صدور رأی منع تعقیب برای متعرضان به حریم چغازنبیل!

به گزارش مجله نازلارا، براساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، عاطفه رشنویی با بیان این که صدور مجوزهای ساخت کارخانه از سوی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت به سال 97 بازمی شود، یادآوری کرد: اواخر سال 97 بود که استعلامی مبنی بر انجام ساخت وساز در اراضی ملی که در حریم درجه 1 و 2 چغازنبیل واقع شده است به دست پایگاه میراث جهانی چغازنبیل رسید.

صدور رأی منع تعقیب برای متعرضان به حریم چغازنبیل!

او ادامه داد: در این استعلام عنوان شده بود که قرار است بخشی از این اراضی در قالب اجاره به یکی از شرکت ها برای احداث کارخانه داده گردد که به طور تعیین در همان تاریخ، پایگاه میراث جهانی چغازنبیل با تأکید بر آن که این منطقه در حریم درجه یک میراث جهانی قرار گرفته است، بیان کرد که نباید در این منطقه کارخانه ساخته یا اراضی واگذار شوند؛ چراکه حریم حفاظتی است.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه در ادامه بیان کرد: با وجود این، متأسفانه در اوایل سال 98 به هر دلیلی که از آن اطلاع نداریم سند حدود 300 هکتار از اراضی بدون توجه به استعلام از پایگاه میراث جهانی چغازنبیل به نام شرکت و یک شخص صادر شد؛ حتی با این که در نامه سال 97 عنوان شده بود قرار است این اراضی اجاره داده شوند اما در سال 98 شاهد صدور سند به نام شخص بودیم.

او اضافه نمود: در نهایت نیز شاهد حضور گروهی از افراد برای تسطیح کردن این منطقه بودیم که در آن موقع پایگاه میراث جهانی چغازنبیل جلوی فعالیت این افراد را گرفت و با همکاری مسئولان حقوقی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان شکایتی را تنظیم و به دستگاه قضا ارائه کرد چراکه تعرض به حریم اجرا شده بود.

رشنویی گفت: با وجود آن که دو بار شکایت انجام شد اما به تازگی شاهد صدور حکمی از سوی دادگاه مبنی بر منع تعقیب بودیم و گویا با حکم صادر شده این تصور برای متولیان کارخانه قند ایجاد شده که با توجه به رأی دادگاه می توانند کار خود را شروع نمایند؛ در حالی که ضابطه حریم درجه یک و درجه دو پایگاه میراث جهانی چغازنبیل تغییر ننموده است.

او تأکید کرد: احداث هر گونه کارخانه در حریم درجه یک آثار میراث فرهنگی ممنوع است؛ همچنین تسطیح، ریگلاژ و خاکبرداری ممنوع است؛ تبدیل کشت سنتی به صنعتی هم ممنوع است. در واقع این سه بند که در حریم درجه یک چغازنبیل ذکر شده اند به راحتی احداث کارخانه و ایجاد مزرعه چغندر را زیر سوال می برند.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه یادآور شد: مسئولان کارخانه قند در سال 97 و 98 با وجود تذکرات موجود درصدد تسطیح بخش هایی از حریم درجه یک چغازنبیل برآمدند و با دیوارهای پیش ساخته بتنی اطراف زمین را حصارکشی کردند؛ در صورتی که تمام این موارد از مرحله واگذاری زمین به اشخاص گرفته و صدور موافقت اصولی برای ساخت کارخانه بدون درنظر دریافت ضوابط میراث فرهنگی و تسطیح و ساخت سازه غیرقانونی بوده است.

او اضافه نمود: اکنون هم اگر مالکان کارخانه قند بخواهند با شعار اشتغال زایی و بالا بردن فراوری ملی به عرصه و حریم میراث جهانی تعرض نمایند باز هم غیرقانونی خواهد بود. چرا باید با شعار فراوری و اشتغال زایی، مردم و میراث فرهنگی را روبروی یکدیگر قرار دهند؟ میراث فرهنگی منافاتی با فراوری و اشتغال زایی ندارد اما همه باید به قوانین احترام بگذاریم. میراث فرهنگی متعلق به همه مردم ایران است و باید آن را حفظ کرد.

رشنویی اظهار داشت: اگر قبل از واگذاری اراضی حریم درجه یک و 2 چغازنبیل و حتی جانمایی کارخانه قند با میراث فرهنگی در این خصوص مشورت می شد، قطعا حریم درجه یک و 2 چغازنبیل و هفت تپه برای آن ها تعیین و نقطه دیگری برای جانمایی این کارخانه معرفی می شد. مگر ما چند محوطه مانند شوش و چغازنبیل در ایران داریم که به راحتی اراضی ملی را به اشخاص می بخشیم؟

هرچند مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه از حضور فرد یا اشخاص خاص پشت پرده این واگذاری بی اطلاع است اما معتقد است: گاه پای سودجویان مالی که سال ها است با شعار اشتغال زایی و برطرف موانع فراوری و فراوری ملی از شرایط موجود استفاده می نمایند، در میان است؛ مسئولان نیز هربار هیجان زده می شوند که در دوره مدیریت آن ها کارخانه افتتاح گردد، از این رو بدون در نظر دریافت استعلام های خاص و ضوابط موجود در قانون درصدد صدور مجوز برمی آیند و اراضی ملی را می بخشند که همین موضوع سبب می گردد تا شاهد ارائه وام های کلان به افراد خاص و ماجراهای دیگری باشیم که طی این سال ها با آن دست و پنجه نرم نموده ایم.

او با تاکید بر آن که ضوابط حریم درجه یک چغازنبیل علاوه بر مصوبات ملی در یونسکو نیز به ثبت رسیده است، اظهار داشت: با انجام ساخت و ساز در حریم درجه یک و دو میراث جهانی چغازنبیل بیم آن می رود که نقض ضوابط بین المللی اتفاق بیفتد و نگرانی هایی در این خصوص به وجود آورد. اکنون گارد ویژه برای رصد انجام فعالیت ها در این محدوده شکل گرفته و به محض دیدن اولین تحرکات در منطقه گزارش های لازم را ارائه می دهند تا بتوانیم به وسیله مسئولان محلی پیگیری های لازم را انجام دهیم.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 732

به "صدور رأی منع تعقیب برای متعرضان به حریم چغازنبیل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور رأی منع تعقیب برای متعرضان به حریم چغازنبیل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید