تور مالزی ارزان: حمل و نقل در مالزی

به گزارش مجله نازلارا، مالزی کشوری که شبکه حمل و نقل و ارتباطات شهری اون به خوبی پیشرفته و حمل و نقل شهری با هزینه مناسب و به راحتی در تمام شهر های مختلف اون صورت می گیره. معمولا شبکه حمل و نقل در شهر های بزرگ تر و مرکز این کشور یعنی کوالالامپور متنوع تر و در دسترس تره و شما در هر نقطه از شهر خیلی راحت می تونید به جایی که میخواید جابجا بشید و طبق شرایط و هزینه ها، گزینه مناسب خودتون رو انتخاب کنید.به طور کلی اینکه شما در کدوم شهر هستید شرایط حمل و نقل این کشور رو هم تغییر میده اما در ادامه این مقاله می تونید با سیستم حمل و نقل مالزی و خرج و مخارجی که باید به این موضوع اختصاص بدید، بیشتر آشنا میشید.

تور مالزی ارزان: حمل و نقل در مالزی

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید. با ما به کوالالامپور ، پنانگ و لنکاوی سفر کنید و از سفری دل انگیز لذت ببرید.

سیستم حمل و نقل در مالزی

مالزی و مرکز پر جنب و جوش اون با داشتن طیف گسترده ای از وسایل حمل و نقل عمومی، یکی از راحت ترین و در دسترس ترین شبکه های حمل و نقل رو در مالزی داره. در این کشور استفاده از اتوبوس ها، مینی ون ها و قطار ها بیشتر از هر چیزی بین مردم رایجه و بخاطر قیمت مناسب و شرایط راحتی که داره خیلی از گردشگر ها هم از اون ها برای جابجایی در سطح شهر استفاده می نمایند. برای خرید بلیط می تونید از ایستگاه ها اقدام کنید که تنها نکته مهمی که باید بدونید اینه که بهتره پول خرد داشته باشید و یا خیلی راحت یک کارت حمل و نقل بخرید و خیلی راحت شارژش کنید و از اون بجای بلیط خریدن بهره ببرید. اگه میخواید راستا های بین شهری رو طی کنید، اتوبوس مقرون به صرفه ترین راهه. معمولا اتوبوس های بین شهری تهویه مناسبی دارند و بخاطر کم هزینه بودنشون هوادار های زیادی دارند. به طور کلی باید بدونید که حمل و نقل در مالزی دو روش داره، یکی از اون ها استفاده از وسایل حمل و نقل خصوصی و دومی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی.

وسایل حمل و نقل خصوصی که مخصوص افرادیه که قراره در این کشور زندگی نمایند و یک ماشین تهیه نمایند که در حدود 7000 تا 15000 رینگت هزینه داره. اما وسایل حمل و نقل عمومی هم شامل مترو، اتوبوس و تاکسیه که تقریبا همه شهر ها و راستا هارو تحت پوشش قرار میده و هرکدام از اون ها هزینه های متفاوتی هم دارند که در ادامه خبرنگاران در خصوص همه اون ها براتون شرح میده.

کارت حمل و نقل در مالزی

مثل هر مقصد دیگه ای، استفاده از کارت حمل و نقل برای شبکه حمل و نقل عمومی هم کارتون رو راحت میکنه و هم اینکه هزینه هاتون رو تا میزان زیادی کم میکنه.

کارت حمل و نقل Touchn Go

از این کارت برای سوار شدن در قطار، مترو، پارکینگ خودرو و حتی سینما رفتن استفاده میشه. برای شارژ کردن اون هم می تونید به وسیله دستگاه های داخل ایستگاه و یا از فروشگاه ها و داروخانه ها هم کارتتون رو شارژ کنید. حواستون باشه جنس این کارت ها طوریه که ممکنه شکسته بشه برای همین بهتره همراه خودتون چندتا سکه هم داشته باشید چون اگه بشکنه دستگاه اون رو قبول نمیکنه و باید پول خرد داشته باشید. به طور کلی از این کارت های می تونید برای مترو، مونوریل و اتوبوس بهره ببرید. به علاوه در خیلی از مراکز خرید هم می تونید برای تهیه کتاب، غذا و خورد و خوراک و چیز های مختلف از کارتتون بهره ببرید. اگه هم بر حسب اتفاق کارتتون رو گم کردید یا ازتون دزدیدند می تونید خیلی راحت کارتتون رو کنسل کنید و شارژ اون رو به کارت تازه انتقال بدید.

شارژ کارتتون رو هم می تونید از 10 رینگت، 20 رینگت، 35 رینگت، 50 رینگت، 100 رینگت، 200 رینگت و 500 رینگت انجام بدید و بیشتری میزان شارژ اون 1500 رینگته. برای اینکه این کارت غیر فعال نشه باید حداقل سالی یک بار ازش استفاده بشه و در صورت غیر فعال شدن برای سفر بعدیتون می تونید اون رو با 5.30 رینگت دوباره فعال کنید که از سپرده کارتتون کم میشه.

این کارت ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به اون ها اشاره میشه:

کارت های استاندارد Touch ‘n Go:

این کارت ها برای همه وسایل حمل و نقل عمومی در مالزی به جز تاکسی ها مورد استفاده قرار می گیره و هزینه اون ها حدود 10.60 رینگته و می تونید اون رو تا هر میزانی دوست دارید شارژ کنید.

Touch ‘n Go Zing:

کارت هایی که به صورت اتوماتیک از حساب فرد شارژ میشن و بیشتر برای افرادی که در مالزی زندگی می نمایند کاربرد داره. بعلاوه میشه اون هارو به وسیله ویزا، مسترکارت و کازت های بانکی هم شارژ کرد.

انواع دیگه ای از این کارت ها هستند که بررای گردشگر ها استفاده ای نداره و به صورت VIP یا عکس دار برای افراد معینی که در مالزی زندگی می نمایند صادر میشه.

کارت حمل و نقل KL:

کارت حمل و نقل دیگه ای که در کوالالامپور مورد استفاده قرار می گیره رو می تونید برای مدت کوتاه تری مثلا یک یا دو روز بخرید که برای جابجایی در سطح شهر با مترو و مونوریل مورد استفاده قرار می گیره. هزینه یک کارت تک راستاه فرودگاه حدود 75 رینگت میشه و اگه بخواید برای دو راستا رفت و برگشتی یک کارت تهیه کنید باید حدود 120 رینگت هزینه کنید. هزینه یک کارت 2 روزه داخل شهری هم برای استفاده نامحدود تقریبا 5 رینگت میشه. از مزایای استفاده از این کارت اینه که مجبور نیستید همواره پول خرد همراهتون داشته باشید و وقتتون رو برای خرید بلیط صرف کنید و خیلی سریع تر می تونید از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید.

مترو

مترو در کوالالامپور یکی از گزینه های سریع و مدرن محسوب میشه و خیلی از گردشگر های بخاطر سخت تر بودن استفاده از اون نسبت به تاکسی، کمتر از مترو استفاده می نمایند اما باید بدونید یکی از بزرگ ترین مزیت های مترو اینه که سریع تر و بدون ترافیک شمارو به جایی که میخواید می رسونه. معمولا اتوبوس ها به ایستگاه های مترو دسترسی دارند و هزینه اون ها هم بین 1.10 رینگت تا 6.40 رینگت میشه و اگه با کارت حمل و نقل پرداخت کنید هزینتون کمتر هم میشه.

اتوبوس

معمولا در شهر های بزرگ مالزی اتوبوس ها سیستم تهویه مناسبی دارند و اتوبوس های مقرون به صرفه Skybus یکی از برترین گزینه های حمل و نقل در کوالالامپور هستند که هر 30 دقیقه یک بار به استگاه میان و از فرودگاه ا مرکز شهر رو با حدبیشتر سرعت و در طول 1 ساعت طی می نمایند که البته زمان اون به ترافیک هم مربوط میشه.

اتوبوس های شهری GO KL:

این اتوبوس ها در کوالالامپور یکی از مجذوب کننده ترین و پرهوادارترین گزینه ها محسوب میشن که به صورت رایگان شما رو در 4 راستا داخل شهر جابجا مینمایند که این 4 راستا هم از راستا های گردشگری و پر تردد شهر هستند. این اتوبوس ها هر 15 دقیقه یک بار به ایستگاه میان و کاملا مجهز و راحت هستند و سیستم تهویه مناسب و اینترنت رایگان هم از امکانات دیگه اون ها محسوب میشه.

اتوبوس های پر سرعت کوالالامپور:

یکی دیگه از سرویس های اتوبوس شهری در کوالالامپور، اتوبوس های پر سرعت هستند که به اون ها RapidKL گفته میشه که معمولا برنامه معینی برای راستا های مخصوص دارند که باید اون رو در ایستگاه ها و یا اطلاعاتی که روی اتوبوس ها قید شده متوجه بشید. هزینه این اتوبوس ها معمولا 3 رینگته و هم میشه اون رو به صورت پول نقد و هم را کارت حمل و نقل پرداخت کرد.

مونوریل

مونوریل یکی از وسایل حمل و نقل عمومی در مرکز مالزی، کوالالامپوره که 11 ایستگاه در قسمت های مختلف شهر داره و فاصله 8.6 کیلومتری رو در مرکز شهر پوشش میده. برای رفتن به بیشتر مراکز خرید بزرگ مالزی مثل بوکیت بینتانگ، Imbi و Chow Kit می تونید از مونوریل بهره ببرید. مونوریل در این شهر از ایستگاه Sentral تا Titiwangsa کشیده شده و جابجایی رو هم براتون راحت تر میکنه و هم دلچسب تر.

ساعت کار مونوریل ها از 6 صبح تا 12 شبه و در ساعت های شلوغ روز معمولا هر 5 دقیقه یک بار به ایستگاه میان و اگه خلوت تر باشه تقریبا هز 12 دقیقه یک بار میان. هزینه اون هم از 1.20 رینگت برای هر ایستگاه حساب میشه که می تونید هم از ایستگاه، توکن های پلاستیکی آبی رنگ بخرید و هم با کارت های حمل و نقل هزینه اون رو پرداخت کنید.

تاکسی

تاکسی ها معمولا گرون ترین گزینه حمل و نقل هستند و در شهر های بزرگ تر به تاکسی متر ها مجهز هستند و در شهر های کوچک تر هزینه ها معین و ثابته ولی باید بدونید که راننده ها کمتر از تاکسی متر استفاده می نمایند و برترین کار اینه که ازشون بخواید قبل از سوار شدن تاکسی مترشون رو روشن نمایند وگرنه اون ها تمایلی به این کار ندارند و اگه موافقت نکردند بهتره تاکسی دیگه ای رو انتخاب کنید. ممکنه تاکسی ها ازتون هزینه اضافی بگیرند پس حتما حدود قیمت رو ازشون بپرسید و قبل از اینکه سوار تاکسی بشید با راننده در خصوص قیمت تاکسی به تفاهم برسید. اگه هم از هتل به جایی میرید حتما از پذیرش هتلتون بپرسید که حدود کرایه تاکسی تا فلان مرکز خرید یا جای دیدنی چقدره و با خیال راحت تاکسی بگیرید. هزینه استاندارد تاکسی برای هر کیلومتر از 3 رینگت آغاز میشه و هر 150 متر 0.1 رینگت به اون اضافه میشه و تاکسی ها فقط پول نقد قبول می نمایند پس سعی کنید پول خرد همراهتون داشته باشید.

منبع: گردگرد
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1404

به "تور مالزی ارزان: حمل و نقل در مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور مالزی ارزان: حمل و نقل در مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید