سمینار فرصت های توسعه گردشگری دریایی کشور در کیش برگزار گردید

به گزارش مجله نازلارا، خبرنگاران/هرمزگان در سمینار فرصت های توسعه گردشگری دریایی کیش به عنوان پایلوت، گردشگری دریایی مطرح شد که طرح هایی نظیر زیردریایی تفریحی و رستوران دریایی در آن اجرا می گردد.

سمینار فرصت های توسعه گردشگری دریایی کشور در کیش برگزار گردید

اگر علاقمند به سفر با بهترین ارزانترین تورهای کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش مجله نازلارا، در ادامه سلسله برنامه های هجدهمین همایش صنایع دریایی و دریانوردی کیش، سمینار فرصت های توسعه گردشگری دریایی در سالن خلیج فارس مرکز همایش های کیش برگزار گردید.

عرصه گردشگری احتیاجمند یک متولی خاص است

بر اساس این گزارش، طی این سمینار عبدالکریم رزازان، مشاور عالی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گردشگری دریایی را مبحثی خواند که طی چند سال گذشته موردتوجه قرارگرفته است و دراین باره گفت: با توجه به حمایت های سازمان بنادر دریانوردی طی یک دهه گذشته اقدامات بسیار خوبی در عرصه گردشگری دریایی و ساخت شناورهای دریایی اجرا شده است.

وی با اشاره به مسائل گذشته حمل ونقل دریایی اظهار کرد: درگذشته مردم برای رفت وآمد در راستا پرترددی چون قشم- بندرعباس مجبور به استفاده از شناورهای غیر ایمن و فرسوده بودند که عملاً حوادث دلخراشی را نیز به دنبال داشت، اما خوشبختانه امروز و پس از حمایت های اجرا شده شاهد ساخت شناورهای ایمن و خوب داخلی هستیم که نشان از توانایی بالای صنعت داخلی کشور دارند.

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: رشد علمی در عرصه گردشگری سبب شد که امروز مردم بافرهنگ دریایی بیش ازپیش آشنا شوند تا جایی که تفریحات دریایی نیز به خصوص در کیش رشد محسوس و مناسبی را تجربه کرد و در نتیجه چندین شناور و رستوران دریایی در آن فعال شد.

رزازان حضور یک متولی واحد در عرصه گردشگری دریایی را یک احتیاج خواند و اظهار کرد: با توجه به اینکه عرصه گردشگری دریایی یک متولی خاص ندارد، لذا لازم است که در برنامه ششم توسعه متولی این بخش معین گردد. البته در چنین شرایطی به نظر من سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می تواند متولی امر گردشگری دریایی نیز باشد.

وی بحث زیرساخت ها و توجیه مالی را در عرصه گردشگری دریایی مهم خواند و اضافه کرد: سازمان بنادر طی سال های اخیر کوشش نموده تا بتواند گردشگری دریایی را در دریایی خزر نیز مانند جنوب کشور فعال کند، اما علی رغم پتانسیل بالای این بخش میزان رشد گردشگری دریایی در این نقطه صفر است.

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نبود توجیه مالی در این عرصه را دلیل کمرنگ بودن فعالیت ها در دریایی شمالی کشور خواند و گفت: اگر بتوانیم که قیمت تمام شده را در سواحل خزر نیز کاهش دهیم می توان به فعال شدن این بخش نظیر جنوب کشور امیدوار بود، لذا من معتقدم که زیرساخت ها در این بخش نیز باید فعال گردد تا بخش خصوص نیز بتواند فعالیت کند.

رزازان حمایت های ارائه شده از سوی سازمان بنادر را برای توسعه بخش گردشگری دریایی در شمال کشور ناکافی خواند و اعلام کرد: علی رغم وام هایی که با سود صفر درصد به فعالان این بخش تعلق گرفته، اما عملاً مسائل مالی مانع از رشد این عرصه شده است، لذا امیدواریم که با توانایی های خوبی که در صنایع داخلی کشور وجود دارد و در شرایط پس از تحریم بتوانیم پیروز به جذب سرمایه گذارهای خارجی و رشد در این عرصه شویم.

گردشگری دریایی می تواند محیط زیست را نیز موردحمایت قرار دهد

پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی نیز در ادامه این سمینار بر اهمیت گردشگری دریایی در حفظ محیط زیست تأکید کرد و گفت: محیط زیست دریایی به عنوان صنعتی است که می تواند محیط زیست را نیز موردحمایت قرار دهد.

وی رشد عرصه گردشگری دریایی را بر کاهش وابستگی کشور به نفت و گاز مؤثر خواند و اضافه کرد: رشد این عرصه گردشگری می تواند منجر به کاهش وابستگی کشور به عرصه نفت و گاز گردد و صد البته رشد اشتغال زایی را در کنار نوار ساحلی به دنبال داشته باشد، زیرا وقتی سرمایه گذاری درست روی گردشگری پایدار انجام گردد، حمایت محیط زیست را نیز به دنبال خواهد داشت.

معاون محیط زیست دریایی اقتصاد گردشگری دریایی را در جهان فعال خواند و اعلام کرد: امروزه در تمام جهان کشورهای ساحلی بهره برداری بالایی از گردشگری دریایی می برند، به نحوی که گردشگری دریایی را شامل می گردد، لذا این خودباوری که ما می توانیم رشد GDP در این کشورها بین 50 تا 70 درصد قابل قبولی در عرصه گردشگری دریایی داشته باشیم، بسیار خوب و باعث افتخار است.

فرشچی، صنعت گردشگری را فراخشی خواند و گفت: صنعت گردشگری یک صنعت فرابخشی است، لذا تنها یک ارگان نمی تواند جوابگوی احتیاجهای این بخش باشد، لذا علی رغم زحمات بی شماری که از سوی سازمان دریایی اجرا شده ما انتظار نداریم که یک نهاد به تنهایی پیروز به اداره این عرصه گردد.

وی حضور سازمان میراث فرهنگی را در عرصه گردشگری دریایی ضروری خواند و اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی این بخش می تواند در کنار سازمان میراث فرهنگی، محیط زیست دریایی و سایر بخش ها وارد عمل گردد، اما قطعاً اگر هدف اصلی کشور استقرار جمعیت بیشتر در سواحل و جزایر و ایجاد امنیت و اشتغال زایی است، به این بخش احتیاجمند هستیم.

احتیاج به یکپارچه سازی مجوزهای دریایی

در ادامه این سمینار حسن رضا صفری، مدیرعامل موسسه رده بندی ایرانیان، اخذ مجوزات در عرصه گردشگری دریایی را یک مشکل خواند و اعلام کرد: امروز اگر یک سرمایه گذار قصد فعالیت در این عرصه را داشته باشد، لیست بلند بالایی از مجوزات را باید اخذ کند که خود سنگ اندازی است.

وی اضافه کرد: مجوز ایجاد تأسیسات ساحلی از سازمان بنادر و دریانوردی خود یک پروسه سخت است که باید در کنار مجوز محیط زیست و اماکن اخذ گردد، این در حالی است که شناورها برای فعالیت احتیاجمند رده بندی و اخذ مجوز نیز هستند، به همین خاطر من معتقدم که در یک اقتصاد مجوز محور توسعه گردشگری بسیار مشکل خواهد بود.

مدیرعامل موسسه رده بندی ایرانیان ادامه داد: گردشگری دریایی خدمتی لوکس و تزئینی است، لذا در مملکتی که افکار زمخت وجود دارد امکان رشد این بخش وجود ندارد.

صفری اضافه کرد: برای توسعه گردشگری دریایی باید به این مسئله که بخش گردشگری در جهت رفاه و آرامش است و باید این امر را تأمین کنیم، توجه داشته باشیم ضمن اینکه لازم است که صدور مجوزها و گواهینامه ها را یکپارچه سازی کنیم و به یک نهاد یا ارگان واگذارد کنیم.

رشد گردشگری دریایی مساوی با ایجاد اشتغال گسترده

محمد سعید سیف،رئیس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور نیز در ادامه این سمینار درباره مسائل این بخش گفت: عدم پایداری مدیریت ها، مسائل روزمره و فراخشی بودن قسمتی از مسائل از عمده دلایلی هستند که سبب می گردد گردشگری دریایی با مسائل روبه رو گردد.

وی حل مسائل اشتغال کشور را درگرو رشد گردشگری دریایی خواند و گفت: در اروپا درآمد بخش گردشگری دریایی بسیار بیشتر از بخش صنعت دریایی شامل ساخت و تجهیز و تعمیر این بخش است، لذا با توجه به اینکه ما در کشور زیرساخت های پایه ای این بخش راداریم لازم است که به آن توجه کنیم.

رئیس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور با اشاره به سواحل گسترده ایران گفت: 5800 متر ساحل در کشور نشان می دهد که ما در ایران مستعد رشد گردشگری و طبیعت گردی دریایی هستیم اما متأسفانه تا امروز شرایط این بخش فراهم نشده است این در حالی است که کشورهای پیشرفته حتی برای بخش های صنعتی خود نیز تورهای بازدید دریایی ترتیب می دهند تا علاوه بر تبلیغ صنعت و فناوری خود، درآمدزایی داشته باشند این در حالی است که ما پتانسیل های گردشگری چون جنگل حرا در قشم را نیز کمرنگ پوشش می دهیم.

سیف از اجرای طرح های گردشگری دریایی در کیش به عنوان پایلوت این بخش اطلاع داد و گفت: اجرای طرح زیردریایی تفریحی و رستوران ازجمله طرح هایی است که قرار است به زودی در کیش اجرا گردد. این بخش ها نیز بر طبق مصوبات در دست ساخت و اجرا هستند که امیدواریم مؤثر واقع شوند لذا از طرح های نوآورانه در این بخش استقبال می کنیم و امیدواریم که بتوانیم طرح ها را به درجه عمل برسانیم

به گزارش مجله نازلارا، در ادامه این سمینار حاضران که عمدتاً شامل فعالان عرصه دریانوردی و پژوهشگران بودند به ارائه دیدگاه های خود و طرح سوالاتی پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 173

به "سمینار فرصت های توسعه گردشگری دریایی کشور در کیش برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمینار فرصت های توسعه گردشگری دریایی کشور در کیش برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید