نامه عاشقانه نیما یوشیج به همسرش

به گزارش مجله نازلارا، نیما یوشیج : در آن راحتی دست تو در دست من است و در این راحتی... آه! شیطان هم به شاعر دست نمی دهد، مگر این که...

نامه عاشقانه نیما یوشیج به همسرش

به عالیه نجیب و عزیزم ...

به گزارش خبرنگاران به نقل آوای آزاد ، می پرسی با کسالت و بی خوابی شب چه طور به سر می برم؟ مثل شمع: همین که صبح می رسد خاموش می شوم و با وجود این، استعداد روشن شدن دوباره در من مهیا است.

بالعکس دیشب را خوب خوابیده ام. ولی خواب را برای بی خوابی دوست می دارم. دوباره حاضرم. من هرگز این راحت را به آنچه در ظاهر ناراحتی به نظر می آید ترجیح نخواهم داد. در آن راحتی دست تو در دست من است و در این راحتی... آه! شیطان هم به شاعر دست نمی دهد، مگر این که در این تاریکی شب، خیالات هراسناک و زمان های ممتد ناامیدی را به او تلقین کند.

بارها تلقین کرده است: تصدیق می کنم سالهای مدید به اغتشاش طلبی و شرارت در بسطی زمین پرواز کرده ام. مثل عقاب، بالای کوه ها متواری گشته ام، مثل دریا، عریان و منقلب بوده ام. بدی طینت مخلوق، خون قلبم را روی دستم می ریخت. پس با خوب به بدی و با بد به خوبی رفتار کرده ام، کم کم صفات حسنه در من تبدیل یافتند: زودباوری، صفا و معصومیت بچگی به بدگمانی، خفگی و گناه های عیب عوض شدند.

آه ! اگر عذاب های الهی و شراره های دوزخ دروغ نبود، خدا با شاعرش چه طور معامله می کرد.

حال، من یک بسته اسرار مرموزم، مثل یک بنای کهنه ام که دستبردهای روزگار مرا سیاه کرده است. یک دوران عجیب خیالی در من مشاهده می شود. سرم به شدت می چرخد. برای این که از پا نیفتم، عالیه، تو مرا بازسازی کن.

راست است: من از بیابان های هولناک و راه های پر خطر و از چنگال سباع گریخته ام. هنوز از اثره آن منظره های هولناک هراسانم. چرا؟ برای این که دختر بی وفایی را دوست می داشتم، قوه مقتدره او بی تو، وجه مشابهت را از جاهای خوب پیدا می کند.

پس محتاجم به من دلجویی بدهی. اندام مجروح مرا دارو بگذاری و من رفته رفته به حالت اولیه بازگشت کنم.

گفته بودم قلبم را به دست گرفته با ترس و لرز آن را به پیشگاه تو آورده ام. عالیه عزیزم! آن چه نوشته ای، باور می کنم یک مکان مطمئن به قلب من خواهی داد. ولی برای نقل مکان دادن یک گل سرمازده وحشی، برای این که به مرور زمان اهلی و درست شود، فکر و ملایمت لازم است.

چه قدر قشنگ است تبسم های تو

چه قدر گرم است صدای تو وقتی که میان دهانت می غلتد

کسی که به یاد تبسم ها و صدا و سایر محسنات تو همیشه مفتون است.

نیما

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 715

به "نامه عاشقانه نیما یوشیج به همسرش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه عاشقانه نیما یوشیج به همسرش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید