انتشار اسناد نقش ایرانیان در بازسازی عتبات

به گزارش مجله نازلارا، مسئول مرکز حفظ و نشر آثار و مستندسازی ستاد بازسازی عتبات از چاپ اطلس اسناد نقش ایرانیان در بازسازی و توسعه حرم های عتبات عالیات تا انتها سال جاری اطلاع داد.

انتشار اسناد نقش ایرانیان در بازسازی عتبات

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل در تهران با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، غلامرضا کرمی به مناسبت روز اسناد ملی و میراث مکتوب (19 اردیبهشت)، گفت: در حال برنامه ریزی یک فراخوان عمومی و راه اندازی پویش ملی برای جمع آوری اسناد مربوط به حضور و فعالیت ایرانیان در زمینه بازسازی و توسعه عتبات هستیم.

او با اشاره به سابقه چند قرن حضور ایرانیان در ساخت و توسعه عتبات، یادآور شد: بعضی از سلاطین، مشاهیر تاریخی و حتی بازاریان و خیران ایرانی در قرون گذشته اقداماتی در زمینه ساخت ابنیه، زیباسازی حرم های مطهر و... داشته اند که خوشبختانه اسناد مکتوبی از این اقدامات، امروز در دسترس پژوهشگران و مراکز علمی است.

مسئول مرکز حفظ و نشر آثار و مستندسازی ستاد بازسازی عتبات جمع آوری و حفظ اسناد مربوط به فعالیت های ایرانیان در دوره معاصر را ضروری دانست و گفت: این مرکز در حال جمع آوری این اسناد از قبیل قراردادهای بین ستاد و تولیت حرم ها، مکتوبات رد و بدل شده بین عتبه ها و طرف ایرانی، تصاویر نقشه های مهندسی و طراحی های صنعتی و هنری است تا در قالب کتاب، در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.

او با بیان این که حجم اقدامات انجام شده توسط ستاد بازسازی عتبات در سال های اخیر بسیار وسیع تر از مجموعه کارهای ایرانیان در قرون گذشته است، بر لزوم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در مورد ضرورت های جمع آوری و حفظ و نشر آثار و اسناد مکتوب تاکید نمود و اضافه نمود: بسیاری از نیروهای متخصص خیر که سال های اخیر در پروژه های ستاد بازسازی عتبات حضور داشتند، تصاویر دیده نشده ای از مراحل انجام کارها ثبت نموده یا مکتوباتی در این زمینه دارند که درخواست می کنیم نسخه ای از آن را در اختیار ما قرار دهند.

کرمی اضافه نمود: مرکز حفظ و نشر آثار ستاد بازسازی عتبات با دعوت از مدیران و عوامل موثر اجرایی هر یک از پروژه های اجراشده و در حال اجرای ستاد، اطلاعات و اسناد آن ها را گردآوری و کتاب مرجع آن را چاپ خواهد نمود.

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 370

به "انتشار اسناد نقش ایرانیان در بازسازی عتبات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار اسناد نقش ایرانیان در بازسازی عتبات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید