گل هایی بدون احتیاج به آبیاری!

به گزارش مجله نازلارا، ممکن است با تماشا تیتر به نظرتان برسد که باید وجود کاکتوس ها و گیاهان علفی بی رنگ را در باغچه تحمل کنید، اما این طور نیست! اینها گیاهانی گلدار و رنگارنگ هستند که با شرایط بی آبی به خوبی کنار می آیند.

گل هایی بدون احتیاج به آبیاری!

باغبانی بدون آب در بسیاری منطقه ها، نه فقط منطقه ها خشک و کویری، انجام می گردد. اساس این نوع باغبانی تکیه بر بارش ها است.

این هم گل هایی که احتیاج به آبی به غیر از آب باران ندارند:

1- زنبق آفریقایی

این گیاه زیبا، جاذبه ای مانند ارکیده دارد و گل هایی دلفریب و بزرگ به رنگ سفید با لکه های بنفش و زرد فراوری می نماید. گیاه را چند سال یک بار تقسیم بوته کنید تا توان رشدی خود را از دست ندهد. زنبق آفریقایی انتخاب خوبی برای اضافه کردن به باغچه های خشک و ترکیب با سنگ های زینتی است. اما مواظب باشید که استفاده بیش از حد از مالچ های چوبی در باغچه، باعث بیمار شدن ریشه گیاه می گردد.

2- آلیسوم

این گیاه سرسخت را با نوع یک ساله آن اشتباه نگیرید. نام انگلیسی گیاه، سبدی از طلا است. این گیاه مقاوم در بهار فرشی از گل های زرد و طلایی را برای تان به ارمغان می آورد. این گیاه عادت دارد مانند آبشاری روان باشد و سرازیر گردد و این عادت زیبایش باعث شده برای کاشت در بالای دیواری سنگی عالی باشد!

3- گیاه دم موشی (بوته پروانه)

این بوته زیبا می تواند به شما یاری کند با گونه های مختلفی از پروانه هایی که در باغچه تان زندگی می نمایند (و شما حتی از وجود آنها خبر نداشتید)، آشنا شوید. دم موشی با شهد خوش مزه ای که دارد، بسیاری از حشرات شهد نوش را به باغچه تان دعوت می نماید. گونه های آزاد این گیاه، در منطقه های با آب و هوای گرم در فصول گرم سال تا نزدیکی سطح خاک، می میرند. بوته این گیاه می تواند تا ارتفاع 4.5 متر هم رشد کند. دم موشی هیچ وقت گل هایش را به صورت شل و ول رها نمی نماید و همین آن را به انتخاب خوبی برای کاشت در کنار پیاده روها تبدیل نموده است. دم موشی بعلاوه برای کاشت در باغچه ها و باغ های نواحی روستایی مناسب است، چرا که باعث دور شدن آهوها از گیاهان می گردد.

4- شقایق کالیفرنیا (اشولزیا)

زمانی که بقیه گیاهان بهاری گل های خود را از دست می دهند، شقایق کالیفرنیا کار خود را شروع می نماید. پرورش آنها اصلا کار سختی نیست. این گیاه خود گرده افشان به راحتی پراکنده می گردد و ممکن است بعد از مدتی حتی جهت رفت و آمد را هم بگیرد و مجبور شوید مقداری آن را هرس کنید!

رنگ نارنجی و براق گلبرگ ها برای استفاده در کاردستی و ساخت وسایل مختلف عالی است. می توانید تعدادی از گل های شقایق کالیفرنیا را خشک کنید و بعدا از آنها بهره ببرید.

5- گل مغربی

این گیاه جز دسته گیاهان 2 ساله است و بسیاری از باغبانان تمایلی به کاشت آن ندارند چرا که نمی خواهند یک سال را بدون گل سر نمایند و صبر نمایند تا گیاه بالغ گردد و در سال بعد گل دهد. اگر چه، این گیاه خود بذر افشان است و به همین دلیل نسل های مختلف آن همواره در باغچه وجود خواهند داشت و در نتیجه باغچه تان همواره پر گل است. جالب آن است که گل های گل مغربی با تاریک شدن هوا باز می شوند.

6- شاه پسند

بیشتر باغبانان شاه پسند را به صورت گیاهی یک ساله پرورش می دهند. چرا که گیاه با اولین موج سرما خشک و سیاه می گردد. گیاه گل هایی به رنگ بنفش، نارنجی، زرد و … فراوری می نماید و در طول فصل رشد خود پروانه ها را به باغچه تان می کشاند! اگر در منطقه ای با زمستان های خیلی سرد زندگی نمی کنید، می توانید گیاه را به صورت چند ساله بکارید.

7- سانتولینا

این گیاه سرسخت و مقاوم برای کاشت در کنار پیاده رو ها بسیار عالی است. ترکیب رنگ زرد گل های بهاری گیاه با شاخسار خاکستری آن خیره نماینده است. سانتولینا خاک غنی و آبیاری بیش از حد را تحمل نمی نماید! درست برعکس بیشتر گیاهانی که ما می شناسیم! یک چیز جالب تر! اگر خیلی ناز سانتولینا را بکشید، گیاه رشد ضعیفی خواهد نمود و شل و وارفته خواهد شد!

منبع: فوت و فن
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1551

به "گل هایی بدون احتیاج به آبیاری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل هایی بدون احتیاج به آبیاری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید