نجات لایه ازون اثرات گرمایش زمین را کاهش داد

به گزارش مجله نازلارا به نقل از نیواطلس، امضای پروتکل مونترال در دهه 80 باعث بازسازی لایه ازون شد. دانشمندان استرالیایی گویند این موفقیت باعث شد تا فرایند گرمایش زمین در دهه های اخیر 25 درصد کندتر گردد و فرصت بیشتری برای نجات زمین فراهم گردد.

نجات لایه ازون اثرات گرمایش زمین را کاهش داد

لایه اوزن که در بخش های فوقانی جو زمین واقع شده است، با منعکس کردن بعضی از مخرب ترین تشعشعات خورشید به سمت خارج موجب می گردد تا زمین کماکان قابل سکونت باقی بماند. در اواسط دهه 80 میلادی دانشمندان حفره ای را در لایه اوزن برفراز قطب جنوب شناسایی کردند که زنگ های خطر را برای آینده زمین به صدا درآورد.

ظرف مدت چند سال تقریبا 200 کشور عضو سازمان ملل پروتکلی موسوم به مونترال را امضا کردند که بر طبق آن استفاده از کلروفلوروکربنها که گازهای اصلی عامل این رویداد بودند، ممنوع شد. با گذشت سی سال از آن موقع حفره لایه ازون رفع شده و آنالیز های دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا نشان می دهد اگر حفره لایه ازون رفع نمی شد دمای زمین تا اواسط قرن بیست و یک به جای یک درجه، سه تا چهار درجه بیشتر می یافت.

البته هنوز برای مقابله با تبعات گسترده گرمایش زمین باید اقدامات بیشتری صورت بگیرد و از جمله فعالیت بسیاری از صنایع عامل فراوری گاز دی اکسیدکربن کاهش یافته یا متوقف گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 99

به "نجات لایه ازون اثرات گرمایش زمین را کاهش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات لایه ازون اثرات گرمایش زمین را کاهش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید