کمیاب شدن برخی دارو های ایرانی در داروخانه ها؛ علت چیست؟

به گزارش مجله نازلارا، رییس شورای عالی داروخانه های کشور با اشاره به کمیاب شدن برخی دارو های ایرانی در داروخانه ها، معتقد است: عدم مدیریت صحیح و مداخلات دستوری در سازمان غذا و دارو در مراحل توزیع و تولید و واردات به کمبود ها دامن زده است.

کمیاب شدن برخی دارو های ایرانی در داروخانه ها؛ علت چیست؟

به گزارش ایسنا، مهدی زراعی درباره شرایط کمبود دارو در کشور، گفت: اقلام زیادی از دارو های ایرانی حتی برای بیماران سرپایی هم در بازار دارویی کشور کمیاب شده اند و نبود به موقع دارو موجب می شود درمان بیماران دچار مشکل شود.

وی معتقد است که زیر ساخت های لازم برای تولید و توزیع دارو مهیا است، اما عدم مدیریت صحیح و مداخلات دستوری در سازمان غذا و دارو در مراحل توزیع و تولید و واردات به کمبود ها دامن زده است.

زراعی با بیان اینکه پراکندگی توزیع جغرافیایی دارو باید مطابق با استاندارد های خاص متناسب با جمعیت و بیماران و ... انجام شود، گفت: ساختار سازمان غذا و دارو، اجازه برنامه ریزی دقیق و فنی به تولید و توزیع کنندگان نمی دهد. سازمان غذا و دارو باید سیاست گذار و ناظر باشد، اما متاسفانه ساختار مداخله گرایانه سازمان، مانع از پویایی صنعت دارو می شود.

وی تاکید کرد: از دولت نو و مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم با تدوین قوانین و سیاستگذاری صحیح، کاری کند که سازمان غذا و دارو در جایگاه مناسب خود قرار گیرد. ضمناً برای جلوگیری از تعارض منافع توصیه می شود مدیران سازمان تا چهار سال پس از خروج از سازمان حق مدیریت در صنعت دارو را نداشته باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1174

به "کمیاب شدن برخی دارو های ایرانی در داروخانه ها؛ علت چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیاب شدن برخی دارو های ایرانی در داروخانه ها؛ علت چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید