چه زمانی از روز بیشترین کالری را می سوزانیم؟

به گزارش مجله نازلارا، مجله پزشکی دکتر سلام/ساعت داخلی بدن که به آن ریتم شبانه روزی نیز گفته می گردد چیزهای زیادی درباره بدن حکایت می نماید. به شما می گوید چه موقع گرسنه هستید، کی خسته هستید و چه زمانی به خواب احتیاج دارید و موارد دیگر.

چه زمانی از روز بیشترین کالری را می سوزانیم؟

به گزارش تایمزسوفاندیا، نتایج یک مطالعه جدید می گوید ساعت بدن همچنین معین می نماید چه ساعتی از روز بیشتر کالری را می سوزانید حتی هنگامی که کاری انجام نمی دهید.

تحقیقات

بر اساس تحقیق و مطالعه منتشر شده در اواخر بعدازظهر و اوایل شب 10 درصد کالری بیشتری نسبت به صبح می سوزانیم. این بدان معناست که دفعه بعد که به کسالت و رخوت بعدازظهر برخورد کردید دیگر نگران تنبلی خود نباشید زیرا بدن با سوزاندن کالری کم کاری شما را جبران می نماید.

این مطالعه به نقش مهمی که ریتم شبانه روزی در تنظیم متابولیسم دارد اشاره می نماید به همین دلیل افرادی که به دلیل شیفت شب کاری یا عوامل دیگر برنامه خواب نامنظمی دارند احتمال افزایش وزن دارند. دانشمندان برای ارزیابی تغییرات متابولیسم در طول روز بدون تاثیر میزان فعالیت، عادات غذایی و الگوی خواب 7 شرکت نماینده را طی یک ماه در آزمایشگاهی که هیچ پنجره یا ساعتی وجود نداشت مورد مطالعه قرار دادند. شرکت نمایندگان حتی تلفن و اینترنت هم نداشتند و آنها طی برنامه هایی که بهشان داده شده بود می دانستند چه زمانی بخوابند، از خواب بیدار شوند و غذا بخورند.

شرکت نمایندگان هر شب 4 ساعت دیرتر از شب قبل به خواب می رفتند. این کار را به بدن واگذار کردند تا وقت خود را بدون اتکا به نشانه های دنیای خارج حفظ نمایند. این به محققان اجازه می دهد تا میزان متابولیسم را در تمام اوقات مختلف بیولوژیکی روز اندازه گیری نمایند.

نتایج

تعیین شد شرکت نمایندگان کمترین کالری استراحت را در اواخر شب بیولوژیکی که افراد دچار افت دمای بدن می شوند می سوزانند. حدود 12 ساعت بعد در عصر بیولوژیکی و بعدازظهر مصرف انرژی بیشترین بود.

نتیجه نهایی

این مطالعه در مقیاس کوچک صورت گرفته، اما نتایج آن نشان می دهد چگونه ریتم شبانه روزی بر متابولیسم تاثیر می گذارد. هر فردی که قصد کاهش وزن دارد سعی کند با دنبال کردن یک برنامه طبیعی و مناسب سلامت کلی خود را حفظ کند.

منبع: همگردی
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1068

به "چه زمانی از روز بیشترین کالری را می سوزانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی از روز بیشترین کالری را می سوزانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید