کیلومتری شهرستان تالش بروید. این طبیعت شکوهمند به دلیل همجواری با دریا دارای مناظری بی نهایت زیبا بوده که از یاد نمی فرایند. اگر به دنبال آفرود سواری و تجربه هیجان در یکی از جاهای دیدنی استان گیلان هستید، می توانید لا به لای این جنگل سرسبز مناطقی را برای این امر پیدا و در کنار خانواده و دوستان اوقات شادی را سپری کنید.

ماسوله

روستای پلکانی ماسوله با خانه هایی شگفت انگیز مکانی را تشکیل داده که برای هر گردشگری هزاران زیبایی دارد. خانه های تو در توی این روستا، نشانه ای از همدلی و مهربانی مردمانی بوده که در آن زیسته اند و سر پایش نگاه داشته اند. اگر از سمت رشت به روستای ماسوله که یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان به حساب می آید بروید، جهتی شصت کیلومتری را باید طی کنید و اگر از سمت فومن قصد رسیدن به ماسوله را دارید، باید سی و دو کیلومتر به طرف غرب حرکت کنید. این روستا علاوه بر داشتن چشم اندازی زیبا، دارای یک بازار محلی هست که می توانید صنایع دستی استان گیلان را از آن تهیه یا مربا و ترشیجات را خریداری نمایید.

دریاچه ویستان یا بره سر

روستای بره سر در میان جنگل های انبوه خود، دریاچه ای را جای داده که یکی از مناظر هوش ربای دنیا هستی است. این منطقه بکر که دریاچه ویستان یا دریاچه بره سر خوانده می شود، دارای درخت های میوه فراوانی بوده که سیب، گلابی و گردو در کنار زالزالک را می توان در میان آن ها یافت.

منطقه ییلاقی دشت النزه

شاندرمن یکی از جاهای دیدنی استان گیلان بوده که در میان کوه های شاندرمن واقع شده است. در این منطقه ییلاقی سرسبز و دیدنی می توانید میان تابلویی بایستید که در پشت سرتان گله های اسب وحشی در حال تاخت باشند و رمه گوسفندان همراه با آوای پرندگان از رو به روی شما بگذرد. طبیعت سرسبز دشت النزه با درختان میوه ای چون آلوچه وحشی و گلابی دیدنی تر شده و حضور درخت افرای 200 ساله شکوه آن را بیشتر به رخ می کشد.

پارک جنگلی و روستای صفرا بسته

در جاده کیاشهر واقع در شهر آستانیه اشرفیه، جنگلی دیده می شود به نام جنگل صفرا بسته که نام آن را از روستای مجاورش وام گرفت. این جنگل سرسبز که یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان بوده، با درختان صنوبر، گیلان، طوس، ارگ، تبریز، بید مکانی دیدنی، بکر و فرح بخش برای طبیعت دوستان است که از دیدن سرسبزی و سکوت جنگل سیر نمی شوند. این پارک جنگلی که از سویی دیگر با روستای ایکونچال همجوار بوده، دارای یک جهت جاده ای بوده که درختان کهنسال فراوانی دو سوی آن را پوشانده اند و جاده ای را تشکیل داده اند که به نام تونل جنگلی مشهور است. پیشنهاد می کنیم که دیدن این مورد از جاهای دیدنی استان گیلان را هرگز از دست ندهید که پشیمان می شوید.

دیلمان

دیلمان، یکی از دیدنی های استان گیلان بوده که بسیار مورد علاقه گردشگران واقع شده است. اسب های وحشی و گله های در حال چرا در طبیعتی که تاریخ ایران زمین با آن عجین شده، از خاطره هیچ بیننده ای رخت نخواهد بست. آرامگاه بابا ولی و آبشار لونک از بخش های دیدنی این منطقه بوده که لازم هست در سفر حتما آن را ببینید.

داماش

گل زیبا و خاص سوسن چلچراغ یکی از جاهای دیدنی استان گیلان بوده که فقط در داماش و جمهوری آذربایجان رویش دارد. سوسن چلچراغ در کنار چشمه های متنوع معدنی، داماش را به یکی از دیدنی های استان گیلان بدل نموده و هر ساله، مورد توجه گردشگران بسیاری قرار می گیرد.

تالاب کیا کلایه

این تالاب زیبا و دیدنی یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان بوده و رو به نابودی هست. تالاب کیا کلایه که در روزگاری نه چندان دور یکی از ثروتمندترین گونه های حیاتی را در بطن خویش جای داده بود و پرواز هر ساله پرندگان مهاجر به آن شکوهی دو چندان می بخشید، در حال حاضر به دلیل احداث کمربندی، ایجاد یک پیست موتورسواری و صدها ساخت و ساز بی رویه دیگر به سوی نابودی سوق برداشته است.

منطقه ییلاقی اولسبلنگاه ماسال

اولسبلنگاه یکی از دیدنی های استان گیلان بوده که در بالای کوه و در میان فضایی مه آلود واقع شده است و در حال حاضر با داشتن اقامتگاه های چوبی و سنتی، به یکی از جذابیت های دیدنی و زیبای استان سرسبز گیلان بدل شده است. خوردن نان سنتی و محصولات دامی در کنار آتشی بر افروخته از هیزم، تصویری از رویای بسیاری از شهرنشینان بوده که در منطقه ییلاقی اولسبلنگاه ماسال که یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان بوده، جامه عمل می پوشد.

تالش

دنیای که در یک سوی خود دریا و در سوی دیگرش جنگل هایی سرسبز را جای داده، نام منطقه زیبا و دیدنی تالش از استان گیلان است. پارک جنگلی گیسوم، آبشار ورازان، دریاچه سراگاه و سوباتان از مناطق جذاب، زیبا و دیدنی بخش تالش بوده که بهتر است هنگام سفر به این خطه سرسبز، دیدنشان را فراموش نکرد. برای رسیدن به تالش باید صد و پانزده کیلومتر از رشت دور شوید.

بام سبز و تله کابین لاهیجان

شیطان کوه یکی از جاهای دیدنی استان گیلان بوده که می توانید از پلکان سنگی کنار این آبشار بالا رفته و لحظات خوشی را برای خود بسازید. در بالای این کوه، یک شهربازی و تله کابین وجود دارد با نام احرار که می تواند لذت دیدن این شهر سرسبز مملو از مزارع چای را چندین برابر کند. بام سبز نامی بوده که مردم لاهیجان برای این منطقه زیبا انتخاب نموده اند و هیجان در این ارتفاع چند برابر می شود.

آبشار لونک و جنگل سیاهکل

آبشار لونک یکی از جاهای دیدنی استان گیلان بوده که توصیه می کنیم حتما از آن بازدید کنید. بیست و پنج کیلومتر که از سیاهکل دور شوید، وارد جاده دیلمان-سیاهکل خواهید شد و در میان زیبایی های این طبیعت بکر و سرسبز غرق می شوید. مطمئن باشید اگر خستگی بدنی وادارتان به استراحت نمی کرد تا ابد به قدم زدن در میان این جاده کوهستانی ادامه می دادید و از صدای طبیعت و بوی مزارع چای مست می شدید. آبشار لونک که یکی از دیدنی های استان گیلان به حساب می آید، چنان حال و هوای زیبایی نصیب گردشگران و عاشقان طبیعت می نماید که صدای آبشار و سکوت جنگل تبدیل به موسیقی دلنوازی می شود که تا سال های سال در ذهنشان مرورش خواهند کرد.

جاده اسالم به خلخال

رانندگی کردن در جاده ای که شما را به جهتی رویایی راهنمایی کند، می تواند یکی از جذاب ترین کارهایی باشد که تا کنون انجام داده اید. جاده اسالم به خلخال باعث می شود که خستگی و رنج رانندگی در ترافیک شهرهای شلوغ را فراموش کنید و در کنار رودخانه ای که همراه شما می آید، جهتی دلپذیر را تجربه نمایید. چشمه آبگرم کیوی هم در حوالی خلخال تمام خستگی های شما را از تن به در خواهد برد. این جاده زیبا یکی از جذاب ترین دیدنی های استان گیلان برای افرادی بوده که طبیعت را دوست دارند و البته دوچرخه سوارانی که راه خاکی را برای تجربه های جدید انتخاب می کنند. از رستوران های این جاده زیبا که یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان بوده، هم به راحتی نگذرید و طعم های روح نواز این منطقه را امتحان کنید.

پناهگاه حیات وحش سلکه

اگر می خواهید مجموعه ای از پرندگان مهاجر و حیات وحش بی نظیر استان سرسبز گیلان را در کنار هم مشاهده کنید، باید به صومعه سرا سفر نموده و سری به پناهگاه حیات وحش سلکه بزنید. پناهگاه زیبا و دیدنی حیات وحش سلکه یکی از جاهای دیدنی استان گیلان بوده که در میان خود آب بندان، باتلاق، مرداب، برکه و تالاب دارد.

گردنه حیران و تله کابینی رو به بهشت

تا به حال بهشت را از آسمان تماشا نموده اید؟ برای دیدن این منظره زیبا و دیدنی باید خود را به سی کیلومتری شهر آستارا برسانید. تله کابین حیران در غرب روستای ونه قرار داشته و شکوهی بی بدیل را به نمایش می گذارد. در طول این مسافت هزار و پانصد متری، شما از بالای ابرها و جنگل های سرسبز گردنه حیران عبور خواهید کرد و زیبایی های این منطقه را که یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان بوده، خواهید دید. دیدن قلعه شنیدان که از زمان ساسانیان باقی مانده را در این سفر تله کابینی از دست ندهید.

قلعه رودخان

قلعه سگسال، قلعه حسامی و قلعه هزار پله نام های دیگری است که در طول تاریخ قلعه رودخان به خود دیده است. این قلعه زیبا یکی از دیدنی های استان گیلان بوده که در میان سرسبزی و زیبایی طبیعت ساخته شده و امروزه با فروشگاه های صنایع دستی و رستوران های متنوع تبدیل به فضایی مناسب جهت گردشگری شده است.

چشمه آبگرم علی داشی

در سی کیلومتری شهر آستارا، روستایی وجود دارد با نام گیله ده یا گیلده. این روستا که خود دارای مناظری زیبا و دیدنی است، در دل خود چشمه ای را جای داد که اهالی به آن مشه سویی می گویند، ولی به نام چشمه علی داشی مشهور است. این چشمه زیبا دارای خواص درمانی متعددی بوده و برای کسانی که رماتیسم، درد کمر، درد دل و درد چشم دارند، مفید است. استراحت در این چشمه که یکی از جاهای دیدنی استان گیلان بوده، برای تقویت اعصاب نیز توصیه شده است.

پارک جنگلی ماسوله

روستای پلکانی ماسوله، دارای جنگلی سرسبز هست که یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان به حساب می آید. برای رسیدن به پارک جنگلی ماسوله باید خود را به سی و دو کیلومتری غرب شهر فومن رسانده یا شصت کیلومتر از شهر رشت دور شوید. در این جنگل دو هزار هکتاری، درختان زیبایی همچون فندق، توسکا، ممرز و راش وجود دارند و گیاهان دارویی و علفی فراوانی هم در میان درختان آزاد و درختچه های آن می رویند که برای چیدن آن ها باید از یک گیاه شناس یاری بگیرید.

آبشار لاتون

ده کیلومتری روستای لوندویل، مکانی است برای دیدن بزرگترین آبشار کل کشور. دریاچه ها و طبیعت سرسبز و بکر جهت هم از دیگر جذابیت های فوق العاده برای عاشقان طبیعت است. در این جهت درختان فراوانی نظیر گلابی، گردون، ازگیل و فندق خواهید دید. دامنه کونه اسپینانس جهتی است که برای رسیدن به آبشار لاتون باید طی کنید تا بتوانید از دیدن منظره ای باشکوه و یکی از معروف ترین دیدنی های استان گیلان، لذتی وافر ببرید.

روستای کوته کومه

اگر از آبشار لاتون شش کیلومتر دیگر حرکت کنید، به روستایی خواهید رسید که دارای یک چشمه آبگرم زیبا و بی نظیر در دل طبیعت سرسبز خود است. روستای کوته کومه محل مناسبی برای گردشگری و اقامت بوده، اگر به زندگی در خانه های روستایی علاقه دارید. این روستا در پانزده کیلومتری شهر آستارا واقع شده و یکی از جاهای دیدنی استان گیلان به حساب آورده می شود.

پارک جنگلی سفید آب

چهار هزار هکتار جنگل سرسبز و زیبا با امکاناتی مانند دوچرخه سواری و اسب سواری و دیدنی های تاریخی چون مسجدی به جا مانده از دوران قاجار به نام مسجد محمود امیر بنده و کاخ رضا خان، جایی است به نام پارک جنگلی سفید آب که یکی از دیدنی های استان گیلان به شمار می آید. برای دست یابی به این پارک جنگلی زیبا و دیدنی، باید سی کیلومتر از رودسر دور شوید تا در زیبایی حیرت انگیز غرق شد.

پارک جنگلی سراوان

در هفده کیلومتری جاده رشت-تهران، دریاچه ای وجود دارد که اگر قایق های میان آن را نبینید، خیال می کنید در مقابل فضایی ایستاده اید که پوشیده از برگ هایی زیبا است. این مورد از جاذبه های گردشگری استان گیلان در میان پارک جنگلی سراوان واقع شده است و قایق سواری در این محیط زیبا می تواند دل انگیزترین تجربه زندگی شما باشد. در پارک جنگلی سراوان تفریحات دیگری مانند موتور چهار چرخ و پینت بال هم دیده می شوند. دوربین خود را جهت عکاسی از این مکان زیبا و دیدنی نباید فراموش کنید.

دریاچه سقالکسار

سد خاکی واقع در روستای سقالکسار سبب شده تا پاکترین دریاچه ایران تحت عنوان دریاچه سقالکسار شکل بگیرد. جهت روح نواز اطراف این دریاچه نیز مورد توجه عاشقان طبیعت و پیاده روی قرار گرفته و بسیاری از گردشگران و طبیعت دوستان برای دیدن این منظره بی نظیر خود را به دهستان لاکان که یکی از جاهای دیدنی استان گیلان بوده، می رسانند. همچنین، لازم هست بدانید که قایق سواری یکی از تفریحات رایج در این منطقه دیدنی از کشورمان هست.

جواهر دشت

اگر قصد دارید زندگی واقعی را در یک محیط روستایی تجربه کنید، جواهر دشت دقیقا همان جایی است که به دنبالش می شد. این دشت زیبا و دیدنی با وسعتی بسیار زیاد در کنار قله سماموس قرار گرفته و آستانه متبرکه نقره عباس نیز ورودی این منطقه رویایی است. اهالی از آب چشمه های اطراف به عنوان آب شرب بهره می برند و آب لوله کشی در جواهر دشت دیده نمی شود. زمین های کشاورزی زیر کشت و صدای زنگوله گاو و گوسفند ها آرامش یک زندگی بدون استرس روستایی را نصیب گردشگرانی می نماید که از شهر رودسر خود را به بیست و شش کیلومتری سیاهکلرود رسانده اند. اگر به دیدن مسابقات اسب دوانی، طناب کشی یا کشتی گیله مردی علاقه دارید، لازم هست بدانید که به همت سازمان میراث فرهنگی هر ساله این مسابقات در جواهر دشت اجرا می شوند.

تالاب انزلی

نیلوفرهای آبی و لاله های دریایی تالاب بین المللی انزلی، این تالاب را به شهرتی دنیای رسانده اند. زیباترین تالاب ایران بسته به مقدار بارش سالیانه، وسعتی بین هشتاد تا صد و بیست کیلومتر مربع دارد و با داشتن پنجاه گونه ماهی و بیش از صد گونه پرنده یکی از متنوع ترین زیستگاه های آبی استان سر سبز گیلان به شمار می آید. قایق سواری در میان نیزارها، نیلوفرهای آبی و لاله های دریایی ای که آخر خرداد می رویند، می تواند بهترین عکس های یادگاری را برای گردشگران بسازد.

دریاچه کومله

پرستوها و آگرت های در حال پرواز و بوی شالیزارهای برنج و مزارع چای، تصویر مطبوعی است که همیشه می توانید در دریاچه کومله رویت کنید و از این همه زیبایی مبهوت شوید. در چهار کیلومتری شهر لنگرود، یک استخر طبیعی با سه آبگیر مجزا دیده می شود که به نام دریاچه کومله مشهور است. در این مکان که یکی از جاهای دیدنی استان گیلان بوده، می توانید قایق سواری کنید، با خیال راحت در رستوران های اطرافش غذا نوش جان نمایید و از چشم انداز این منظره بی نظیر لذتی دو چندان ببرید. مناظری که تاکنون شاید تنها در کارت پستال ها دیده باشید، در دریاچه کومله رنگ واقعیت می گیرند و می توانید میانشان بنشینید و حسشان کنید.

آبشار زمرد

در چهل و پنج کیلومتری شهر تالش، شهری جدید وجود دارد به نام حویق. شهر حویق در حقیقت از ادغام روستایی به همین نام و روستای دیگری با نام چوبر تاسیس شده و در حال حاضر، یکی از زیباترین ییلاقات استان گیلان است. در میان این همه زیبایی و آرامش، آبشاری وجود دارد که به حق نامی نیکو بر آن نهاده اند، آبشار زمرد که چون نگینی درخشنده در میان این موهبت بکر و بی نظیر می درخشد. برای رسیدن به آبشار زمرد باید از بازار محلی جهتی نه کیلومتری را طی کنید که تنها بخشی از آن آسفالت است، اما به جان خریدن بخش های خاکی و کوهستانی جهت، برای رسیدن به این آبشار که یکی از دیدنی های استان گیلان بوده، ارزشش را دارد و پشیمان نخواهید شد.

تالاب چاف

مردمان ماهیگیر چاف هنوز هم به همان پیشه اجدادی خود مشغول هستند و بعضی خانه ها، هنوز هم همانند سابق به جای مانده اند. تالاب چاف یکی از معروف ترین دیدنی های استان گیلان بوده که در ارتفاع بیست و پنج متری از سطح دریا واقع شده است. اگر سیزده کیلومتر از شهر لنگرود فاصله بگیرید، به این تالاب زیبا و دیدنی خواهید رسید و همچنین، لازم هست بدانید که در این منطقه شکار ممنوع است.

کوه درفک

آتشفشان های خاموش در سراسر دنیا معمولا تبدیل به مکان هایی شده اند که زیبا و دیدنی هستند. در بالای دیلمان قله ای واقع شده است به ارتفاع دو هزار و هفتصد متر که به قله درفک مشهور بوده و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان گیلان است. کوه درفک در دل خود یکی آبشار به طول صد متر را هم جای داده تا گردشگران فراوانی در تابستان های مطبوع این منطقه، چادر بزنند و از هوای دلپذیر و هوای مه آلود و مناظر دیدنی آن لذت ببرند. اگر وسایل مورد احتیاج برای ماندن در هوای سرد را دارید، پاییزهای رنگارنگ و زیبای این منطقه را از دست ندهید.

جنگل نقله بر

جنگل کمتر شناخته شده ای تحت عنوان نقله بر در استان گیلان واقع شده است و شاید این عدم شهرت دلیلی باشد برای بکر ماندن این طبیعت زیبا و دیدنی. جنگل نقله بر که در چهل و پنج کیلومتری جاده رشت-قزوین واقع شده، در روستای نقله بر قرار گرفته و چشم انداز زیبایی از قله برفک را پیش چشمان شما قرار می دهد. رودخانه سفید رود هم از دیگر مناظری است که می توانید از دیدن آن لذت ببرید. تورهای یک روزه جنگل نقره بر فرصت مناسبی است برای اهالی پایتخت دود زده ایران و شهرهای بزرگ و آلوده دیگر تا خود را کمی از زندگی پراسترس شهری دور کنند و نفسی عمیق در میان زیبایی های استان بکشند و چشمان خود را از مناظری رویایی پر کنند و با آوای رود، پرنده و سکوت جنگل به زندگی روزمره خود بازگردند.

روستای سرولات

چشم اندازی زیبا از کوه، جنگل، دریا و باغ های میوه را می توانید هم زمان در کنار رودخانه آچیرود ببیند. نام این مکان رویایی و زیبا روستای سرولات است که می توان به جرات آن را یکی از برترین مکان های دیدنی و زیبای استان گیلان خواند. البته وجود رستوران خاور خانم در این روستا هم مزید بر علت شده تا گردشگران فراوانی برای میل غذا های بی نظیر این آشپز ماهر در کنار طبیعت زیبا و روح نواز سرولات، راهی استان سر سبز گیلان شوند و خود را به شهر رودسر برسانند. سرولات در سه کیلومتری چابکسر واقع شده است و به مناظری بی بدیل و طعم غذا هایی بی نظیر مشهور است.

آبشار میلاش

در یک کیلومتری روستای میلاش، آبشاری به ارتفاع بیست و پنج متر دیده شده که سرچشمه آن کوه بندبن هست. حوضچه این آبشار کوچک بوده و آبشار میلاش یکی از دیدنی های استان گیلان هست که برای نشستن در کنار آن باید به روستای رحیم آباد بروید.

ییلاق سلانسر

قدم زدن بر فراز ابرها و میان دشتی از گل های وحشی می تواند یک رویا نباشد، اگر در فصل تابستان سری به ییلاق سلانسر بزنید. این ییلاق خوش منظره و بسیار زیبا برق ندارد و آب شرب اهالی از چشمه های متعدد این منطقه دیدنی تهیه می شود. پس، خود را برای یک زندگی ساده روستایی اما عالی و مملو از آرامش آماده کنید. دوربین خود را در این منطقه نباید فراموش کنید تا بتوانید در وسط کارت پستالی از زیبایی ها، خاطرات فراوانی حک کنید.

منطقه ییلاقی سوباتان

در خط مرزی دشت های اردبیل و جنگل های تالش، یک منطقه فوق العاده زیبا و دیدنی وجود دارد به نام سوباتان. این منطقه پوشیده از گلپر بوده که به زبان محلی سو خوانده می شود و شاید دلیل نامگذاری این منطقه زیبا همین باشد، اما به دلیل نزدیکی به مردم آذری زبان بعضی سوباتان را ترجمه محل ریزش آب از زبان آذری می دانند که دلیل آن می تواند ریزش مداوم باران در این منطقه باشد. سوباتان که در بیست و دو کیلومتری لیسار قرار داشته، دیدنی های فراوانی دارد مانند دشت گل های شقایق، غار گنج خانه، آبشار ورزان، گودال سنگی، چشمه باتمان بولاق، آبشار ماهان که در کنار دره های زیبا و رویایی این منطقه ییلاقی، جذابیت های سفر به این بخش از کشور ایران را چند برابر نموده اند.

آبشار ویسادار

ویسادار در گویش مردمان تالش به معنای درخت بید است و این نام از این رو بر روی این آبشار نهاده اند که برای دیدنش باید از جنگلی عبور کنید که مملو از درختان سرسبز بید است. زیبایی خیره کننده سومین آبشار بلند گیلان یعنی آبشار ویسادار زبانزد همه گردشگرانی است که سفری به آن داشته اند. از ابتدای سال تا ماه آبان می توانید خود را به سی کیلومتری تالش در استان سر سبز گیلان برسانید و در هوایی مطبوع آبشار دیدنی و زیبای ویسادار را از نزدیک ببنید. البته، این آبشار در پاییز و زمستان زیباتر شده، ولی باید فکر جهت رسیدن هم باشید که سخت هست.

غار آویشو یا آبیشو

شهر ماسال، دارای هفده غار زیبا در ابعاد و اندازه های مختلف است که غار آویشو (آبیشو) بزرگترین آن ها به حساب می آید. برای دیدن این غار واقع در ارتفاع هزار و سیصد متری باید به شاندرمن بروید و محو زیبایی خیره کننده آن شوید. قندیل های آهکی و ستون ها در کنار هفت آبشار داخل غار، هر بیننده ای را مبهوت زیبایی های خود می کنند.

تالاب استیل

در حوالی روستای عباس آباد، تالابی وجود دارد که اهالی بومی آن را هستل یا همان آب گیر می خوانند. از زیبایی های تالاب استیل درختان توسکایی بوده که روی آب حرکت داشته و تالاب را تبدیل به بخشی متحرک نموده اند که دیدنی تر شده است. دلیل این تحرک جادویی و رویایی این است که درختان توسکا ریشه در آب دارند و به همین دلیل در میان آب جا به جا می شوند. در درون تالاب استیل اردک ماهی و کپور زیست نموده و پرنده مهاجری به نامن چینگیر نوک سرخ هم در این منطقه دیده می شود که از جمله پرندگان کمیاب است.

منطقه کوهستانی اشکورات

چشمه های متعدد، دریاچه ها و غارهای گوناگون، تنها بخشی از مزایای منطقه کوهستانی اشکورات است. این منطقه که به سه بخش مهم اشکور شوییل، اشکور علیا و اشکور سفلی تقسیم می شود، دارای زیبایی های بسیاری بوده که چشم هر گردشگری را خیره خود می سازد. تونل دیدنی روستای دلیجان، مسجد ناصرالحق، غار وادار و کوه عروس و داماد تعدادی از دیدنی های بیشمار این منطقه زیبای کوهستانی هست. رحیم آباد در شهر رودسر جایی بوده که باید به آن سفر کنید تا وارد منطقه کوهستانی اشکورات شوید. هنگام سفر به اشکورات به طولانی تر شدن مدت زمان سفر خود فکر کنید، زیرا دل کندن از دیدنی های فراوان این منطقه کوهستانی کار ساده ای نیست.

تالاب عینک

تالاب عینک یکی از جاهای دیدنی استان گیلان بوده که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید. البته این تالاب دارای دو دشمن بزرگ است که یکی از آن ها انسان و دیگری خود طبیعت بوده که در حال از بین بردن آن هستند. ساخت و سازهای بدون کارشناسی سال های اخیر، این تالاب پنجاه و پنج هکتاری را به یک تالاب سی و سه هکتاری تبدیل نموده، اما دشمن دیگر تالاب زیبا و دیدنی عینک، سنبل های آبی میان آن بوده که به شیطان زیبای تالاب شهرت دارند. این گیاه اکسیژن موجود در آب را می گیرد و زندگی دیگر آبزیان این منطقه را دچار مخاطره می کنند. البته بارها و بارها، مردم به طور گروهی و فردی اقدام به پاکسازی داوطلبانه این تالاب زیبا نموده اند، ولی سنبل آبی باز هم رشد نموده و به بلعیدن اکسیژن داخل آب مشغول هستند.

تالاب سوستان

از ابتدای اردیبهشت تا انتهای ماه شهریور اگر به روستای سوستان بروید، می توانید منظره ای را ببینید که زیبایی آن شما را مسحور خواهد نمود. گیاهان مردابی فراوانی بر روی تالاب سوستان در این بازه زمانی می رویند و همراه با زمین های سرسبز اطراف و نیزارهای رشد نموده منظره های دیدنی را می سازند که از دیدنش سیر نخواهید شد. پسته دریایی هم در تالاب سوستان بستری مناسب برای رشد دارد که خواص درمانی و طعم خوب آن مزید بر علت شده تا گردشگران فراوانی در فصول مناسب خود را به روستای سوستان لاهیجان برسانند تا بتوانند سری به تالاب زیبای سوستان بزنند.

سخن آخر

استان سرسبز گیلان در هر گوشه ای از خود یک تکه از بهشت را پنهان نموده که برای رسیدن به آن احتیاج به آشنایی بیشتر با این استان است. در بالا به تعدادی اندکی از زیبایی ها و دیدنی های این استان سرسبز شمالی اشاره کردیم، اما نباید فراموش کنید که گیلان، پر از مناظر بکر و رویایی است. مناطقی که هنوز لذت کشف در آن ها وجود داشته و می تواند نصیب شما شود.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید به سایت سفرزون مراجعه کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 117

به "جاذبه های گردشگری استان گیلان ، استان سرسبز و زیبای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری استان گیلان ، استان سرسبز و زیبای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید