سوغات شهرهای مختلف ایران

به گزارش مجله نازلارا، مرکز صنایع دستی چرم استان در شهر همدان است. کیف، کفش، کمربند چرمی همدان از مرغوبیت و معروفیت بالایی برخوردار است. از صنایع دستی رایج استان همدان، گیوه بافی است.● استان مرکزی سوغات استان مرکزی انواع مواد خوراکی از جمله انار انگور ،لبنیات، کشمش ،گردو، بادام، شیره انگور است و صنایع دستی مانند انواع فرش و قالیچه گلیم، معرق و گیوه است.

سوغات شهرهای مختلف ایران

سوغات شهرهای مختلف ایران

منبع:شبکه رشد

مرکز صنایع دستی چرم استان در شهر همدان است. کیف، کفش، کمربند چرمی همدان از مرغوبیت و معروفیت بالایی برخوردار است. از صنایع دستی رایج استان همدان، گیوه بافی است.

● استان مرکزی

سوغات استان مرکزی انواع مواد خوراکی از جمله انار انگور ،لبنیات، کشمش ،گردو، بادام، شیره انگور است و صنایع دستی مانند انواع فرش و قالیچه گلیم، معرق و گیوه است.

● استان همدان

مرکز صنایع دستی چرم استان در شهر همدان است. کیف، کفش، کمربند چرمی همدان از مرغوبیت و معروفیت بالایی برخوردار است. از صنایع دستی رایج استان همدان، گیوه بافی است. گیوه، نوعی کفش نرم، سبک، مقاوم، خنک و مقرون به صرفه قیمت است که رویه آن، از نخ پنبه ای تابیده شده و زیره آن، از چرم یا آجیده انتخاب می شود. بافت رویه این کفش عمدتا در روستاهای نهاوند و روستای آرتیمان در تویسرکان و بافت زیر آجیده در ملایر رایج است. شهرستان تویسرکان یکی از قطبهای فراوری گردو در کشور بوده و گردوی آن از مرغوب ترین انواع گردو در جهان است. از اواخر شهریورماه تا نیمه اول مهرماه هر سال درختان قطور و بلند گردو را با چوبهای بلندی که \نیزه\ خوانده می شوند گردو تکانی می کنند که چشم انداز آن دیدنی و بسیار جالب است. صنعت سفالگری و سرامیک سازی در شهر لالجین از توابع شهرستان بهار در 20 کیلومتری شهر همدان از رونق و معروفیت بسزائی برخوردار است.

● استان کهگیلویه و بویراحمد

دست بافته های عشایر استان مهمترین صنایع دستی استان را تشکیل میدهند قالی میدهند . قالی گبه گلیم گچمه (که ترکیبی از گلیم و قالی است) جاجیم و خورجین از جمله این دست بافته ها هستند که استفاده از رنگهای طبیعی و شاد بهمراه نقوش از طبیعت آنرا زیبا و دل انگیز میسازد. انواع محصولات کشاورزی مانند گردو عسل روغن محلی لبنیات سیب انگور نیز از جمله سوغات این استان به شمار می آیند.

● استان گلستان

محصولات صنایع دستی استان گلستان از طبیعت منطقه و نیازهای خاص آن شکل گرفته است که بعضی از آنها چون قالی ترکمنی در ایران بی نظیر است.

در حال حاضر استان گلستان یکی از قطبهای مهم فراوری کننده فرش ترکمنی، قالیچه، پشتی، قارچین، گلیم، نمدبافی، گلدوزی، سوزن دوزی، ابریشم دوزی بر پارچه، زیور آلات ترکمنی ، ساختن آلات موسیقی، سبد بافی، ریسندگی و بافندگی الیاف، پارچه بافی و فراوری وسایل چوبی است. از دیگرسوغاتی های این استان می توان به شال و روسری ترکمنی و خاویار اشاره نمود. از برترین جاها برای خرید صنایع دستی و سوغاتی بازار دائمی و قدیمی گرگان است که داخل بافت قدیمی شهر گرگان قرار گرفته است، بعلاوه بازار های روزهای هفتگی نیز از مهمترین مراکز عرضه صنایع دستی وماهی هستند.

● استان گیلان

صنایع دستی به ویژه صنایع دستی روستایی نوعی فعالیت اقتصادی است که آمیختگی شدید آن با سنت ها عادات و بینش سازندگان و بعلاوه تاثیر محسوس محیط جغرافیایی در این صنعت موجب تمایز آن از فرآورده های می شود. در نقاط مختلف گیلان و با توجه به فرهنگ هر منطقه صنایع دستی خاصی رواج دارد از جمله:

سفالگری در املش و روستای جیرده شفت، شال بافی که ویژه تالش ها و گالش ها است. چوموش دوزی یا چارق دوزی که در ماسوله رایج است. بعلاوه حصیر بافی و بامبو بافی،قالی و گلیم بافی و قلاب دوزی در منطقه ها مختلف استان رایج است. صنایع چوبی استان و دست ساختهای هنرمندان گیلانی بسیار مورد علاقه گردشگران است که یکی از نمونهای زیبای کار های چوبی، صندوق های مخصوصی به نام بولاکی است. از دیگر سوغاتی های این استان می توان به کلوچه لاهیجان و فومن، زیتون رودبار و برنج آستانه اشرفیه و چای لاهیجان اشاره نمود.

● استان لرستان

با توجه به ترکیب جمعیتی عشایری، روستایی و شهری در استان و متناسب با نوع فعالیت آنها صنایع دستی نیز متفاوت و متمایز میباشد. بیشتر دست ساخته ها و بافته های عشایری و روستایی استان، سیاه چادر، قالی، گلیم، چیت، جاجیم بافی و رنگرزی میباشد که بیشتر جهت مصرف داخلی فراوری می کنند و صنایع دستی شهری استان خراطی، ورشو سازی، نمد بافی، قالی بافی و گلیم بافی میباشد. که عمده سوغاتی های استان را تشکیل میدهد. عسل لرستان که از نظر مرغوبیت و ارزش غذایی در سطح بالایی میباشد یکی دیگر از محصولات سوغاتی استان بشمار میرود.

● استان مازندران

گلیم بافی، جاجیم بافی، ظروف سفالی، ظروف و مجسمه های چوبی و نمدبافی از مهمترین صنایع دستی استان مازندران محسوب هستند که عمدتا در نواحی کوهستانی استان فراوری و در سراسر منطقه عرضه میشوند. در این میان محصولات چوبی و نمدبافی از معروفیت بیشتری برخوردارند. برنج، مرکبات، مرباها و ترشیجات از مهمترین مواد غذایی هستند که بعنوان سوغاتی مازندران محسوب میشوند

● استان قزوین

سوزن دوزی، گلابتون دوزی، ساخت جعبه های آینه دار و حکاکی و قلمزنی از مهم ترین صنایع دستی استان هستند.فرش و سفال قزوین نیز معرف است. بعلاوه قزوین را مرکز هنر خوشنویسی ایران نامیده اند. انواع شیرینی بویژه باقلوا و محصولات باغی مانند بادام، پسته، فندق، انگور، کشمش، انار سنگان، سیب، زردآلو، ذغال اخته و... از دیگر سوغاتی های قزوین به شمار میرودند.

● استان قم

▪ فرش ابریشم:

فرش ابریشم دستباف قم از نفیس ترین صنایع دستی است که از نظر رنگ آمیزی و طرح و نقشه اصیل ایرانی و کیفیت هواداران بسیاری دارد.

▪ سفال و سرامیک:

این هنر دستی، با سابقه دیرینه خود در طرح های خاص خود هواداران زیادی در داخل و خارج از کشور دارد.

▪ منبت کاری چوب:

نقوش و طرح های زیبایی است که بر روی انواع میز و جایگاه و صنایع چوبی کنده کاری می شود و این صنعت دستی در قم به دست استادکارانی بسیار ماهر و زبردست ساخته می شود.

▪ سوهان قم:

از برترین شیرینی های محلی استان بوده که به ذائقه تمامی مردم جهان خوشایند است. این شیرینی از آرد، جوانه گندم، شکر، روغن، مغز پسته و بادام، هل و زعفران در دو نوع، لقمه ای و گل گرد تهیه می شود.

● استان کردستان

مهمترین صنایع دستی استان شامل فرش، گلیم، سجاده، نمد، نازک کاری، زیورآلات کردی و آلات موسیقی است. فرش سنندج در نوع خود بی نظیر است و فرش و گلیم بیجار نیز معروفیت خاصی دارد. شاید بتوان گفت بعد از فرش، مهمترین سوغات استان صفحه شطرنج و سایر مصنوعات چوبی است که به وسیله هنرمندان حرفه ای این دیار ساخته و روانه بازار می شود.

● استان کرمان

قالی کرمان که از نظر بافت و طرح بسیار زیبا و منحصر به فرد است از مهمترین صنایع دستی کرمان و ایران است . پته دوزی نیز که نوعی سوزن دوزی است در کرمان رواج دارد.

پسته، انواع خشکبار، قوتو از جمله مهم ترین سوغاتی های کرمان است.

● استان کرمانشاه

نمداقتصادی در منطقه ها روستایی و شهری رایج است. قصرشیرین و اسلام آباد غرب و سرپل ذهاب مراکز عمده نمداقتصادی است. گیوه کشی نیز در شهرها رواج دارد و گیوه های منطقه به واسطه سبکی، راحتی، خنکی، مقاومت و مقرون به صرفهی معروف است. گلیم بافی از دیگر صنایع دستی رایج است .برترین نوع آن در هرسین بافته میشود که به هرسینی معروف است. بعلاوه روغن کرمانشاهی و شیرینی کاک و نان برنجی از معروفترین سوغاتی های کرمانشاه هستند.

● استان زنجان

صنایع دستی و سوغاتی های مهم زنجان عبارتند از: انواع چاقو (قلم تراش، جیبی، دسته ملیله، کارد آشپزخانه و...) ملیله (انواع پایه های استکان، سینی، قاشق و چنگال غذا و چایخوری، کاسه، گلدان، قاب عکس و ...) چارق (نوعی کفش روفرشی بسیار زیبای زنانه) و فرش و گلیم دست باف. از کارهای دستی بومی زنجان ساخت وسایل نقره ای و بندرت طلایی بصورت ملیله کاری است که در اوایل فقط در زنجان معمول بوده که در زمان رضاخان تعدادی از هنرمندان زنجانی به تهران و اصفهان کوچ کردند و این هنر ظریف را در آن شهرها رواج دادند.از دیرباز در سراسر ایران هرگاه سخن از زنجان به میان آید نقش چاقوهای آن در اذهان پدیدار میشود و در بسیاری از سرزمینهای دور و نزدیک چاقوهای ظریف و با دوام زنجان معروف است. فرش، گلیم و جاجیم زنجان از معروفیت خاصی برخوردارند. چارق دوزی یکی دیگر از هنرهای دستی است که دستهای ظریف هنرمندان زنجانی در فراوریشان مهارت ویژه ای دارند این چارقها مشخصا زنانه بوده و استفاده از آن جنبه تشریفاتی و تفننی دارد.و مناسبترین سوغات شهر محسوب میشود.

● استان سمنان

از صنایع دستی رایج در استان می توان به انواع جاجیم، قالی، گلیم، قالیچه، سفره های قلمکار، سفال سرامیک و نمد اشاره نمود. پسته دامغان نیز از برترین سوغاتی های این استان است.

● استان سیستان و بلوچستان

از جمله مهم ترین صنایع دستی این استان می توان به حصیر بافب، سوزن دوزی و خامه دوزی و سفالگری اشاره نمود.

▪ حصیر بافی:

با توجه به نی زارهای اطراف دریاچه هامون7 ساخت انواع محصولات حصیری از نوعی نی که در محل به نام \لوخ\ معروف است در این منطقه ها رونق فراوانی دارد. بعلاوه در منطقه ها مرکزی و جنوب شرقی استان نیز از برگهای نوعی نخل بنام محلی \داز\ انواع محصولات حصیری بافته می شود.

▪ سوزن دوزی و خامه دوزی:

یکی از صنایع بسیار معروف این استان سوزن دوزی است که خاص زنان بلوچ است. محصولات سوزن دوزی تنوع بسیار دارد و از لباس و رومیزی تا وسایل تزئینی را در بر می گیرد. خامه دوزی نیز شبیه سوزن دوزی است که در بافت محصولات از آیینه های ریزی برای تزیین استفاده می شود. رومیزی ، کلاه، جلیقه و پیش سینه از جمله مهم ترین چیزهایی است که بر روی آنها خامه دوزی می شود.

▪ سفال کلپورگان:

در روستای کلپورگان شهرستان سراوان سفالگری سابقه شش تا هفت هزار ساله دارد. از ویژگی های خاص سفال گلپورگان آن است که اولا تنها زنان به سفالگری اشتغال دارند. در ساخت ظروف و اشیاء سفالی از چرخ سفالگری استفاده نمی شود و شکل دهی با دست است.

● شیراز

ریسندگی، فلزکاری ،خاتم کاری، قالی بافی ،حصیربافی , منبت کاری کنده کاری ظروف سفالی گیوه دوزی نمد اقتصادی خراطی چرم سازی ،سنگ تراشی و شیشه گری مهمترین محصول صادراتی و سوغاتی , خرما ، انجیر , آبلیمو ،مسقطی قالی گلیم گبه انواع ترش جات عرقیات سفید آب , کیسه حمام، حنا، لارستان ،انجیر و زعفران استهبان انارمهارلو مسقطی لارستان سفیدآب صنایع دستی و گیوه استهبان خرمای جهرم و آبلیموی جهرم.

● استان بوشهر

در حال حاضر شاخص ترین محصول صنایع دستی استان بوشهر گبه و گلیم صادراتی است که در منطقه ها وسیعی از شهرستانهای استان رواج دارد. مهمترین مراکز گبه بافی در استان بوشهر عبارتند از:

روستاهای شول، کاقتصادی، بهمنیاری، محمدصالحی، عباسی، فخرآوری، کلر و چهار روستایی از توابع شهرستان گناوه. پس از آن باید از عبای شتری بوشهر نام برد که در نوع خود منحصر به فرد میباشد و امروزه به میزان بسیار محدودی فراوری میشود.

گرگوربافی، حصیربافی، سفال و سرامیک از دیگر صنایع دستی استان بوشهر هستند.

محصولات دریایی(ماهی و میگو) و شیره خرما و ارده از سوغاتی این استان هستند.

● استان چهارمحال و بختیاری

▪ فرش و گلیم چالشتر

مراکز اتراق عشایر و روستاهای استان چهارمحال و بختیاری محل فراوری گلیم وجاجیم است.

منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1305

به "سوغات شهرهای مختلف ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوغات شهرهای مختلف ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید