رفتار کاریکاتوری با آسیب های اجتماعی در سینمای ایران

به گزارش مجله نازلارا، نگاه آسیب شناسانی اجتماعی در سینما موضوعی است که به درستی به آن پرداخته نمی شود و بیشتر در سطح کاریکاتوری و مبهم در فیلم رها می شود.

رفتار کاریکاتوری با آسیب های اجتماعی در سینمای ایران

به گزارش گروه فرهنگی مجله نازلارا، عموما سینما را به عنوان آینه ای برای بازتاب جامعه و مسائل آن در ایران می شناسند. از آنجایی که متأسفانه مانند غرب و هالیوود محتوا از عقبه تاریخی و فرهنگی و دینی ما وارد سینما نمی شود، این فضای بیرونی و عینی است که در سینمای ما اثرگذار است و محتوای لازم را به سینما می دهد. البته این نکته به این معنا نیست که در غرب و شرق جامعه و مسائل آن در سینما ورودی نداشته باشد، اما بی شک این واقعیت در سینمای ما به دلیل پررنگ بودن جامعه و فکت های آن بیشتر دیده می شود.

این رویکرد باعث شده است تا سینمای اجتماعی ما توسط کارگردانان زیادی در تمام سال های عمر سینما خصوصا بعد از انقلاب حاوی مسائل و مسائل مختلف اجتماعی با نگاه های تلخ و طنز باشد و ره آوردهای گوناگونی را با مضامین سیاسی و اجتماعی خاصی به دست آورد. یکی از مهم ترین شیوه های نگاه به این حوزه آسیب شناسی اجتماعی است. طبق گفته دانشنامه رشد درباره اهمیت آسیب شناسی اجتماعی، هر جامعه ای متناسب با شرایط خود، فرهنگ، رشد و انحطاط خود با انواعی از انحرافات و مسائل روبروست که تاثیرات مخربی روی فرآیند ترقی آن جامعه دارد. شناخت چنین عواملی می تواند جهت حرکت جامعه را بسوی ترقی و تعامل هموار سازد، بطوری که علاوه بر درک عمل آنها و جلوگیری از تداوم آن عمل با ارائه راهکارهایی به سلامت جامعه کمک نماید.

بنابراین با شناخت درست مصادیق مسائل و موانع اجتماعی و ارائه راهکار هایی می توان به جامعه کمک کرد تا با حل مشکل و مسأله رو به سمت تعالی و ترقی ببرد و به جای درگیر شدن با مشکل و زمین خوردن از آن، به حل آن و بهبود وضعیت موجود برسد. سینمای اجتماعی و آسیب شناسی ما البته در بیشتر فعالیت های خود بیشتر در جهت تبیین وضعیت موجود و مسائل قدم برداشته است و کمتر برای حل مسائل با نگاه هنری و درام قدمی برداشته است.

لازم بذکر است که مراد از حل مسأله یا مشکل در فیلم طبیعتا فضایی مانند مشاوره یا کلاس درس نیست که یکی از کاراکتر ها در مقابل دیگری بنشیند و موضوع را حل و فصل کند، بلکه تبیین درست، علمی و منصفانه از مشکل و امیدآفرینی و بستر سازی برای حل مسئله خود همان فرآورده ای است که تماشاگر فیلم هنگام خروج از سالن سینما می تواند با تکیه بر آن چه به عنوان یک فردی که خود دارای مشکل یا مسئله مشابه است و یا فردی نخبه مانند معلم، استاد دانشگاه، پزشک، روان شناس، مدیر و... نسبت به رفع مانع مذکور اقدام کند و جامعه را به سمت بهبود سوق دهد.

فیلم سینمایی سال دوم دانشکده من با پرداخت به یکی از مسائل حساس یعنی خیانت خصوصا در میان دختران دانشجوی سال های ابتدایی که از حساسیت های سنی و اجتماعی خاصی برخوردار هستند، تلاش کرده است تا نگاه منصفانه و آسیب شناسانه درستی داشته باشد. فیلم نشان داده است که می توان بدون کثیف کاری و آزار مخاطب و کتک زدن او فیلم ساخت و پیامی به مخاطب داد. البته صدرعاملی فیمسازی است که در کارنامه خود فیلم های خوبی دارد که از ساخت آن ها سال ها می گذرد و قطعا می توانست در این فیلم نیز قوی تر ورود کند، اما با این اوصاف فیلمی ساخته که نشان می دهد می توان فضای بهتری در نسبت به مسائل اجتماعی در سینما ترسیم کرد.

دختری که پدری ندارد و در شرایط اجتماعی متوسطی در جامعه زندگی می کند مانند هر دختر دیگری دوست دارد که از زندگی بهتری با ازدواج خود روبرو شود. حال این دختر به نام مهتاب زمانی که متوجه می شود که هم دانشکده ای او دچار اختلال در رابطه با کسی که به آن علاقه دارد شده و قرص هایی را مصرف می کند، تلاش می کند تا به او کمک کند تا راه درست را پیدا کند. البته اینکه یک دختر به خاطر علاقه به یک پسر و فاصله داشتن در روابط میان خود والدین به مصرف قرص های اعتیادآور روکرده است چندان منطقی و موجه نیست. مگر هر دختری که به پسری علاقه مند می شود و با والدین خود فاصله دارد حتما قرص مصرف می کند؟

در ادامه فیلم با اتفاقات دیگری که می افتد مهتاب در جهت سختی قرار می گیرد که به مثابه امتحانی برای او قلمداد می شود. او با افتادن در دام عشق پسری که آوا به او علاقه مند است دچار لغزش و تردید در انتخاب جهتی که در حال طی کردن آن برای ازدواج با پسری از فامیل خود بود می شود. او در دوراهی قرار می گیرد ولی با تغییر شرایط و رخ دادن اتفاقی دیگر در نهایت او به خود می آید و قرار دریافت در جهت سالم و موجه را انتخاب می کند.

فیلم تلخی خیانت و هشدارهای وجدان سالم یک انسان را به ما نشان می دهد. بی پروایی در خیانت زهری است که چند سال است سینمای ما را دچار خود کرده است و بهداشت روانی مخاطبین جوان سینمای ما را ازبین برده است. باید اعتراف کرد که سینما اگر یک کار داشته باشد آن هم برجسته سازی است. زمانی که فیلمی این بی قیدی و راحتی در خیانت را نمایش می دهد بیننده در ناخودآگاه خود این پیام را تلویحا می گیرد که می تواند خیانت کند حتی اگر وجدانش به او هشدار دهد. اما سال دوم دانشکده من تردید و عذاب وجدان مهتاب را بعد از اوج گیری بیماری آوا نشان می دهد و گم شدن او در گرداب عشق به معشوق دوست خود را طوری بیان می کند که بیننده ضمن آنکه او را در بدتر شدن وضعیت سلامتی آوا سهیم می داند مقصر اصلی نمی داند چرا که او راه را گم کرده است و راه را برای بازگشت و پشیمانی چنین افرادی همیشه باز است.

صدرعاملی خیانت را به صورتی انتخاب کرده است تا فضای معصومانه چنددختر تازه جوان کشور که وارد دانشگاه شده اند با آلودگی ها خلط نشود و فیلم به سمت پلیدی های جنسی ورود نکند. اگر من ترانه 15 سال دارم چنین محتوایی داشت هشداری بود برای روزگاری که آزادی هدایت نشده دوران اصلاحات زمینه های امکان چنین واقعیت تلخی را برای فردای جامعه فراهم می کرد. امروز ولی چند دختر علاقه مند به درس و دانشگاه که قصد آینده سازی کشور را دارند سوژه های مناسبی برای اتفاقات تلخ جنسی نیستند. چیزی که امروز هشداری است برای دختران جوان کشور چه در دانشگاه و چه بیرون از آن، خارج شدن از فضای سالم و خانوادگی است که فرزندان ما را تهدید می کند.

نکته دیگر، نقد فیلم به خانواده هایی است که در میان خود انشقاق در روابط وجود دارد. مادرانی که فرزندان خود را درست نمی شناسند زمینه را برای خروج آنان از خانواده و پرت شدن در پس کوچه های عشق و عاشقی نافرجام فراهم می کند. این خانواده ها می توانند سنتی یا روشنفکر باشند اما هرچه هست در صورت وجود روابط صمیمی و چاچوب دار میان اعضای خانواده و فرزندان و والدین، می توان آنان را در جهت درست انتخاب برای ازدواج و آینده بهتر قرار داد.

سال دوم دانشکده من در حقیقت هشدار امروزی است برای خانواده ها که فرزندان خود را بشناسید و با آنان دوست باشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 15

به "رفتار کاریکاتوری با آسیب های اجتماعی در سینمای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار کاریکاتوری با آسیب های اجتماعی در سینمای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید