برگزاری اولین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ترامپ با مطرح شدن ادعایی تازه

به گزارش مجله نازلارا، یک دیپلمات ارشد آمریکایی در آغاز جلسات علنی تحقیقات استیضاح گفته است که دونالد ترامپ مستقیما درباره تحقیقات اوکراین در مورد رقیب سیاسی اش، جو بایدن، سوال کرده بود.

برگزاری اولین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ترامپ با مطرح شدن ادعایی تازه

به گزارش خبرنگاران آنلاین از ایسنا به نقل از بی. بی. سی، این ادعا، اگر درست باشد، ترامپ را بیش از پیش به تلاش ها برای فشار بر اوکراین برای تحقیق درباره جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهور آمریکا گره می زند.

بیل تیلور، سفیر موقت آمریکا در اوکراین، در جریان بیانیه آغازین خود گفت که یکی از دستیارانش مکالمه تلفنی ای را شنید که در آن رئیس جمهور آمریکا در مورد تحقیقات اوکراین درباره بایدن سوال می کند.

ترامپ در آن تماس مشغول صحبت با گوردون ساندلند، فرستاده آمریکا در اتحادیه اروپا، بود. تیلور می گوید ساندلند در پاسخ به سوال رئیس جمهور گفت که اوکراین آماده است (تحقیقات) را پیش ببرد.

به گفته تیلور بعد از آن تماس دستیار او از آقای ساندلند پرسید که پرزیدنت ترامپ در مورد اوکراین چه فکر می کند.

تیلور گفت: آقای ساندلند پاسخ داد که پرزیدنت ترامپ بیشتر به تحقیقات درباره بایدن اهمیت می دهد.

ترامپ پیشتر در ماه جاری در پاسخ به سوالی درباره ساندلند گفته بود: من درست این آقا را نمی شناسم.

چرا اطلاعات تازه اهمیت دارد

این به طور بالقوه چرخش مهمی در تحقیقات است. هرچند گزارش هایی از تماس مستقیم ساندلند با ترامپ در این زمینه وجود داشته، اما هنوز شواهد مستقیمی برای گره زدن او به ادعای بده بستان ادعایی با اوکراین در دست نبوده است.

تماسی تلفنی که تیلور به آن اشاره می کند می تواند همه چیز را عوض کند.

در خلال جلسه استماع چهارشنبه 22 آبان، کمیته اطلاعاتی مجلس کنندگان خاطرنشان کرد یک شاهد عینی دیگر روز جمعه شهادت خود را پشت درهای بسته ارائه خواهد کرد. این شخص دیوید هولمز است، ظاهرا همان دستکمک که تیلور به آن اشاره کرد.

ساندلند خود قرار است هفته آینده به طور علنی شهادت دهد.

اگر هر یک از این دو نفر روایت تیلور را تایید کند، استدلال مدافعان رئیس جمهور را تضعیف خواهد کرد که گفته اند ترامپ از نزدیک در فعالیت های مجرای غیررسمی سیاست اوکراین نقش نداشته است. کانالی که به گفته تیلور به اوکراین فشار می آورد تحقیقات درباره بایدن ها را آغاز کند.

سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین و یکی از دیپلمات های ارشد دیپلماتیک آمریکا در امور اروپا و اوراسیا اولین شاهدان جلسات علنی هستند

دموکرات ها دلیل تازه ای برای رضایت دارند و تیم رئیس جمهور با مجموعه دردسرهای تازه ای روبه روست.

هم زمان با آغاز جلسات علنی کمیته اطلاعاتی مجلس کنندگان در روز چهارشنبه، ترامپ با انتشار ویدئویی در توییتر رسمی کاخ سفید تحقیقات استیضاح را بزرگ ترین کلاهبرداری در تاریخ سیاسی آمریکا خواند.

او در حاشیه دیدار با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه ای خود، گفت وقت ندارد جلسات علنی را تماشا کند.

علاوه بر بیل تیلور، سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین، جورج کنت، یکی از مقام های ارشد دیپلماتیک آمریکا در امور اروپا و اوراسیا، هم در جریان رسیدگی علنی به تخلف ادعایی دونالد ترامپ در گفت وگو با همتای اوکراینی اش، در مجلس کنندگان آمریکا شهادت داد.

ترامپ متهم شده که مانع انتقال به موقع یک کمک امنیتی مصوب آمریکا به اوکراین شده تا با تحت فشار قرار دادن اوکراین، دولت این کشور را به تحقیق درباره جو بایدن و پسرش وادارد.

در صورتی که اکثریت مجلس کنندگان رای به استیضاح دونالد ترامپ بدهد، برکناری او به رای دو سوم سناتورها نیاز خواهد داشت.

آدام شف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس کنندگان در آغاز جلسه گفت ترامپ در مکالمه کذایی با ولودیمیر زلنسکی خواسته هایی را مطرح کرده که در خدمت منافع ملی آمریکا نبوده بلکه در جهت تامین نفع شخصی او در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا بوده است.

شف گفت درباره صحت اطلاعات اصلی مربوط به محتوای مکالمه ترامپ و زلنسکی بحثی وجود ندارد.

در مقابل دوین نونز، کننده ارشد جمهوری خواستار در کمیته اطلاعاتی دموکرات ها را متهم کرد که از فرایند قانونی استیضاح سوءاستفاده کرده اند. او جلسات علنی تحقیقات را تئاتر تلویزیونی ساخته دموکرات ها خواند.

بخش اعظم شهادت تیلور تکرار شواهدی بود که او قبلا در جلسات غیرعلنی در این زمینه به کنگره ارائه کرده بود.

این دیپلمات کهنه کار که در دولت های جمهوری خواه و دموکرات خدمت کرده، تاکید کرد برداشت او این بوده که دولت ترامپ تهدید کرده بود اعطای کمک نظامی به اوکراین را معلق کند مگر آن که کی یف با درخواست رئیس جمهور برای اعلام رسمی تحقیقات درباره بایدن موافقت کند.

او شهادت داد که به ساندلند و کرت وولکر، فرستاده سابق ویژه آمریکا در اوکراین، گفته بود که وقفه در ارائه کمک امنیتی به اوکراین در ارتباط با مسائل سیاسی در داخل آمریکا دیوانگی است.

بیل تیلور همچنین گفت رابطه دیپلماتیک آمریکا و اوکراین از دو کانال انجام می شد، یک کانال رسمی و معمول، و یکی دیگر راستا نامعمول و غیررسمی تصمیم سازی که از جمله توسط رودی جولیانی هدایت می شده است.

جورج کنت هم در این جلسه گفت رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ، کارزار بدنام سازی دیپلمات های آمریکایی به راه انداخته بود.

آدام شف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی که بر تحقیقات نظارت دارد، گفت که هدف تحقیق پی بردن به این موضوع است که آیا ترامپ از قدرت خود سوءاستفاده کرده و خواستار مداخله خارجی در انتخابات ما شده.

او در واکنش به استدلال جمهوری خواستار که می گویند رفتار رئیس جمهور قابل اسیضاح نیست، اضافه نمود: اگر این عمل قابل استیضاح نیست، پس چه چیزی قابل استیضاح است؟

ترامپ در جریان تماس تلفنی ماه ژوئیه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از او خواسته بود درباره جو بایدن و پسرش تحقیق کند.

جو بایدن هم اکنون برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری می کوشد.

در جلسات غیرعلنی پیشین گفته شده بود که ترامپ تقریبا 400 میلیون دلار کمک نظامی و دعوت از زلنسکی برای بازدید از کاخ سفید را معلق کرده بود تا به رهبر اوکراین فشار آورد علنا تحقیقات درباره بایدن ها را اعلام کند.

براساس قوانین آمریکا کمک دریافت از نهادهای خارجی برای پیروزی در انتخابات جرم است.

نظرسنجی نشریه پولیتیکو نشان می دهد که هم اکنون 50 درصد از رای دهندگان در آمریکا از تحقیقات استیضاح حمایت می کنند درحالی که 41 درصد با آن مخالف هستند.

به گزارش این نشریه در اوایل ماه اکتبر 50 درصد از استیضاح حمایت می کردند و 44 درصد مخالف آن بودند.

  • رئیس کمیته اطلاعات مجلس آمریکا: جان افشاگر اوکراین گیت در خطر است
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 57

به "برگزاری اولین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ترامپ با مطرح شدن ادعایی تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری اولین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ترامپ با مطرح شدن ادعایی تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید