راز اشیاء باستانی در ارتفاع 2590 متری کوهستان آلپ

به گزارش مجله نازلارا، در سال 2020 یک کوهنورد به صورت اتفاقی سکه ای رومی را در ارتفاع 2590 متری کوه های آلپ پیدا کرد؛ آنالیز های بعدی نشان داد که این مکان در زمان روم باستان نوعی زیارتگاه و محلی برای اهدای پیشکش ها به خدایان بوده است.

راز اشیاء باستانی در ارتفاع 2590 متری کوهستان آلپ

خبرنگاران | گاهی اوقات باستانشناس حرفه ای بودن ناامیدنماینده می گردد. تصور کنید ماه ها و شاید سالهاست در حال حفاری در گرما و سرمای سوزان هستید به این امید که یک نشانه کوچک از رسوم تدفین باستانی بیابید، اما یک روز یک کوهنورد از راه میرسد و به صورت کاملاً اتفاقی به معبد خدایان کوهستان روم باستان که مدت ها گم شده بود برخورد میکند!

به گزارش خبرنگاران ؛ رگولا گابلِر مدیر پروژه علمی تیم باستانشناسی که این سایت را از سال 2022 آنالیز نموده، گفته است: ما گهگاه در آلپ سکه های رومی تک پیدا میکنیم، اما این سایت به واسطه شمار سکه ها و مکان آن ها غیرعادی است. ما تازه در نقطه شروع تحقیقات هستیم، اما به گمان ما این سایت یک مکان مقدس است. مردم به این مکان می آمدند تا نذرهایشان را به خدایان کوهستان پیشکش نمایند، بیشتر این نذر ها سکه بوده است. مردم در قبال این پیشکش ها یا از خدایان تشکر میکردند یا از آن ها طلب برآورده شدن آرزوهایشان را داشتند و به گمان ما این یک نوع سفر زیارتی بوده است.

پلاک نذری که در این منطقه کوهستانی یافت شده است

نخستین نشانه ای که گواه وجود یک سایت باستانی در این منطقه بود به سال 2020 بازمیگردد؛ زمانی که یک کوهنورد به طور تصادفی به یک سکه باستانی برخورد که میان قلوه سنگ ها دفن شده بود. با این حال، پس از آگاه کردن مقامات محلی، معین شد که این سایت در ارتفاع بالا چیز های بسیار بیشتری از چند سکه را در خود پنهان نموده است. تا به امروز، تیم باستانشناسی 100 سکه رومی باستانی، 59 میخ کفش رومی، 27 سنگ کریستال کوچک، یک گل سینه و تکه ای از یک پلاک نذری برگ-مانند را کشف نموده است.

اما در ارتفاع 2590 متری بالای سطح دریا و بسیار دورتر از مکان های عبور و مرور، دسترسی به سایت سخت بود حتی برای تیم حرفه ای حفاری. گابلر در این باره گفته است: این سایت خیلی با سکونتگاه های انسانی چه در زمان رومی ها و چه در حال حاضر فاصله دارد و هیچ گذرگاهی ندارد، ما به ناچار تجهیزاتمان را با هواپیما به آن بالا منتقل کردیم و چند روز آنجا چادر زدیم.

یکی از 27 سنگ کریستالی پیدا شده در این سایت باستانی مرتفع

تمام این ها حاکی از اهمیت بسیار زیاد این مکان برای مردمان باستان است که این مصنوعات را از خودشان به جای گذاشتند. تیم حفاری گمان میکند اهمیت این مکان با شکل گیری طبیعی سنگ های کریستالی که در این ناحیه یافت میگردد، ارتباط دارد. آدریانو بو، باستانشناس، در این خصوص شرح میدهد: ما معمولاً این نوع اشیاء را پیشکش در نظر میگیریم. این را نیز نمیتوان غیرمحتمل شمرد که فلات بلند میان قله های آمرتنهورن و ویلدزتروبل که از دور قابل رویت است، یک مکان مقدس بوده است.

این حدس و گمان ها زیاد دور از فکر نیست، چون این سایت فقط 19.3 کیلومتر دورتر از شهر تون (Thun) است؛ جایی که میتوان چندین معبد رومی در آن یافت، از جمله تندیسی که منحصراً وقف الهه آلپ شده است. این کوه بدون تردید از اهمیت مذهبی برخوردار بوده است و سایت بسیار جالبی است، چون نشان میدهد که مردمان رومی این منطقه این کوه ها را فقط از دور نمیپرستیدند، بلکه از آن ها بالا میرفتند تا نذری هایشان را به خدایان آن پیشکش نمایند.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 28 اسفند 1401 بروزرسانی: 28 اسفند 1401 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1658

به "راز اشیاء باستانی در ارتفاع 2590 متری کوهستان آلپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز اشیاء باستانی در ارتفاع 2590 متری کوهستان آلپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید