ممنوعیت صدور چک در وجه حامل ، وظایف جدید صادرکنندگان و گیرندگان

به گزارش مجله نازلارا، معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه از 22 آذر ماه صدور چک در وجه حامل ممنوع است، گفت: از این تاریخ صادرکننده چک ملزم به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و دریافت کننده چک هم موظف به اخذ استعلام و تطبیق اطلاعات چک با اطلاعات درج شده در این سامانه است.

ممنوعیت صدور چک در وجه حامل ، وظایف جدید صادرکنندگان و گیرندگان

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، آمنه نادعلی زاده، درباره اصلاحیه قانون جدید چک، اظهارداشت: این قانون یک اصلاحیه روی قانون قبلی است و رویکرد این قانون به اقدامات پیشینی است در حالی که قانون قبلی اقدامات پسینی را مدنظر قرار داده بود.

وی اضافه کرد: در قانون صدور چک وقتی چک برگشت خورد روال های حل اتلاف دیده شد بود، اما در این اصلاحیه از زمان تخصیص چک تا صدور چک توسط مشتری، تمهیداتی اندیشیده شده که بتواند تعدد صدور چک بلامحل را کاهش داد. این قانون همچنین اهداف مبارزه با پولشویی را پیگیری می کند و تمهید جدید دیگری که در این قانون اندیشیده شده بسترسازی برای صدور چک الکترونیکی است.

معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی شرح داد: ضوابطی برای دارندگان چک های برگشتی وضع شده اعم از اینکه این افراد نمی توانند دست چک دریافت کنند، به راحتی افتتاح حساب کنند و تسهیلات و ضمانت نامه دریافت کنند.

* صادرکنندگان چک ملزم به ثبت اطلاعات در سامانه صیاد می شوند

وی ادامه داد: در ماده 21 مکرر این قانون به عملیات صدور چک اشاره می کند و صادرکننده چک را ملزم به تکمیل عملیات صدور چک با ثبت در سامانه صیاد می کند. به عنوان مثال من به عنوان صادرکننده چک برگی را برای شما صادر می کنم و بعد از آن ملزم هستم همان اطلاعاتی را که روی برگه چک صادر نوشته ام را در سامانه صیاد ثبت کنم.

* امکان دسترسی به سامانه صیاد از طریق اینترنت بانک و اپلیکیشن های پرداخت

نادعلی درخصوص نحوه ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، گفت: دسترسی به سامانه صیاد به این صورت است که دارنده دسته چک باید به بانک مربوطه مراجعه کند و بانک راه های دسترسی به سامانه صیاد را از طریق سامانه های نوین مانند بانکداری الکترونیک یا اپلیکیشن های پرداخت در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

وی اضافه کرد: بعضی اپلیکیشن ها گزینه ای با عنوان ثبت چک صیادی و مدیریت چک دارند. زمانی که این اپلیکیشن ها رونمایی رسمی شوند، دارندگان چک در جریان فرایند ثبت آن قرار می گیرند.

معاون اداره اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه در کنار صادرکننده چک، دریافت کننده چک هم وظایفی دارد، گفت: یکی از این وظایف دریافت استعلام از سامانه صیاد است. دریافت کننده چک از طریق خدمات نوین بانکی و یا اپلیکیشن ها باید به این سامانه دسترسی داشته باشد و مطمئن شود این چک برای او در سامانه ثبت شده و اطلاعات درج شده روی چک با اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد مطابقت داشته باشد، دریافت کننده چک می تواند اطلاعات درج شده در سامانه صیاد را تایید کند.

* محدودیت سامانه صیاد برای دارندگان چک برگشتی

وی در پاسخ به این سوال که آیا می توان با این روش از سابقه صادرکننده چک کسب اطلاع کرد، گفت: ممکن است مردم بپرسند چرا باید ثبت الکترونیکی چک داشته باشیم؟ دقیقا به همین منظور صادرکننده و دریافت کننده چک باید در سامانه صیاد اطلاعات را ثبت کنند. اگر چک برگشت بخورد دیگر به دارنده چک اجازه ثبت اطلاعات در سامانه صیاد داده نمی شود و وقتی این امکان برای وی وجود نداشته باشد، دیگر نمی تواند چک جدیدی را صادر کند.

* صدور چک در وجه حامل از 22 آذر ممنوع است

نادعلی با بیان اینکه در ماده 21 مکرر این قانون صراحتا قید شده صدور چک در وجه حامل از 22 آذر ماه ممنوع است و چک باید در وجه ذینفع تعیینی صادر شود، گفت: در سامانه صیاد هم حتما باید نام دریافت کننده چک قید شود؛ البته ذینفع یا دریافت کننده چک می تواند در سامانه صیاد به ذینفع تعیین دیگری این چک را منتقل کند.

* بانک مرکزی تعیین سقف اعتباری برای دارندگان دسته چک را با تامل انجام می دهد

معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره تعیین سقف اعتباری متفاوت برای دارندگان دسته چک اظهارداشت: در قانون جدید سقف اعتباری تعیینی برای هر فرد در نظر گرفته شده و این مستلزم ایجاد روال های اعتباری است و بانک مرکزی هم در حال ایجاد بستر های لازم برای اجرای آن است. اما این کار باوجود اینکه مزایای زیادی خواهد داشت، می تواند خیلی سختگیرانه باشد و مسائل عدیده ای هم ایجاد کند. به همین دلیل بانک مرکزی سعی می کند با تامل بیشتری وارد فاز این بخش از قانون شود. ان شاالله به زودی با رتبه بندی مشتریان در زمان تخصیص چک روبرو خواهیم بود.

* چک الکترونیک نافی چک فیزیکی نیست

وی درباره چک الکترونیک هم گفت: این چک متفاوت از چک فیزیکی نیست تنها تفاوت این است که فیزیک از چک گرفته می شود و با امضای الکترونیک به چک الکترونیک اعتبار داده می شود. اما این یک محصول خواهد بود که در سبد محصولات بانکی قرار می گیرد و اگر مشتری تمایل داشته باشد می تواند از چک الکترونیک استفاده کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 786

به "ممنوعیت صدور چک در وجه حامل ، وظایف جدید صادرکنندگان و گیرندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت صدور چک در وجه حامل ، وظایف جدید صادرکنندگان و گیرندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید