تأثیر آسپرین در کاهش ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش

به گزارش مجله نازلارا، باشگاه خبرنگاران/ به گفته انجمن اروپایی آنکولوژی پزشکی مصرف آسپرین باعث کاهش خطر ابتلا به چندین سرطان دستگاه گوارش می گردد.

تأثیر آسپرین در کاهش ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش

از پروفایل اینستاگرام بهروز ازند دیدن نمایید.

قرص آسپیرین در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی ها از آن زمانی که دچار سردرد شده اند استفاده می نمایند، بعضی دیگر هنگام سرماخوردگی. اما انجمن اروپایی آنکولوژی پزشکی به تازگی به عملکرد ضد سرطانی قرص آسپیرین پی برده است.

بزرگترین و جامع ترین تجزیه و تحلیل، ارتباط بین آسپرین و سرطان های دستگاه گوارش را نشان داده که این دارو نه تنها باعث کاهش قابل توجه خطر ابتلا به سرطان روده می گردد، بلکه منجر به کاهش چندین سرطان دیگر که تقریباً به طور ناگهانی کشنده هستند می گردد، از جمله سرطان لوزالمعده و کبد. این تحقیق نشان داد که مصرف آسپرین خطر ابتلا به این سرطان ها را بین 22 تا 38 درصد کاهش می دهد.

این تجزیه و تحلیل شواهدی از 113 مطالعه ای که تا سال 2019 درباره سرطان های گوارشی مربوط به جمعیت های مختلف منتشر شده را مورد آنالیز و ارزیابی قرار داد، از این تعداد 45 مطالعه درباره سرطان روده که شامل 156000 فرد مبتلا به سرطان بود، در این تجزیه و تحلیل علاوه بر سرطان روده، سرطان های دیگری مانند سرطان های سر و گردن، مری، معده، قسمتی از معده که به مری وصل می گردد (قلب معده)، مجاری کبد، کیسه صفرا و صفرا (هپاتو-صفراوی) و لوزالمعده را مورد آنالیز قرار دادند.

فواید استفاده منظم از آسپرین

محققان به سرپرستی دکتر کریستینا بوستی، رئیس واحد اپیدمیولوژی سرطان در بخش آنکولوژی ماریو نگری، میلان (ایتالیا)، دریافتند که استفاده منظم از آسپیرین، یعنی مصرف حداقل یک یا دو قرص در هفته به طور منظم، باعث کاهش قابل توجه خطر ابتلا به انواع سرطان ها به جزء سرطان سر و گردن می گردد.

به طور خاص، طبق 45 مطالعه آنالیز شده مصرف آسپرین باعث کاهش 27 درصدی خطر ابتلا به سرطان روده، طبق 13 مطالعه آنالیز شده باعث کاهش 33 درصدی خطر ابتلا به سرطان مری، طبق 10 مطالعه آنالیز شده باعث کاهش 39 درصدی خطر ابتلا به سرطان قلب معده، طبق 14 مطالعه آنالیز شده باعث کاهش 36 درصدی خطر ابتلا به سرطان معده، طبق 5 مطالعه آنالیز شده باعث کاهش 38 درصدی خطر ابتلا به سرطان کبد-صفراوی، طبق 15 مطالعه آنالیز شده باعث کاهش 22 درصدی خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده می گردد، اما طبق 10 مطالعه ای که درباره تأثیر این دارو بر روی سرطان و گردن صورت گرفت منجر به کاهش خطر ابتلا به این سرطان نشد.

پیشگیری آسپرین از ابتلا به سرطان

نویسنده ارشد مقاله، کارلو لاوکیا استاد اپیدمیولوژی دانشکده پزشکی، دانشگاه میلان، گفت: حدود 175 هزار مرگ و میر ناشی از سرطان روده در سال 2020 در کشور های مختلف پیش بینی شده که از این تعداد حدود 100 هزار مرگ و میر ناشی از سرطان روده در اتحادیه اروپا با میانگین سنی 50 تا 74 سال رخ خواهد داد، اگر فرض کنیم که مصرف منظم آسپیرین از 25 ٪ به 50 ٪ در این گروه سنی افزایش یابد، اگر مطالعات بیشتر بر روی این دارو ثابت کرد که مصرف آسپیرین باعث کاهش خطر سرطان می گردد، این بدان معنی است که می توان از مرگ 5 هزار تا 7 هزار مبتلا به سرطان روده جلوگیری کرد و می توان باعث کاهش ابتلای 12 هزار تا 18 هزار مورد جدید به این سرطان شد.

با توجه به آمار تقریبی 3 هزار مورد مرگ و میر ناشی از سرطان های مری، معده و لوزالمعده و 2 هزار مورد مرگ ومیر ناشی از سرطان کبد، تبلیغات نامطلوب برای پیشگیری از سرطان ها فقط تعداد موارد جدید را کمی بیشتر خواهد نمود.

چه میزان آسپرین باید استفاده کرد؟

محققان همچنین اثر مقدار و مدت زمان آسپرین را بر سرطان روده تجزیه و تحلیل کردند، آن ها آسپرین را با دوز کم (100mg)، متوسط (325mg) و دوز بالا (500mg) به مدت چند بار در روز، در هفته یا ماه مورد آنالیز قرار دادند.

دکتر بوستی اظهار کرد: ما دریافتیم که با افزایش دوز آسپرین خطر ابتلا به سرطان کاهش می یابد، با مصرف دوز بین 75 تا 100 میلی گرمی آسپرین در روز خطر ابتلای فرد به سرطان در مقایسه با افرادی که آسپرین مصرف نمی نمایند 10 درصد کاهش می یابد، مصرف 325 میلی گرمی آسپرین در روز باعث کاهش 35 درصد و مصرف دوز 500 میلی گرمی آسپرین در روز 50 درصد خطر ابتلا به سرطان را در افراد کاهش می دهد، با این حال، تخمین آسپرین با دوز بالا فقط در چند مطالعه صورت گرفته است و باید مجدداً مورد مطالعه قرار گیرد.

خطر احتمالی خون ریزی معده با مصرف دوز بالا آسپرین

رئیس واحد اپیدمیولوژی سرطان ادامه داد: یافته های ما در خصوص سرطان روده از این مفهوم حمایت می نماید که مصرف دوز های بالاتر آسپیرین موجب کاهش خطر ابتلا به این سرطان می گردد، اما در انتخاب دوز این قرص باید دقت کنیم که با مصرف دوز های بالاتر آسپیرین خطر احتمالی خونریزی معده افزایش می یابد.

او ادامه داد: خطر ابتلا به سرطان روده در مصرف نمایندگان آسپرین در مقایسه با افرادی که به طور مرتب از آسپرین استفاده نمی نمایند، تا ده سال کاهش می یابد. میزان خطر ابتلا به سرطان روده پس از مصرف یک سال از آسپرین 4 درصد، پس از مصرف 3 سال 11 درصد، پس از مصرف 5 سال 19 درصد و پس از مصرف 10 سال 29 درصد کاهش می یابد.

مصرف آسپرین به چه عواملی بستگی دارد؟

این متخصص بیماری های مسری اضافه نمود: مصرف آسپرین برای پیشگیری از سرطان روده یا هر سرطان دیگری فقط باید با مشورت با پزشک انجام گردد که بتواند منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان گردد، مصرف آسپرین وابسته به عواملی مانند جنسیت، سن، سابقه بیماری در خانواده، میزان پیشرفت بیماری و سایر عوامل خطرزا است، افرادی که در معرض خطر بالای این نوع سرطان قرار دارند، بیشترین بهره را از مصرف این دارو می برند.

عوارض مصرف آسپرین

علاوه بر خون ریزی معده که می تواند از عوارض جانبی آسپیرین باشد، همچنین می تواند منجر به خونریزی سایر قسمت های بدن هم گردد، از آنجا که این مطالعه بر اساس تجزیه و تحلیل مطالعات ثبت شده است، فقط می تواند نشان دهد که مصرف آسپرین موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان می گردد.

همچنین محققان یاد آور می شوند که فقط پزشک مجاز به معین دوز دارو می باشد، زیرا این قرص قادر به رقیق کردن خون است و در نتیجه خونریزی داخلی و آسیب اعضای بدن ایجاد می گردد.

آسپیرین؛ رقیق نماینده خون

آسپیرین همانند ایبوبروفن و دیکلوفناک ضد عفونت در بدن عمل می نماید و در عین حال خون را نیز رقیق می نماید. این عملکرد های آسپیرین باعث می شوند که از سکته جلوگیری کند. اما رقیق شدن خون توسط آسپیرین می تواند باعث خون ریزی های شدید نیز بگردد. به همین دلیل پژوهشگران مطمئن نیستند که آیا جلوگیری آسپیرین از سرطان بیشتر از ریسک عوارض ناشی از آن است یا نه.

با وجود این نتایج، باید از مصرف بیش از حد آسپیرین خودداری گردد، اما در عین حال توصیه می گردد که از نتایج این تحقیق در مبارزه با سرطان بهره برداری گردد.

آسپرین موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد می گردد

محققان دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیدند که در طول میانگین 8 سال پیگیری شرایط شرکت نمایندگان، 4 درصد بیمارانی که آسپرین با دوز پایین مصرف نموده بودند مبتلا به سرطان کبد شدند، در حالی که این رقم در خصوص بیمارانی که این دارو را مصرف ننموده بودند 8.3 درصد بود.

دکتر تریسی سیمون، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: هنوز تعیین نیست که چگونه آسپرین از ابتلاء به سرطان های دستگاه گوارش پیشگیری می نماید. اما آسپرین دارای خواص ضدالتهابی است که تأثیری فراتر از نقش پیشگیرانه از بیماری های قلبی عروقی دارد.

در سایر مطالعات، آسپرین با کاهش چربی در کبد، التهاب و زخم در بافت مرتبط بوده است که همگی از نشانه های بیماری کبدی نظیر سرطان هستند و همچنین آسپرین موجب توقف یا به تاخیرافتادن فرایند پیشرفت بیماری کبدی می گردد.

از خوددرمانی با آسپرین دوری کنید

محققان تاکید می نمایند باوجودی که این یافته ها امیدبخش هستند، اما قطعی نیستند و هیچکس نباید به امید پیشگیری از سرطان کبد آغاز به مصرف آسپرین نماید.

در این مطالعه، محققان بیش از 50 هزار فرد مبتلا به هپاتیت B و C را که آسپرین با دوز پایین مصرف ننموده بودند را با بیش از 14 هزار بیماری که آسپرین مصرف نموده بودند، مقایسه کردند. این افراد به موجب پیشگیری از حملات قلبی و سکته، آسپرین مصرف می کردند.

یافته ها نشان داد مصرف نمایندگان آسپرین، با خطر کمتر ابتلاء به سرطان کبد روبرو بودند. همچنین محققان دریافتند هرچقدر طول مدت مصرف آسپرین بیشتر باشد، کاهش ریسک سرطان کبد کمتر خواهد بود

منبع: همگردی
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 422

به "تأثیر آسپرین در کاهش ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر آسپرین در کاهش ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید