خشم در زندگی ممنوع

به گزارش مجله نازلارا، برای این که بتوانید در زندگی به آرامش دست پیدا کنید خشمگین نشوید.

خشم در زندگی ممنوع

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، خشم سرکوب شده اغلب می تواند به عنوان یک ناامیدی یا عصبانیت مداوم در سطح پایین ظاهر گردد که نه به دلایل خارجی بستگی دارد و نه وقتی شرایط به نظر خوب می رسد، بهبود می یابد و گاهی اوقات حتی ممکن است به یک عصبانیت کامل یا یک عمل پرخاشگرانه مبدل گردد.

به طور متناقضی، هرچه بیشتر با خشم خود مبارزه کنیم، بدتر می شویم. به این دلیل که مبارزه با احساسات سخت اساساً جنگی علیه خود ماست، اما برای نرم کردن درد عاطفی، ممکن است لازم باشد فقط عصبانیت خود را بپذیریم و نسبت به خود ترحم کنیم.

من تقریباً دو دهه از زندگی ام عصبانی بودم، اما نمی توانستم آن را ببینم. من خودم را حساس، بی تاب، با اراده قوی خواندم. فکر کردم به درستی به کارهای ناشایست دیگران واکنش نشان می دهم. من فکر کردم که من به اندازه کافی انعطاف پذیر نیستم تا تحمل شکستن اصول خود را داشته باشم.

من برای سرخوردگی مداوم خود انواع توضیحات را به خودم ارائه می دادم و طبیعی نبود که شاد باشم. تا زمانی که ناراحتی به افسردگی تبدیل شد، به خودم اجازه دادم آنچه را که عصبانیتم به من می گفت، گوش کنم. امروز من چند گام را به اشتراک می گذارم که می تواند به شما یاری کند خشم خود را در سطح عمیق تری درک کنید و آن را به روشی مثبت تغییر دهید.

اجازه دهید خشمتان با شما حرف بزند

هنگامی که برای اولین بار این تمرین روان سنجی را کشف کردم، احساس تسکین عمیقی داشتم.

هدف از این کار این است که بتوانیم زیرشخصیت های مختلف خود یا به عبارت دیگر افرادی را که در درون خود داریم را شناسایی کنیم چراکه شخصیت های فرعی حالت های مختلف شخصیتی هستند که به وجود می آیند. بنابراین، می توانیم با شرایط خاصی کنار بیاییم.

هر یک از ما دارای زیرشخصیت های مختلف خوب و متوسط، نترس و ترسو، سنتی و شورشی است و ما فقط یک شخصیت نیستیم. ما تاریک و روشن، خوب و بد، معمولی و عجیب هستیم.

خود واقعی سازی فرآیند هماهنگی این انرژی ها و کامل شدن است که در این تمرین، خشم را به شکل انسانی تجسم می کنیم و آن را به عنوان موجودی جداگانه در نظر می گیریم و در این میان، هدف این است که احساسات، افکار و خاطرات سرکوب شده بدون اینکه بخواهید آنها را ساکت کنید، پدیدار شوند که در این جهت، ما به احساسات خود گوش می دهیم و اجازه می دهیم پیغام خود را فاش نمایند. ما از خود عصبانی می خواهیم تا چهره خود را نشان دهد.

چشمان خود را ببندید و بر احساسات عصبانیت خود تمرکز کنید. تصور کنید که عصبانیت شما شکل انسانی پیدا نموده است. چطور به نظر می رسد؟ مرد است یا زن؟ جوان یا پیر؟ عصبانیت انسانی شما از چه لباسی استفاده می نماید؟ چهره، صدا و بدن آن را توصیف کنید. آیا آن ها کسی را که می شناسید به شما یادآوری می نمایند؟ چه خصوصیاتی دارند؟ اگر بتوانید یک اسم توصیفی به آن ها بدهید؟ تصور کنید که با آن ها آغاز به مکالمه می کنید. شما می خواهید بدانید که چرا آن ها در زندگی شما هستند. بگذارید با شما صحبت نمایند و هر احساسی را که ناشی از تعامل شما است، مشاهده نمایند.

ممکن است در مرحله بعد نکاتی را یادداشت کنید و دوباره آن ها را مرور کنید، اما هنگامی که خشم خود را بشناسید، متوجه خواهید شد که فقط بخشی از شماست که برای رسیدن به هدفی خاص متولد شده است و شما خشم خود نیستید. شما دارای بسیاری از شخصیت های فرعی دیگر هستید و هیچکدام هویت انحصاری شما نیست.

انتظارات را رها کنید

انتظارات برآورده نشده می تواند باعث ناامیدی و عصبانیت گردد چراکه در قلب هر انتظاری، احساس تمایل واقع شده است. ما می خواهیم عشق را تجربه کنیم و می خواهیم توسط دیگران احترام و تأیید کنیم، می خواهیم از زندگی لذت ببریم و به آنچه شایسته آن هستیم، برسیم. به عبارت دیگر، ما می خواهیم همه چیز به گونه ای پیش برود که ما را مسرور کند.

با این حال، خوشبختی مبتنی بر تحقق انتظارات ما بسیار شنماینده است و این به این دلیل است که ما نمی توانیم چطور زندگی برای ما اتفاق بیفتد و دیگران را کنترل کنیم. علاوه بر این، طبیعت انسان برای اتصال به آرزو سیم کشی می گردد. هنگامی که ما یک انتظار را برآورده کنیم، آنگاه انتظار دیگری ظاهر می گردد.

ما هنوز هم می توانیم یک اولویت یا یک هدف داشته باشیم، اما اهمیت کمتری را به نتیجه می دهیم. ما تفکر خود را گسترش می دهیم تا گزینه های دیگری را در نظر بگیریم و به افراد اطراف خود اجازه می دهیم بدون فشار مستقیم یا غیرمستقیم انتظارات ما، خودشان باشند.

ممکن است متوجه شویم که این تغییر ساده نگرش آن ها نسبت به ما را تغییر می دهد. عدم پیوستن به یک نتیجه خاص آزادنماینده است. ما از کوشش دست برمی داریم.

دلسوزی واقعی نسبت به خودتان را تمرین کنید

به ندرت مایلیم با خود آسیب پذیر دوست شویم و فقط می خواهیم از این سمت ننگین خود خلاص شویم.

ما خشم خود را جایگزین خشم می کنیم زیرا عصبانیت توهم قدرت به ما می دهد. خود آسیب پذیر ما باید به هر قیمتی پنهان بماند و بنابراین، ما او را با خصومت بسیار دور می کنیم. به این ترتیب، رنج دو برابر می گردد و حضور خود را برای همواره برقرار می نماید.

پادزهر خشم، دلسوزی است چراکه شفقت، بارانی است که جنگل سوزان روح ما را نجات می دهد. این عنصری از عشق واقعی است، از نوعی که هیچ قاعده، شرایط و انتظاراتی را تحمیل نمی نماید. اول، ما باید نسبت به خودمان مهربانی کنیم و اگر نتوانیم خود شفقت را تجربه کنیم، نمی توانیم آن را به دیگران ارائه دهیم.

تمرین مهربانی در حق خود برای من بسیار سخت بود و اولین عکس العمل من همواره یافتن کارهایی بود که اشتباه انجام داده ام. من همان نوع برخورد قضاوتی را که والدینم به من داده اند، به خودم پیشنهاد می کردم.

من آن ها را سرزنش نمی کنم زیرا آن ها نیز کاملاً از حمایت عاطفی والدینشان عظیم شده اند، اما ما می توانیم مهربانی به خود را پرورش دهیم و از قضاوت های خود بازخرید کنیم.

مهربانی در حق خود، احترام به خود، عشق به خود و مراقبت از خود را در بر دارد. هنگامی که نسبت به خود دلسوز شدید، قادر خواهید بود، مرزهای سالم معین کنید و دیگران را ببخشید، بدون اینکه خطر از دست دادن خود را داشته باشید. اگر قبل از خود شفقت به خود ببخشید، ممکن است به رنج خود احترام نگذارید و دیگران نیز به آن احترام نگذارند.

برای پرورش شفقت نسبت به خود تمرین کنید

همانطور که قبلاً عشق ایده آل و بی قید و شرط به شما داده شده، برگردید و می تواند عشق به هر شکل و زمانی در زندگی شما باشد. تا جایی که احتیاج دارید برگردید. به خودتان یادآوری کنید که حتی اگر برای لحظه ای کوتاه یا فقط توسط یک شخص بوده باشد، دوست داشته شده اید.

گرمای این عشق را حس کنید، بگذارید قلب شما را آب بگیرد و اجازه دهید در تمام بدن شما جریان یابد. هر عصبانیتی را که احساس می کنید، هرگونه ناامیدی یا شرم را بیرون دهید. اجازه دهید بازدمتان همه درد شما را از بدنتان بیرون کند. شما می توانید این بازدم را به همان اندازه که می خواهید بلند کنید، می توانید آن را با زور یا ملایم انجام دهید. هیچ درست و غلطی وجود ندارد در هر نفس کشیدن، عشق ناب را استشمام می کنید و آن را برای خود می فرستید. با هر نفس کشیدن، رنج خود را بیرون می دهید.

هنگامی که احساس ترحم نسبت به خود کردیم، آنگاه می توانیم آن را به دیگران پیشنهاد دهیم و می توانیم درک کنیم که رنج انسان جهانی است و فقط ما درد نمی کشیم.

همانطور که تیچ نات هانت می گوید: وقتی به عصبانیت خود نگاه کنید، خواهید دید که شخصی که دشمن خود را می خوانید نیز رنج می برد. به محض مشاهده این موضوع، ظرفیت پذیرش و دلسوزی نسبت به آن ها وجود دارد.

ببخشید

بخشیدن، انتخاب رهایی بخشی است که انجام می دهیم. بر خلاف آنچه ما فکر می کنیم، گذشت یک عمل یکباره نیست. این طرز تفکر جدیدی است که باید پرورش دهیم و روش جدیدی از وجود است.

من هر روز بخشیدن را تمرین می کنم و از خودم می خواهم که انتظارات را کنار بگذارم و دیگر به درد و رنج گذشته وابسته نشوم. این آسان نیست که یکی از روزها خطوط زیر را در دفتر خود نوشتم.

وقتی احساس آمادگی کردید، می توانید یک تمرین دم و بازدم متفاوت را تمرین کنید و با هر نفس کشیدن، تمام رنج های بشریت را تحمل کنید و سپس، رحمت واقعی را بیرون دهید. این مذیتیشن بر اساس عمل بودایی از Tonglen است که هدف آن پرورش دلسوزی عمیق با وارونه کردن تمایل انسان برای جلوگیری از درد و لذت جویی است.

دلبستگی ها را کنار بگذارید و به جریان زندگی اعتماد کنید

همانطور که در بالا ذکر کردم، عصبانیت در خصوص توهم کنترل و عصیان درونی نسبت به ضعف است. شما نمی خواهید خشم خود را کنار بگذارید زیرا اعتقاد دارید که این کار موجه است. این باور که عصبانیت تا حدودی مفید است، نشانگر این است که شما نسبت به عصبانیت خود پیوستگی مثبتی داشته اید.

به همین ترتیب، ممکن است نسبت به عصبانیت خود وابستگی منفی ایجاد نموده باشید. ممکن است متنفر باشید که چگونه زندگی شما را خراب می نماید و بعد از طغیان احساس گناه یا شرم می کنید.

شما سعی می کنید آن را کنترل کنید، اما به نظر می رسد فراتر از شما است. عصبانی بودن یک سری احساسات سخت دیگر را برمی انگیزد و شما در یک حلقه بی انتها گیر می افتید.

برای تسلیم شدن باید اعتماد کنیم. اعتماد کنید که بدون عصبانیت، آزادتر و شادتر خواهیم بود. اعتماد کنید که حتی اگر اتفاقات به شیوه ما پیش نرود، با فشار بر آن ها چیزی نمی گیریم. عدم پذیرش فقط رنج ما را ادامه می دهد. ما نمی توانیم کسی را مجبور کنیم همانگونه رفتار کند که شایسته آن است و نمی توانیم زندگی را به روشی که فکر می کنیم برای ما بهتر است، پیش ببریم.

خشم خود را رها کنید

برای رها شدن از عصبانیت خود، دست از مبارزه علیه آن بردارید و احساس کنید که چگونه در بدن شما بروز می نماید. حضورش را بپذیرید و آنچه را نشان می دهد، لا تمام وجود حس کنید. از خشم خود بخاطر داشتن نقشی محافظتی در زندگی خود تشکر کنید.

آن را نه به عنوان خوب و نه بد، بلکه به عنوان آنچه واقعاً هست، ببینید: جنبه ای از دنیای درونی به آسیب دیدگی درون خود برگردید و خوب نگاه کنید.

تمایل به احساس خشم خود را تمرین کنید. تمایل به دوست داشتن طرف شکسته خود و آسیب پذیری تمرین کنید. از کسانی که با عصبانیت خود صدمه دیده اند، طلب بخشش کنید. به خودتان اجازه دهید آن را رها کنید. به یاد داشته باشید که ترحم بهبود می یابد بنابراین، سعی کنید تا آنجا که می توانید مدیتیشن انجام دهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 خرداد 1400 بروزرسانی: 17 خرداد 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1078

به "خشم در زندگی ممنوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشم در زندگی ممنوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید