دستور ضرغامی برای بازگشایی قلعه پرتغالی های هرمز

به گزارش مجله نازلارا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بازدید از قلعه پرتغالی های جزیره هرمز که هم اکنون به دلیل اجرای عملیات بازسازی در بخشی از این قلعه، تعطیل است، دستور داد که با توجه به مطالبات مردمی، این محل بازگشایی شود و گردشگران بتوانند با رعایت پروتکل ها و قواعد بازسازی از این محل بازدید کنند.

دستور ضرغامی برای بازگشایی قلعه پرتغالی های هرمز

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عزت الله ضرغامی روز پنجشنبه 4 آذر ماه 1400 د ر جریان این بازدید گفت: بازدید مردم از این قلعه حتی در بخشی که بازسازی انجام می شود، مسئله ای ندارد و به شرط رعایت پروتکل ها، بازسازی یکی از جاذبه های گردشگری و باعث آشنایی مردم با شیوة های بازسازی بنا های تاریخی است.

وی با اشاره به اینکه جزیره هرمز یکی از قطب های گردشگری ایران است، افزود: این قلعه را 500 سال قبل پرتغالی ها ساختند و در اینجا توپ های زیادی کار گذاشتند، از کشتی ها باج گیری می کردند و کسی حریفشان نمی شد.

وی با بیان این که غربی ها وقتی می خواهند کار های خودشان را بزرگ کنند فیلم هایی مثل توپ های ناوارون را می سازند تا نشان بدهند پارتیزان ها چگونه توپ های ناوارون را از بین بردند، افزود: این در حالیست که اینجا یک قهرمان ملی و جهانی مثل امام قلی خان با رشادت با پرتغالی ها جنگید و پیروز شد پرتغالی ها را شکست می دهد.

ضرغامی با اشاره به اینکه قلعه پرتغالی ها یک اثر باستانی و تاریخی است که در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته است، افزود: ما مسائل اعتباری داریم و همین الان پیمانکار بازسازی قلعه چند میلیارد تومان طلب دارد و وزارتخانه نتوانسته پاسخگو باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: این نشان می دهد که در اعتبارات ما در حوزه بازسازی باید یک تحول اساسی انجام شود.

ضرغامی افزود: بخشی از بودجه های استانی که در دولت تصویب می شود برای ابنیه های تاریخی مهم در نظر گرفتیم. ضمن اینکه با برنامه ریزی هایی که انجام دادیم و مشارکت بخش خصوصی، خدمات متنوعی به مردم ارائه خواهد شد.

قلعه پرتغالی های هرمز در ضلع شمالی این جزیره و در ساحل دریا قرار گرفته است که مهم ترین قلعه به جای مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است. این قلعه به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال 1507 میلادی، در محلی موسوم به مورنا احداث شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1348

به "دستور ضرغامی برای بازگشایی قلعه پرتغالی های هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور ضرغامی برای بازگشایی قلعه پرتغالی های هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید