ابتلای 500 نفر به اُمیکرون؛ بازگشایی مدارس و دانشگاه ها به تعویق بیفتد

به گزارش مجله نازلارا، تهران (پانا) - دبیر کمیته علمی کشوری کووید19 با اعلام اینکه حدود 500 نفر به سویه اُمیکرون در کشور مبتلا شده اند، گفت با توجه به شیوع سویه اُمیکرون در کشور درخواست می گردد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها به تعویق بیفتد.

ابتلای 500 نفر به اُمیکرون؛ بازگشایی مدارس و دانشگاه ها به تعویق بیفتد

حمیدرضا جماعتی امروز در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به مصوبات این جلسه اظهار کرد: جلسه امروز کمیته علمی درباره بحث واکسیناسیون و تست های تشخیصی بود.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد که ما در چند هفته آینده شاهد پیکی از امیکرون باشیم، اضافه نمود: بر همین اساس باتوجه به بحث اُمیکرون که در کشور وجود دارد و در چند هفته آینده شاهد پیک جدیدی هستیم، توصیه اعضای کمیته به صورت مصوب این بود که حتما بر تزریق دُز سوم تاکید گردد و این اقدام صورت گیرد. باتوجه به اینکه اکنون حدود 9 میلیون نفر در کشور دُز سوم را تزریق کردند، احتیاج است که 40 تا 50 میلیون نفر دیگر وارد تزریق دُز سوم شوند و حتما دُز سوم را تزریق نمایند.

جماعتی اضافه نمود: بعلاوه در جلسه امروز بر واکسیناسیون افراد تا 18 سال تاکید شد، افرادی که دو دز را تزریق کردند، حتما دز سوم را در افراد 12 تا 18سال تزریق نمایند. باتوجه به اینکه شیوع اُمیکرون در افراد جوان تر بیشتر است. بنابراین واکسیناسیون آن ها از اهمیت خاصی برخوردار است. در عین حال در جلسه امروز بر واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال هم تاکید شد. مجددا موضوع در کمیته علمی آنالیز شد و لزوم واکسیناسیون در بچه ها 5 تا 11 سال به چند علت معین شد؛ یکی اینکه در جهان واکسیناسیون علیه کرونا را روی این سنین انجام دادند، بعلاوه بر اساس مطالعات کارایی واکسیناسیون در این سنین و ضرورت آن معین شده و عوارض بسیار کمی هم داشته است. بنابراین باتوجه به اینکه عوارض جدی نداشته، به نظر می رسد که این واکسیناسیون می تواند موثر باشد.

جماعتی گفت: نکته دیگر این است که باتوجه به اینکه حدود 10 درصد جامعه ما در سن 5 تا 11 سال هستند، خود واکسیناسیون این افراد می تواند از ایجاد پیک و چرخش ویروس در جامعه جلوگیری کند. نکته دیگر هم این است که باتوجه به اینکه بحث بازگشایی مدارس مطرح است، بنابراین انجام واکسیناسیون یکی از ضرورت هایی است که حتما باید انجام گردد. باتوجه به اینکه اگر مدارس باز شده اما بچه ها واکسینه نباشند، باتوجه به اوج امیکرونی که در سنین بچه ها بیشتر دیده می گردد، می تواند یک بحث بسیار موثری را به وجود آورد که باعث به وجود آمدن بیماری در بین اطفال باشد.

جماعتی گفت: مطالعات کشورهای دیگر هم نشان داده که اطفال حدود 30 درصد بر اثر امیکرون گرفتار شدند و یک سوم این ها در بیمارستان ها بستری شدند. باتوجه به محدودیت تخت های ای سی یو در کشور ما برای اطفال، این موضوع یکی از مواردی است که اگر مدارس باز شوند اما واکسن در این سنین تزریق نگردد و این افراد گرفتار شده و خدایی نکرده احتیاج به ای سی یو داشته باشند، در کل کشور می تواند یک بحران را ایجاد کند. به همین علت ضرورت واکسیناسیون 5 تا 11 سال باز هم مورد تاکید کمیته علمی نهاده شد.

وی گفت: نکته دیگر این است که باتوجه به اینکه امیکرون در کشورمان تقریبا دارد شیوع پیدا می نماید و در دو تا سه هفته آینده به احتمال زیاد به پیک خودش می رسد، کمیته علمی در نظر گرفت که حتما بحث بازگشایی مدارس و دانشگاه ها به تعویق بیفتد و این بازگشایی انجام نگردد تا دو سه هفته آینده معین گردد که در کجای کار هستیم. پیش بینی های متخصصین اپیدمیولوژی و آمار و اعضای کمیته علمی این است که طی دو سه هفته آینده با پیک امیکرون در کشور روبرو خواهیم شد. بنابراین به نظر نمیرسد که بازگشایی مدارس و دانشگاه ها کار معقولی باشد. باید احتیاطات لازم را داشته باشیم.

وی درباره تعداد مبتلایان به امیکرون در کشور تا به امروز نیز گفت: طبق گزارش ها بر اساس آزمایش های صورت گرفته حدود 500 بیمار را گزارش کردند که بر اساس آزمایش هایی است که در آزمایشگاه های ما است که تقریبا 27 درصد از کل تست هایی که صورت گرفته در هفته گذشته، مربوط به امیکرون بوده است که نشان می دهد که در عرض یک هفته اینقدر افزایش یافته که می تواند در چند هفته دیگر به پیک خودش برسد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر لزوم واکسیناسیون آنفلوآنزا نیز گفت: یکی از مواردی که کمیته علمی روی آن تاکید دارد، این است که حتما واکسن آنفلوآنزا در افراد پرخطر تزریق گردد. زیرا اکنون تعدادی از افرادی که در بیمارستان ها با عنوان امیکرون بستری شدند و حتی در ای سی یو بودند، مبتلا به آنفلوآنزا بودند. بنابراین لزوم تزریق واکسن آنفلوآنزا هم مورد تاکید کمیته علمی نهاده شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 خرداد 1401 بروزرسانی: 6 خرداد 1401 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1482

به "ابتلای 500 نفر به اُمیکرون؛ بازگشایی مدارس و دانشگاه ها به تعویق بیفتد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای 500 نفر به اُمیکرون؛ بازگشایی مدارس و دانشگاه ها به تعویق بیفتد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید