میانمار در سوگ خونبارترین روز پس از کودتا ، سازمان ملل قتل عام معترضان را محکوم کرد

به گزارش مجله نازلارا، در سراسر میانمار، مخالفان حاکمیت خونتا امروز (یکشنبه) برای سوگواری در غم کشته شدن دست کم 114 تن از مردم به دست نیروهای امنیتی در خونبارترین روز از زمان کودتای نظامی اول فوریه شرکت کردند، اما متعهد شدند تا از اعتراضاتشان برای پایان دادن به حاکمیت ارتش دست نکشند.

میانمار در سوگ خونبارترین روز پس از کودتا ، سازمان ملل قتل عام معترضان را محکوم کرد

یکی از اصلی ترین گروه های معترض در میانمار موسوم به کمیته اعتصاب عمومی اتباع در پیامی فیس بوکی اعلام نمود: ما به قهرمانان خود که در طول این انقلاب جان خود را فدا نموده اند، احترام می گذاریم و ما باید در این انقلاب پیروز شویم.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز شنبه همچنین سنگین ترین درگیری از زمان کودتا میان ارتش میانمار و گروه های مسلح قومی به وقوع پیوست که کنترل مناطقی از این کشور را در دست دارند.

یک گروه جامعه مدنی امروز اعلام نمود، جنگنده های نظامی دست کم سه تن را در جریان حمله ای به یک روستای تحت کنترل یک گروه مسلح از اقلیت کارن کشتند. پیش از آن هم جناح اتحاد ملی کارن از حمله به یک ایست بازرسی ارتش میانمار در نزدیکی مرز تایلند و کشته شدن 10 تن اطلاع داد. این حملات هوایی موجب فرار روستاییان به سمت مناطق جنگلی شد.

سخنگوی خونتای میانمار به تماس ها برای اظهارنظر درباره کشتار معترضان یا این درگیری ها پاسخی نداد.

ژنرال مین آنگ هلاینگ، فرمانده خونتای میانمار در رژه ای به مناسبت روز ارتش مدعی شد که این نظامیان از مردم حفاظت و برای دموکراسی کوشش خواهند کرد.

پایگاه خبری میانمار اکنون گزارش داد که در جریان سرکوب اعتراضات در سراسر این کشور 114 تن کشته شده اند. با این حساب، مجموع کشته شدگان در میانمار از زمان کودتا به بیش از 440 تن می رسد.

واکنش ها

توماس وجدا، سفیر آمریکا در پیامی گفت این خونریزی وحشتناک است. مردم میانمار آشکارا حرفشان را بیان کردند. آنها نمی خواهند تحت حاکمیت نظامی زندگی نمایند. هیات اتحادیه اروپا در میانمار گفت، روز شنبه برای همواره به عنوان یک روز وحشت و بی آبرویی حک خواهد شد.

فرماندهان نظامی ارشد از ایالات متحده و دست کم ده ها کشور دیگر کشتارهای ارتش میانمار را محکوم نموده اند. در بیانیه آنها آمده است که یک ارتش حرفه ای باید مطابق استانداردهای بین المللی رفتار کند و مسوول حفاظت -و نه آسیب رساندن- به مردمی است که باید به آنها خدمت کند.

تام اندروز، مخبر ویژه سازمان ملل متحد تاکید نمود، اکنون زمان آن است تا دنیا اقدامی انجام دهد، یا به وسیله شورای امنیت یا به وسیله یک نشست فوق العاده بین المللی. این مقام تاکید نمود که دسترسی اقتصادی خونتای میانمار باید قطع گردد، به ویژه درآمدهای نفتی و گازی و همچنین دسترسی آن به تسلیحات.

مخبر ویژه سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت: سخنان محکومیت یا نگرانی صریحاً برای مردم میانمار توخالی است، در حالی که رژیم نظامی علیه آنها قتل عام می نماید. مردم میانمار به حمایت دنیا احتیاج دارد. کلمات کافی نیستند. خیلی زودتر باید برای اقدام قوی و هماهنگ کاری گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1008

به "میانمار در سوگ خونبارترین روز پس از کودتا ، سازمان ملل قتل عام معترضان را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانمار در سوگ خونبارترین روز پس از کودتا ، سازمان ملل قتل عام معترضان را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید