برندگان نوبل فیزیک 2020 معرفی شدند

به گزارش مجله نازلارا، خبرگزاری خبرنگاران- جایزه نوبل فیزیک امسال، به تحقیقاتی در زمینه سیاه چاله و کشف یک جرم کلان در کهکشان راه شیری اهدا شد.

برندگان نوبل فیزیک 2020 معرفی شدند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، این جایزه به پاس پژوهش های راجر پنروز، راینهارد جنزل، آندرا جز در زمینه درک سیاه چاله و کشف یک شی کلان جرم در کهکشان راه شیری به این سه نفر اهدا شد.

راجر پنروز از دانشگاه آکسفورد ، انگلستان برای کشف اینکه تشکیل سیاهچاله پیش بینی قوی از نظریه نسبیت عام است، مستحق دریافت این جایزه شناخته شده است.

راجر پنروز

وی روشهای ریاضی ابتکاری را برای بررسی نظریه نسبیت عام اینشتین ابداع نموده است. وی نشان داده که این نظریه به تشکیل سیاه چاله ها(همان هیولاهای فضا-زمان که هر آنچه به آنها وارد می شود می بلعند) منجر می شود.

راینهارد جنزل از موسسه ماکس پلانک برای فیزیک فرازمینی در آلمان و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و آندره جز از دانشگاه کالیفرنیا نیز به خاطر کشف یک ابرجرم فوق العاده عظیم در مرکز کهکشان راه شیری این جایزه را دریافت کردند.

این دو کشف کردند که یک شی نامرئی و به شدت سنگین بر مدار ستاره ها در مرکز کهکشان ما حکمرانی می کند. در حال حاضر یک سیاه چاله کلان جرم تنها تعریف موجود برای این شی است.

اندرا جز، زن برنده جایزه نوبل فیزیک امسال گفت: امیدوارم که بتوانم الهام بخش زنان جوان دیگر در این زمینه باشم. این رشته ای است که بسیار هیجان انگیز است و اگر علاقه مند به این علم باشید، کارهای زیادی می توانید انجام دهید.

نیمی از این جایزه 935 هزار دلاری به راجر پنروز تعلق خواهد گرفت و نیم دیگر بین راینهارد جنزل و آندرا جز تقسیم خواهد شد.

راجر پنروز کیست؟

راجر پنروز در اثبات اینکه سیاهچاله ها نتیجه مستقیم نظریه نسبیت عام آلبرت انیشتین است، از روشهای ابتکاری ریاضی استفاده کرد. اینشتین خودش اعتقاد نداشت که سیاهچاله ها(این هیولاهای ابرجرم که هر آنچه را که به آنها وارد می شود، شکار می کنند) واقعاً وجود دارند. هیچ چیز، حتی نور، نمی تواند از آنها فرار کند. در ژانویه 1965 ، ده سال پس از مرگ اینشتین، راجر پنروز ثابت کرد که سیاهچاله ها واقعاً می توانند تشکیل شوند و آنها را با جزئیات شرح داد.

سِر راجر پنروز(Sir Roger Penrose) (زاده 8 اوت 1931)، فیزیک دان و ریاضیدان برجستهٔ انگلیسی است. وی تز دکترای خود را در دانشگاه کمبریج نوشت و اکنون استاد بازنشسته دانشگاه آکسفورد است. وی نظریه جدید، فرضیه تویستر، را مطرح نموده است. بسکمک از دانسته های بشر در مورد سیاهچاله ها مدیون کشفیات پنروز است. پنروز شخصاً و با کمک دیگران از جمله فیزیک دان نظریّه پرداز استیون هاوکینگ توانسته است قضایایی را در توصیف سیاهچاله ها ارائه دهد. او ثابت نموده است، ستاره ای که جرم زیادی دارد، پس از نابودی به یک سیاهچاله تبدیل خواهد شد.

پنروز در زمینه فلسفه ذهن و خودآگاهی نیز نظریاتی(همانند نظریه ارک-آر) ارائه نموده است. در ماه مارس سال 2019 وی فراخوانی خاطرنشان کرد که طی آن علاقه مندان به فیزیک تئوری و ریاضیات کاربردی و همچنین فلسفه ذهن دستاوردهای خود را به آدرس ایمیل کالج ترینیتی دانشگاه کمبریج ارسال کنند و از میان یک میلیون و 789 هزار و 34 مقاله دریافتی فقط 100 مقاله پذیرفته شد و مقاله برتر در این فراخوان به گفته دکتر مک هری بورسیه دانشگاه پرینستون را دریافت خواهد کرد.

آندرا جز و راینهارد جنزل چه کسانی هستند؟

آندرا جز و رینهارد جنزل هر کدام گروهی از اخترشناسان را رهبری می کنند که از اوایل دهه 1990 در مطالعتاشان به بررسی منطقه ای به نام کمان ای در مرکز کهکشان ما متمرکز شده بودند.

راینهارد جنزل (Reinhard Genzel) (زادهٔ 24 مارس 1952) یک دانشمند در زمینهٔ اخترفیزیک اهل آلمان است. او عضو انستیتوی فیزیک فرازمینیِ ماکس پلانک و استاد دانشگاه کالیفرنیا، برکلی است. وی برندهٔ جوایز متعددی در زمینهٔ حرفهٔ خود شده است. در سال 2012 جایزهٔ کرافورد در رشتهٔ اخترشناسی، به طور مشترک به او و آندرآ اِم. جز آمریکایی تعلق گرفت.

آندرآ اِم. جز(Andrea M. Ghez) (زادهٔ 16 ژوئن 1965 در نیویورک) یک اخترشناس اهل ایالات متحدهٔ آمریکا است. جِز استاد گروه فیزیک و اخترشناسی دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس است.

او در سال 2004، در مجلهٔ دیسکاور جزو آن گروه از 20 دانشمند برتر ایالات متحده شناخته شد که از درک بالایی در زمینهٔ حرفهٔ خود برخوردارند. وی در سال 2004 به عضویت آکادمی ملی علوم ایالات متحدهٔ آمریکا درآمد. جز برندهٔ جوایز متعددی در زمینهٔ حرفهٔ خود شده است.

از سال 1901 تا به امروز، 114 جایزه نوبل فیزیک اهدا شده است و شش بار در سال های 1916، 1931، 1934، 1940، 1941 و 1942 اعطا نشد اما دلیل اینکه جوایز نوبل در آن شش سال اعطا نشد این است که بنا بر آنچه در اساسنامه بنیاد نوبل آمده است: اگر هیچ کدام از آثار مورد بررسی، دارای اهمیت ویژه ای نباشد، پول جایزه تا سال بعد حفظ می شود. در کل در طول جنگ جهانی اول و دوم، جایزه های نوبل کمتری اهدا شد. اولین دریافت کنندگان این جایزه ماری و پیر کوری، پل دیراک و آلبرت انیشتین بودند.

تا به امروز 4 زن جایزه فیزیک دریافت نموده اند: ماری کوری در سال 1903 ، ماریا گوپرت-مایر در 1963 ، دونا استریکلند در 2018 و آندرا جز در سال 2020.

تا به امروز جوانترین برنده نوبل فیزیک لارنس براگ(Lawrence Bragg) است که در سال 1915 و در حالیکه 25 ساله بود به همراه پدرش جایزه نوبل را دریافت کردند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 679

به "برندگان نوبل فیزیک 2020 معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان نوبل فیزیک 2020 معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید