آشکار شدن اختلافات پاکستان و عربستان در سفر ژنرال باجوا به ریاض

به گزارش مجله نازلارا، به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، طبق گزارش ها، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از دیدار با ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان که به ریاض سفر کرده، خودداری کرده اما وزارت امور خارجه پاکستان اصرار کرده که روابط برادرانه دو کشور تغییری نکرده است.

آشکار شدن اختلافات پاکستان و عربستان در سفر ژنرال باجوا به ریاض

گفته می شود مناسبات عربستان سعودی و پاکستان اخیرا با تنش هایی همراه بوده است.

روز دوشنبه ژنرال باجوا و سرلشکر فیض حمید، رئیس سازمان اطلاعاتی پاکستان به ریاض سفر کردند. گفته شد دلیل این سفر، رفع تنش و ترمیم روابط دو کشور بوده که طی این سال ها روابط بسیار نزدیکی داشته اند.

روابط دو کشور پس از انتقاد وزیر امور خارجه پاکستان از عربستان به خاطر آنچه موضع ناکاف بر سر کشمیر علیه هند خوانده شد، با تنش همراه شد.

پاکستان می گوید عربستان با مناقشه منطقه کشمیر با بی اشتیاقی برخورد کرده است.

ژنرال باجوا پس از امتناع ولیعهد عربستان برای ملاقات با او، با برادر محمد بن سلمان که معاون وزیر دفاع است، ملاقات کرد. او همچنین با همتای سعودی خود هم ملاقات کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان از کوتاهی سازمان همکاری اسلامی از حمایت از کشمیری ها هم انتقاد کرده است. مقر سازمان همکاری اسلامی در خاک عربستان است و این کشور بر این نهاد نفوذ دارد.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در سخنانی که خبرگزاری ها آن را منعکس کردند گفته بود: امروز پاکستان که همیشه آماده فدا کردن جان خود برای مکه و مدینه است، به عربستان سعودی نیاز دارد تا نقش پیشرویی را در موضوع کشمیر بازی کند. اگر آنها حاضر به ایفای این نقش نیستند، من از عمران خان (نخست وزیر پاکستان) می خواهم که با یا بدون عربستان سعودی پیش برود.

خبرگزاری های هند می گویند در زمان حضور ژنرال باجوا در عربستان، شاه محمد قریشی با سفیر قطر، رقیب عربستان ملاقات داشته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 613

به "آشکار شدن اختلافات پاکستان و عربستان در سفر ژنرال باجوا به ریاض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشکار شدن اختلافات پاکستان و عربستان در سفر ژنرال باجوا به ریاض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید