خبرنگاران مجری تلویزیون: مردم باید برنامۀ خوب ببینند

به گزارش مجله نازلارا، تهران- خبرنگاران- مسعود روشن پژوه گفت: مردم باید برنامۀ خوب ببینند و ما در هر قالبی که می شود برنامه خوب تولید کنیم؛ در چنین شرایط و اوضاعی که مردم ناچار به خانه نشینی هستند نباید صرفاً مخاطب برنامه های دم دستی و تکراری باشند زیرا مردم را از تلویزیون زده می کند.

خبرنگاران مجری تلویزیون: مردم باید برنامۀ خوب ببینند

تقریباً هیچ حوزه و میدانی نیست که در یک سال گذشته فارغ از هیاهوی کرونا مانده باشد؛ بلایی که همه عرصه ها و جغرافیای دنیا را در نوردید و موجب شده شیوه زندگی تمام دنیا عوض شود؛ در این مدت رویدادهای فرهنگی و هنری بسیاری لغو یا به شیوه ای برگزار گشت که از فلسفه وجودی اش فاصله داشت. برنامه سازی های تلویزیونی هم یکی از عرصه هایی بود که آسیب دید و بعضاً به رغم نیاز به گسترش و افزایش کیفیت دچار کوچکی و افت کیفیت شد.

یکی از مسائلی که این روزها برنامه سازان تلویزیونی و تولیدکنندگان محتواهای فرهنگی با آن دست به گریبان هستند بحث رعایت شیوه نامه های بهداشتی و الزامات پیشگیری از شیوع کروناست. از سویی باید برای مردمی که دائم تشویق به ماندن در خانه می شوند برنامه تولید شده و آنان ترغیب به گذراندن بخشی از ساعات خود از طریق تماشای تلویزیون شوند و از سوی دیگر برنامه سازان و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی در این دوران تحت فشار رعایت موارد بهداشتی و حفظ سلامت عوامل هستند.

برخی گروه ها (مانند کودک و نوجوانان) هم شاید این روزها بیشتر نیاز به توجه و برنامه سازی داشته باشند؛ بچه ها و نوجوانان از تمام مراودات اجتماعی (بودن در جمع همالان و همسالان) جامانده اند و به دلیل مقتضیات زندگی در دوران کرونا، بیش از گذشته با فضای مجازی و اینترنت در تماس هستند و این موضوع قطعاً پیامدهایی را در شیوه زندگی و تفکر آنان ایجاد خواهد کرد؛ موضوعی که باید در تولیدات فرهنگی و برناممه سازی ها مورد توجه قرار گیرد.

مردم باید برنامه خوب ببینند

مسعود روشن پژوه مجری، تهیه کننده و کارگردان صدا و سیما در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرنگاران بیان نمود: برنامه سازی امروز باید بیش از قبل رخ بدهد؛ زیرا در این روزها مردم بیش از گذشته در خانه هستند و این خانه نشینی باید به نحوی مدیریت شود؛ یعنی مسئولان باید برای این ایام خانه نشینی مردم برنامه داشته باشند و به نوعی این جریان را هدایت کنند تا مردم احساس کنند زمانی که در منزل هستند هم از جهت بیماری و درگیر شدن با آن می توانند درامان باشند و هم این که به لحاظ روانی مورد توجه هستند.

دستور به خانه نشستن مردم به تنهایی یک امر است اما همراهی با زندگی مردم یکی از نشانه های موفقیت اداره کنندگان جامعه است. خانواده ها در شرایط امروز باید از جهات مختلفی حمایت شوند؛ مثلاً وقتی که مجبورند در خانه باشند و نمی توانند کار بکنند از بعد مالی حمایت شوند؛ از جهت دیگر باید شرایط روانی و روحی آنان در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: یکی از مؤلفه های در نظر دریافت روحیات مردم تولید برنامه های سرگرم کننده تلویزیون است؛ هم چنان که در گذشته سریال هایی ساخته می شد که مردم را برای تماشا و نشستن پای برنامه های تلویزیونی از فضای بیرون به خانه می کشید؛ امروز هم باید به چنین دورانی برگشت.

مردم باید برنامه خوب ببینند و ما باید در هر قالبی که می شود برنامه خوب تولید کنیم؛ در چنین شرایط و اوضاعی که مردم ناچار به خانه نشینی هستند نباید صرفاً مخاطب برنامه های دم دستی و تکراری باشند چراکه این مردم را از تلویزیون زده می کند.

حتماً باید در ایام کرونا برنامه ساخته شود

این تهیه کننده تلویزیونی در مورد ضرورت برنامه سازی در ایام کرونا توضیح داد: حتماً باید در این شرایط برنامه ساخته شود؛ قطعاً که تولید برنامه در چنین شرایطی خطرناک است و برای برنامه سازان مسائل متعددی را ایجاد می کند. اما مردم فارغ از هزار و یک مشکل و درگیری که در شرایط حاضر در آن به سر می برند، شرایطی که خانواده ها را آزار می دهد باید اندکی فراغت خیال پیدا کنند.

کسانی که قرار است سر کار بیایند باید بدانند این شرایط مستلزم ریسک است؛ همچنان که وقتی من امروز عوامل را بر سر صحنه می برم اگر هرکدام از این افراد درگیر مشکل و بیماری شوند، شرایط بغرنجی ایجاد خواهد شد؛ در نتیجه شرایط مالی برنامه سازان باید در این شرایط خاص در نظر گرفته شود چون در صورت ابتلا و بیماری مبلغ زیادی برای مداوا و معالجه باید پرداخت شود.

رسالتی که هنرمندان دارند

روشن پژوه در توضیح اینکه انگیزه وی برای اصرار بر کار در ایام کرونا بحث معیشت نیست، گفت: اصلاً در کار ما مسئله معیشت با این مدل از برنامه سازی موضوعیت ندارد و به شخصه روی برنامه سازی تلویزیون و این نوع از برنامه سازی برای معیشت حساب نمی کنیم زیرا ما برنامه سازان از تلویزیون دقیقه ای پول می گیریم و از این پول چیزی نمی ماند که بخواهیم برای آن از خانه بیرون بیاییم و ریسک خطر را به جان بپذیریم همچنانکه اگر امروز برای من مسئله ای پیش بیاید، کنترل کردن و درمان آن سخت است.

رسالتی به عهده من است و با خودم می گویم اگر از بین مثلاً تعداد زیادی که بیننده برنامه من هستند؛ صرفاً 20 نفر حالشان بهتر شود، شاید این برای من باقیات و صالحات باشد و بتواند کار من را در زندگی راه بیندازد.

هنرمندان هم قربانی کرونا بودند

وی در توضیح علل ورود کم رنگ هنرمندان در بحث کرونا گفت: این شکل همه گیری و نبود درمان نوعی از سردرگمی را در ابتدا داشت؛ هیچ کس نمی دانست چه کاری درست است. زمانی مسئله ای که پیش می آید زلزله، سیل و… است که انسان قبلاً با این موارد روبرو شده و می داند که راه علاج آن چیست اما این بیماری مسئله ای عجیب و غریب بود که نوع روبروه با آن مشخص نبود.

بر این اساس هنرمندان به جز این که مردم را تشویق به زدن ماسک و ضدعفونی کردن دست ها کنند کار دیگری نمی توانستند که انجام دهند. ضمن این که باید مسائل مالی را مدنظر داشته باشیم؛ این که یک خانواده کارگری چگونه می تواند هر روز برای همه اعضایش ماسک تازه تهیه کند؛ درنتیجه در این مورد خاص نمی توان خیلی از هنرمندان انتظار داشت که کار خاصی در این حوزه انجام دهند خود آن ها هم سردر گریبان بودند؛ به علاوه این که بسیاری از آنان مبتلا شدند و تعدادی از هنرمندان را در این دوران از دست دادیم.

روشن پژوه اضافه کرد: البته ما هم حرکت های خیرخواهانه را داشته ایم و در برنامه خودمان و سایر برنامه ها به این مهم توصیه کرده ایم اما آن قدر ابعاد این موضوع گسترده است که یک ملت را دربر می گیرد درنتیجه نمی شود با چند هنرمند و چند کمپین آن را اصلاح کرد مواردی از این دست (کمپین و اقدام شخصی هنرمندان و…) در یک فضای محدود یا منطقه جغرافیایی کوچک یا حتی یک استان قابل پوشش است و می شود با کمپین و کارهای این چنینی از سوی هنرمندان چنین موضوعی را اداره کرد اما موضوعی چون کرونا در سطح کلان امروز تمام کشور و دنیا را دربرگرفته است؛ هنرمندان توان خاصی برای مقابله با این موضوع ندارند.

برنامه سازی برای کودک و نوجوان باید افزایش کمی و کیفی یابد

این مجری و تهیه کننده برنامه های کودک و نوجوان در تاکید بر ضرورت برنامه سازی خاص برای این گروه های سنی گفت: باید در برنامه سازی کودک و نوجوان توجه داشته باشیم در روزهایی به سر می بریم که بچه ها (بچه ها نوجوانان) فارغ از این داستان نیستند؛ زمانی که پدر خانواده یا مادر خانواده درگیر و نگران این شرایط است؛ این که کارش تعطیل و معلق شده و درآمدش تحت الشعاع قرار گرفته، بیرون نمی تواند برود و در خانه کلافه شده و عصبی است روی فرزندان هم تأثیر می گذارد و بحث های روان شناختی را پیش می کشد.

در نتیجه جنس برنامه سازی باید تغییر کند و جدول برنامه های کودک و نوجوان باید زمان طولانی تری را دربر بگیرد؛ یعنی اگر تا دیروز شبکه 2 صرفاً جدول برنامه کودک داشت امروز باید شبکه های دیگری مانند شبکه 1 شبکه 3 شبکه 4 هم چنین جداولی را برای کودک و نوجوان را در نظر بگیرد.

وی اضافه کرد: تنوع برنامه های کودک و نوجوان و زمان آن ها باید افزایش پیدا کند و تولید درست در همین ایام کرونا صورت گیرد. این که دائم میزگرد باشد و در این باره حرف زده شود مشکل حل نخواهد کرد.

درنتیجه اگر تغییری صورت نگیرد خانواده ها پای تلویزیون نمی نشینند و بیرون می فرایند؛ موضوعی که امروز در جامعه شاهد آن هستیم. همچنان که ما مستندهای متعددی را ساخته ایم که تصویر کرونا را نشان می دهد؛ این که در هر 3 دقیقه 1 نفر فوت می کند اما خروجی آن بی توجهی مردم است و شاید این ها بیشتر اعصاب مردم را تحریک می کنند تا اینکه بر شیوه زندگی آنان اثر مثبتی بگذارند و رفتار آن ها را تغییر دهند.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 805

به "خبرنگاران مجری تلویزیون: مردم باید برنامۀ خوب ببینند" امتیاز دهید

1 کاربر به "خبرنگاران مجری تلویزیون: مردم باید برنامۀ خوب ببینند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مجری تلویزیون: مردم باید برنامۀ خوب ببینند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید