حمام قاجاری قیصریه سبزوار، عکس

به گزارش مجله نازلارا، حمام قیصریه سبزوار از ابنیه دوره قاجار می باشد که در خیابان اصلی شهر سبزوار واقع شده است. بخش اصلی حمام هم اکنون تعمیر و بازسازی شده و به عنوان چایخانه از آن استفاده می شود. سکوهای شاه نشین موجود در اطراف صحن در گذشته جهت متمولین تعبیه شده است.سقف بنا در گذشته از ملات ساروج بوده، ولی اکنون بازسازی و با سیمان سفید پوشانده شده است. حمام دو در ورودی دارد یکی رو به کوچه پشت حمام که برای عبور و مرور خانمها بوده و در رو به خیابان بیهق برای آقایان مورد استفاده قرار می گیرد.

حمام قاجاری قیصریه سبزوار، عکس

حمام قیصریه سبزوار حمام قیصریه سبزوار

این حمام در ضلع شمالی خیابان بیهق، مقابل مدرسه فخریه واقع شده و در تاریخ 11 دی 1380 با شماره ثبت 4668 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این بنا با پلان مستطین شکل در دو طبقه احداث شده که دارای یک ورودی از ضلع خیابان بیهق است و با مصالح آجری بر روی پایه های آجری به صورت گنبد احداث شد.حمام قیصریه به سبک بیشتر حمام های تاریخی ایران یک بینه بزرگ دارد که در گذشته محلی برای درآوردن یا پوشیدن لباس بوده است.

سکوهای شاه نشین پیرامون این بینه برای ثروتمندان در نظر گرفته شده و محلی برای نشستن و استراحت آنها به شمار می رفته است. به هر روی امروزه این بخش از حمام به چایخانه سنتی بدل شده و زندگی را به شکلی دیگر از سر گرفته است.کفشدارخانه این حمام یک گنبد فوق العاده زیباست که بر روی چند ستون احداث شده و در سبزوار این گونه طرح فقط در حمام کوچه یا درخت است.

این بنا در مجاورت بناهایی چون مدرسه فخریه، سرای حقیران و محله کلاه فرنگی از چند سال پیش که عملکرد اصلی خود را از دست داد متروکه شده بود تا اینکه مالکین بنا با همکاری میراث فرهنگی سبزوار قسمتی از آن را احیا کردند.

نحوه دسترسی به حمام قیصریه سبزوار

آدرس : استان خراسان رضوی، شهرستان سبزوار، ضلع شمالی خیابان بیهق، مقابل مدرسه فخریه

منبع: گردشبان
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 945

به "حمام قاجاری قیصریه سبزوار، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمام قاجاری قیصریه سبزوار، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید