چاند بائوری ؛ عجیب ترین چاه پله ای دنیا در هند

به گزارش مجله نازلارا، چاند بائوری یکی از قدیمی ترین و عجیب ترین چاه های پله ای دنیا است که در استان راجستان هند قرار گرفته است و قدمت آن به هزار سال می رسد.

چاند بائوری ؛ عجیب ترین چاه پله ای دنیا در هند

جای تردیدی نیست که هند سرزمین شگفتی ها است و جاذبه های شگفت انگیز و در عین حال ناشناخته ای را در خود دارد. یکی از این جاذبه های عجیب، چاهی پله ای و عمیق به نام چاند بائوری (Chand Baori) است که در روستایی به نام ابهنری (Abhaneri) استان راجستان قرار گرفته است.

تاریخچه چاند بائوری

طبق آنالیز ها قدمت چاند بائوری به 1200 سال قبل (قرن دهم میلادی) باز می گردد. در آن دوران، مردم برای دستیابی به آب مجبور بودند تا چاه های بسیار عمیقی را حفر نمایند و این کار در بیشتر موارد منجر به مرگ حفار می شد. اهالی این استان ـ که در آن موقع روستایی بیش نبود، تصمیم گرفتند چاره ای برای مشکل بی آبی بی اندیشند. در جریان این هم اندیشی، آن ها گودالی پلکانی را حفر کردند که در عین عمیق بودن خطر جانی کمتری هم داشت.

گودال های پلکانی که به بوادی یا بواری نیز معروف هستند، دارای پله هایی هستند که در کناره های آن به سمت پایین گودال ساخته می گردد تا در نهایت به آب برسد.

معماری چاند بائوری

چاند بائوری دارای معماری و نظام مهندسی بی نظیری است؛ این سازه غول پیکر به شکلی هرمی وارونه ساخته شده است و از این رو، رطوبت دیواره ها باعث خنکی فضای داخلی آن می گردد. این چاه شگفت انگیز دارای سه دیواره و 3500 پله است. نوک این هرم تا هزاران فوت (معادل یک ساختمان ده طبقه) تا اعماق زمین ادامه دارد و پله های آن با نظم و تقارن در دو طرف قرار گرفته اند.

در ابتدای ورود به محوطه این چاه آب پلکانی، معبد کوچکی وجود دارد که در آن مجسمه های سنگی و قدیمی خدایان مانند الهه دورگا (خدابانوی قدرت و شجاعت) و گانش (خدای تدبیر) و لاکشمی و هانومان (پادشاه میمون ها) قرار دارند.

دور تا دور چاند بائوری راهروهایی وجود دارند که در قدیم معبد بوده و با طاق های گنبدی شکلی به هم متصل هستند و در آن ها مجسمه های سنگی بسیار قدیمی و حجاری شده قرار دارند.

در انتها نیز پله ها به دریاچه ای کوچک منتهی می شوند که آب آن متمایل به سبز است.

کاربری چاند بائوری

امروزه این چاه به علت قدمت و معماری خاصی که دارد به عنوان یکی از جاذبه های هند محسوب می گردد و هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا برای تماشا ان به این منطقه سفر می نمایند. این گودال به عنوان سرمایه ملی به وسیله سازمان میراث فرهنگی هندوستان نگهداری می گردد.

منبع: کجارو / en.wikipedia.org / chandbaori.org / atlasobscura.com / tripadvisor.com / ourbeautifulworld.co / fardanews.com / تورلند
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1456

به "چاند بائوری ؛ عجیب ترین چاه پله ای دنیا در هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاند بائوری ؛ عجیب ترین چاه پله ای دنیا در هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید