چطور از ماسک اکسیژن در سفرهای هوایی استفاده کنیم؟

به گزارش مجله نازلارا، تا چه حد به نکات امنیتی پیش از پرواز توجه می کنید؟ آیا می دانید در شرایط اضطراری چطور باید از ماسک اکسیژن استفاده کرد؟

چطور از ماسک اکسیژن در سفرهای هوایی استفاده کنیم؟

نکات مربوط به سفرهای هوایی تنها به خرید بلیط هواپیما ختم نمی شود. شما تا زمانی که به مقصد می رسید، باید نکات بسکمک را در نظر بگیرید و رعایت کنید. از جمله این نکات مهم مسائل مربوط به امنیت در هواپیما نحوه استفاده از ماسک اکسیژن است که پیش از پرواز به مسافران آموزش داده می شود.

افزایش ارتفاع از سطح زمین هم زمان باعث کاهش فشار و دمای هوا می شود که این فرایند موجب می شود تا غلظت هوا نیز کم شود و در نتیجه، فشار اکسیژن موجود در جو برای تأمین نیاز بدن انسان کافی نخواهد بود. ازاین رو، در کلیه هواپیماها بالای سر هر مسافر ماسک اکسیژنی برای استفاده از در موقعیت های حساس تعبیه شده است. حال سؤال پیش آمده این است که این ماسک در کدام موقعیت ها و چگونه باید مورد استفاده قرار گیرد؟

اتفاق وحشتناک و غم انگیزی که در یکی از پروازهای ساوت وست ایرلاینز (یکی از شرکت های هواپیمایی آمریکا) رخ داد، یک زنگ خطر ناراحت کننده برای توجه به دستورالعمل های مربوط به امنیت پیش از پرواز است. در این اتفاق یکی از مسافران جان خود را از دست داد. به جز چند جراحت سطحی، دیگر مسافران کاملا سالم بودند و پس از اتفاق، به آن ها شیوه استفاده از ماسک اکسیژن آموزش داده شد.

بسکمک از مسافران نمی دانستند چطور از ماسک استفاده کنند و همین باعث به خطر افتادن سلامت آن ها شده بود. اینکه در مواقع اضطراری به خاطر داشته باشید باید چه کاری را انجام دهید، واقعا سخت است و همین امر هم باعث می شود که توجه به آموزش های پیش از پرواز از اهمیت بالایی برخوردار باشند.

هزاران کیلومتر بالاتر از سطح زمین، هوا رقیق تر است (فشار هوا کمتر است) و اکسیژن کمتری نیز وجود دارد؛ بنابراین، در کابین های هواپیما از سیستم های تنظیم فشار هوا استفاده می شود تا به مسافران در تنفس کمک کند. موتور پرواز ساوت وست فلایت در ارتفاع 10 کیلومتری دچار نقص می شود و باعث شکسته شدن یکی از پنجره ها و آسیب دیدن بدنه هواپیما می شود. همچنین، فشار هوای داخل هواپیما افت می کند و ماسک ها از جای خود جدا می شوند.

اگر در شرایطی قرار گرفتید که مجبور شدید از ماسک اکسیژن استفاده کنید، حتما به یاد داشته باشید که هم بینی و هم دهان خود را بپوشانید و بند لاستیکی را محکم کنید. لازم نیست که ماسک حتما اندازه صورت شما باشد تا اکسیژن مورد نیاز را فراهم کند. حتی اگر ماسک برای شما کوچک یا بزرگ بود، با این شیوه اکسیژن لازم برای شما فراهم می شود.

بر اساس FAA (اداره هوانوردی فدرال)، ماسک ها می توانند اکسیژن لازم برای مسافران را در ارتفاع 12 کیلومتری تأمین کنند. البته این تنها در صورتی صحیح است که به درستی استفاده شوند. نفس کشیدن تنها از راه دهان، می تواند باعث نرسیدن اکسیژن کافی به ریه های شما شود.

این طور به قضیه نگاه کنید:

زمانی که نفس هایتان تند و کوتاه می شود، اولین چیزی که به شما گفته می شود، این است که به آرامی و از راه بینی نفس بکشید.

در واقع، بینی اصلی ترین و مستقیم ترین راه به ریه ها است. نفس کشیدن از راه بینی فشار هوای بیشتری تولید می کند و زمان بیشتری به ریه ها می دهد تا اکسیژن هوا را استخراج کنند. نفس کشیدن با دهان کارایی چندانی ندارد و می تواند باعث نفس نفس زدن شود و آن را تشدید کند. خوشبختانه، لازم نیست که از مهارت های مربوط به امنیت که پیش از پرواز توضیح می دهند، استفاده کنید؛ اما محض اطمینان، در سفر بعدی خود، به این نکات امنیتی توجه کنید.

با کمک موتور جستجوی پرواز خبرنگاران می توانید در هر بازه زمانی بلیط ارزان هواپیما به مقصدهای خارجی و داخلی را از طریق فروشنده های معتبر بلیط هواپیما جستجو و به آسانی تهیه کنید.

منبع: کجارو / travelandleisure.com
انتشار: 24 تیر 1401 بروزرسانی: 24 تیر 1401 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1527

به "چطور از ماسک اکسیژن در سفرهای هوایی استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور از ماسک اکسیژن در سفرهای هوایی استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید