چگونه یک رزومه خوب بنویسیم؟

به گزارش مجله نازلارا، توانایی افراد در نوشتن یک رزومه خوب، به خصوص کارکنانی که به دنبال شغلی جدید هستند، بسیار حائز اهمیت است. در حقیقت، نوشتن یک رزومه خوب موجب می گردد تا شما به عنوان کارجو در موقعیت به مراتب بهتری در مقابل مصاحبه نمایندگان حضور بیابید. به عبارتی، رزومه شما باید به گونه ای باشد تا از رزومه های دیگر متقاضیان متمایز بوده و توجه مسئولین منابع انسانی را به خود جلب نمایند. به این ترتیب مصاحبه نمایندگان برای دعوت کردن شما به جلسه مصاحبه ترغیب می شوند. به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم تا به این سؤال پاسخ دهیم که رزومه چیست و چرا نوشتن یک رزومه خوب مهم است؟ و در ادامه ویژگی هایی را آنالیز می کنیم که منجر به نوشتن رزومه ای عالی می شوند.

چگونه یک رزومه خوب بنویسیم؟

رزومه چیست و چرا نوشتن رزومه خوب مهم است؟

رزومه متنی چند صفحه ای است که در آن اطلاعاتی درباره سابقه شغلی و تحصیلی و نیز توانایی ها و اطلاعات شخصی او ذکر می گردد. رزومه درواقع تبلیغی است که در آن کارجویان ویژگی های خود را به کار فرمایان به صورت فیزیکی یا به وسیله یک سایت استخدام عرضه می نمایند تا آن ها با در دست داشتن این اطلاعات بتوانند مهارت های کارجو را برای استخدام ارزیابی نمایند.

نوشتن یک رزومه خوب برای نشان دادن میزان تحصیلات، تجربیات کاری و مهارت های حرفه ای افراد بسیار مهم است. همچنین یک رزومه خوب نشان دهنده میزان تناسب یا عدم تناسب مهارت های فرد با صندلی شغلی درخواستی وی در سازمان مورد نظر است. به عبارتی، کارفرمایان زمانی یک متقاضی شغل را در سازمان خود استخدام می نمایند که رزومه او تناسب بیشتری با ملزومات شغل مورد نظرشان داشته باشد. در واقع، این نشان می دهد که کارجوی منتخب توانایی انجام کارهای مورد احتیاج برای شغل مربوطه را دارد.

یک رزومه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

در ادامه بعضی از مهم ترین المان هایی را آورده ایم که در نوشتن رزومه ای منحصربه فرد تأثیرگذار بوده و موجب تمایز فرد از سایر متقاضیان می شوند:

 • عبارت های قدرتی
 • کلمات کلیدی
 • مهارت های مرتبط
 • اعتمادبه نفس
 • وضوح در رزومه و استفاده از مقادیر کمّی
 • فرمت رزومه

1. عبارت های قدرتی

عبارت های قدرتی در رزومه در حقیقت افعالی عملی هستند که قابلیت خود را در نوشتن رزومه ای قدرتمند اثبات نموده اند. به طور کلی، استفاده از چنین عبارت هایی در رزومه برای بیان توضیحی مختصر و مفید از تجربیات کاری فرد و ارزشی به کار می رود که او می تواند برای یک سازمان به ارمغان آورد. کارجویان معمولا تمایل دارند در بیشتر قسمت های رزومه خود از چنین افعالی استفاده نمایند تا به این طریق توجه مدیران منابع انسانی را به خودشان جلب نمایند. در ادامه، مثالی ذکر می کنیم که به خوبی نحوه استفاده از عبارات و افعال قدرتی را برای بیان تجربیات کاری فرد نشان می دهد:

مثال: آموزش نمایندگان فروش تازه استخدام شده و فعالیت به عنوان مربی

2. کلمات کلیدی

هر یک از کارفرمایان یک سری کلمات کلیدی برای خودشان مد نظر دارند که در صورت گنجانده شدن در رزومه متقاضی می توانند به عنوان مزیتی برای او تلقی شده و توجه کارفرما را به خود جلب نمایند. در حقیقت، کارفرما معمولا رزومه های ارسالی کارجویان را رصد نموده و تعداد کلمات کلیدی موجود در آنها را ارزیابی می نماید. با وجود این، نمی توان گفت که تصمیم گیری نهایی بر اساس تناسب رزومه متقاضی با تعداد کلمات کلیدی مورد نظر کارفرما انجام می گردد؛ بلکه مسئولین منابع انسانی هنوز هم برای تصمیم گیری در خصوص تناسب میزان مهارت فرد با آن چیزی که شرکتشان احتیاج دارد، باید تجربیات کاری وی را ارزیابی نمایند. به عبارت دیگر، بهتر است که رزومه کاری خود را تنها بر اساس کلمات کلیدی ننویسید؛ بلکه محور اصلی رزومه را روی استفاده از کلمات کلیدی به منظور انتقال پیغام در رابطه با میزان مهارت و تجربیات کاری مرتبطتان قرار دهید. در ادامه، مثالی بیان می کنیم که در آن کلمه کلیدی مناسبی برای درج در رزومه کاری افراد ذکر شده است:

مثال: بیش از 3 سال تجربه در حوزه برنامه نویسی وب

3. مهارت های مربوط

هر یک از افراد با بیان مهارت های مرتبط با موقعیت شغلی مورد نظرشان در رزومه کاری خود می توانند توجه کارفرما را به خودشان به عنوان فردی شایسته برای دعوت به جلسه مصاحبه جلب نمایند. بنابراین در نوشتن رزومه خودتان ابتدا به این فکر کنید که از شغل پیشین خود چه مهارت هایی آموخته اید؟ اگر این مهارت ها به شغل جدید درخواستی شما مرتبط است، می توانید آن را در رزومه کاریتان درج کنید. توجه داشته باشید که این نکته برای افرادی مفیدتر است که قصد دارند حوزه کاری خود را عوض نمایند؛ اما در عین حال به دنبال ارزش آفرینی بیشتر در شرکت جدید مورد نظرشان هم هستند.

مثال: ایجاد یک ایمیل لیست ده هزارتایی برای خبرنامه هفتگی دانشگاه و یاری به افزایش مشارکت دانشجویان در رویدادهای دانشگاه در طول سال تحصیلی 98 - 99.

4. اعتمادبه نفس

نحوه بیان و همچنین نوشتن تجربیات حرفه ای برای اثبات صلاحیت فرد به منظور استخدام شدن در موقعیت کاری شرکت مورد نظر بسیار مهم است. به بیان ساده تر، فرد مصاحبه نماینده با خواندن رزومه متقاضی باید بتواند آگاهی کاملی نسبت به میزان تجربیات کاری، مهارت ها و آموخته های وی از شغل پیشینش به دست آورد. به طور کلی، می توان گفت که برای نوشتن یک رزومه خوب و جلب توجه کارفرمایان، ضروری است تا ضمن برخورداری از مهارت های حرفه ای لازم، در نحوه نوشتن آنها در رزومه نیز دقت کافی به خرج دهید.

مثال: یاری به افزایش فروش خدمات بازاریابی به میزان 40 درصد در 6 ماه اول.

5. وضوح در رزومه و استفاده از مقادیر کمّی

نکته مهم دیگر در نوشتن رزومه خوب این است که در هنگام اشاره کردن به شرایط و تجربیات کاری خود، کوتاه و مفید عمل کنید. به این ترتیب مسئولین منابع انسانی دقیقا می دانند که چه نقطه قوتی دارید، چه ارزشی می توانید برای شرکت بیافرینید و فرصت های مناسب برای رشدتان را به خوبی درک می نمایند. به همین دلیل، بهتر است که در نوشتن رزومه اضافه گویی خودداری کنید و ارزشمندترین اطلاعات خودتان را برای ارزیابی توسط کارفرما در اولویت قرار دهید.

مثال: نظارت بر فعالیت های رسانه های اجتماعی که منجر به افزایش 27 درصدی نرخ تبدیل در اکانت های مشتریان شد.

7. فرمت رزومه

امروزه رزومه های کاری در فرمت های مختلفی نوشته می شوند. در حقیقت، انتخاب فرمتی خاص برای رزومه می تواند نشان دهنده میزان کوشش فرد برای تحت تأثیر قرار دادن مسئولین منابع انسانی باشد. در ادامه سه نمونه از انواع فرمت های مختلف رزومه های کاری را تشریح می کنیم:

 • قالب زمانی: انتخاب فرمت زمانی تنها برای نشان دادن تجربیات کاری و حرفه ای فرد مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، این فرمت امکانی را برای کارفرمایان فراهم می نماید تا دید بهتری نسبت به تجربیات کاری فرد از آخرین موقعیت شغلی که در بالای لیست ذکر شده تا اولین موقعیت شغلی وی در محیط کار به دست آورند. نکته قابل توجه در این فرمت از رزومه ها موقعیتی است که فرد مورد نظر در آن مشغول به کار شده است. به عبارتی، هر چه متقاضی مدت زمان بیشتری در یک موقعیت شغلی کار نموده باشد، کارفرما اعتماد بیشتری به ماندگاری او در شرکت خودش خواهد داشت!
 • قالب عملکردی: فرمت های عملکردی در رزومه ها بیشتر برای نشان دادن تجربیات کاری، عملکرد متقاضی و مهارت هایی است که در موقعیت های شغلی مختلف به دست آورده است. به عبارت دیگر، چنین رزومه هایی بر موضوع نوع مهارت های فرد نوشته می شوند و برای کسانی که قصد تغییر شغل دارند، مفیدتر هستند. به طور کلی، کارفرمایان معمولا به متقاضیانی توجه بیشتری نشان می دهند که توانایی یادگیری و کسب مهارت های مختلف داشته باشند. در چنین شرایطی، رزومه های دارای فرمت عملکردی به آنان یاری می نمایند تا فرد مناسب برای صندلی شغلی مورد نظر خود را شناسایی نمایند.
 • ترکیبی: در این فرمت از رزومه ها، هر دو قالب زمانی و عملکردی ترکیب می شوند. در واقع، انتخاب چنین فرمتی برای نوشتن رزومه، برای افرادی مفید است که تازه کار هستند یا به عنوان فردی با سطح تجربه کاری متوسط شناخته می شوند؛ چرا که افراد در این سطوح کاری معمولا یکسری تجربیات کاری محدود و مهارت های حرفه ای برای درخواست موقعیت شغلی مورد نظرشان دارند. همچنین به عنوان یک فرد تازه کار یا دارای تجربیات سطح متوسط، اگر در شرکتی کارآموزی نموده اید، در این فرمت از رزومه ها می توانید ضمن اشاره به مسئولیت های خود در کار با شرکت مورد نظر، مهارت هایی را بنویسید که در حین کارآموزی آموخته اید.

نکات مهم برای نوشتن یک رزومه خوب

در ادامه چند نکته مهم دیگر در نوشتن یک رزومه باکیفیت برای به دست آوردن موقعیت شغلی مورد نظرتان ذکر می کنیم.

 • دقت در استفاده از کلمات: در هنگام نوشتن رزومه دقت کنید که هر یک از تجربیات کاری خود را در قالب یک عبارت توضیحی بنویسید، نه یک جمله کامل. به عبارت دیگر، استفاده از عباراتی با افعال عملکردی قدرتمند منجر به ایجاد یک رزومه خوب می شوند. از همین روی با استفاده از چنین روشی می توانید نقاط قوت خودتان را در رزومه به اصطلاح بُلد کنید.
 • خواندن متن و ویرایش اشتباهات: پیش از ارسال رزومه حتما یک بار آن را با صدای بلند برای خودتان بخوانید. در حقیقت ویرایش غلط های املایی یا نگارشی رزومه بسیار مهم است و به عنوان سیگنالی مثبت به منظور تأثیرگذاری هر چه بیشتر روی مصاحبه نمایندگان به شمار می آید. همچنین می توانید رزومه خودتان را به دوستان یا اعضای خانواده تان بدهید تا متن رزومه را خوانده و در خصوص آن نظر بدهند.
 • استفاده از فضاهای سفید: فضای سفید در رزومه به قسمت هایی گفته می گردد که فاقد هرگونه متن یا عکس هستند. برای اضافه کردن فضای سفید به منظور اثربخشی هر چه بیشتر رزومه خود می توانید مهارت های حرفه ای غیر مرتبط به موقعیت شغلی مد نظر یا تجربیات کاری غیرضروری را از متن رزومه حذف کنید. البته رزومه هایی که با استفاده از یکسری برنامه های گرافیکی اتوماتیک ایجاد می شوند، فضای خالی بیشتری داشته و حاوی تصاویر و متن های جذاب تری هستند. به طور کلی، رزومه هایی که در آنها فضای خالی مناسبی وجود داشته، تصاویر و متن های جالب تری دارند، به احتمال زیاد قابلیت بالاتری در جلب توجه کارفرمایان خواهند داشت.

جمع بندی

برای اینکه بتوانید یک رزومه حرفه ای در قالبی ساختاریافته و منظم داشته باشید، بهتر است از رزومه ساز آنلاین کاربوم بهره ببرید. این رزومه ساز به شما امکان می دهد که تمامی اطلاعات خود را در ساختاری متناسب با خواست و احتیاج کارفرمایان وارد کنید و با استفاده از آن برای آگهی های کاربوم درخواست استخدام بفرستید.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 562

به "چگونه یک رزومه خوب بنویسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک رزومه خوب بنویسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید