محقق ایرانی چسب زخم هوشمند نوری تولید کرد

به گزارش مجله نازلارا، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، کنترل مرتب زخم ها برای شناسایی شکل گیری عفونت های تازه ضروری است. اما برداشتن پانسمان برای این کار در فرایند بهبود زخم اختلال ایجاد می کند. برای حل این مشکل می توان از چسب زخم هوشمند نوری استفاده کرد.

محقق ایرانی چسب زخم هوشمند نوری تولید کرد

این چسب زخم دارای نانولوله های کربنی است که در یک لایه فیبر پلیمری محصور شده اند و همین مساله مانع از آلوده شدن نانولوله های مذکور می شود. در عین حال این نانولوله ها می توانند در صورت تشدید عفونت واکنش شیمیایی انجام داده و روشنایی تولید کنند.

یکی از ترکیباتی که به تولید نور در جریان این فرایند کمک می کند، پراکسید هیدروژن است که در هنگام حضور باکتری های بیماری زا توسط گلبول های سفید بدن تولید می شود. این ماده شیمیایی در تماس با چسب زخم مذکور موجب تغییر رنگ و تولید نور می شود و می توان این تغییر را از طریق یک ابزار هوشمند جداگانه که در نزدیکی چسب زخم قرار بگیرد شناسایی کرد.

به گفته دکتر محمد معین صفایی فارغ التحصیل دانشگاه رودآیلند که هم اکنون در مقطع فوق دکترا در دانشگاه ام آی تی مشغول تحصیل و تحقیق است، از این چسب زخم می توان برای شناسایی سریع عفونت در مراحل اولیه استفاده کرد و این امر نیاز به مصرف آنتی بیوتیک را کاهش داده و احتمال تشدید عفونت تا حدی که نیاز به قطع اندام انسان ها باشد را به شدت کاهش می دهد. استفاده از این محصول خلاقانه به خصوص برای بیماران دیابتی بسیار مفید است.

در حال حاضر بررسی این چسب زخم در محیط آزمایشگاهی کماکان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1121

به "محقق ایرانی چسب زخم هوشمند نوری تولید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ایرانی چسب زخم هوشمند نوری تولید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید