نحوه صحیح خوابیدن برای معده ، چه موقع زمان تعویض بالش است؟ ، خصوصیات تشک و بالش مناسب را بشناسید

به گزارش مجله نازلارا، استفاده از بالش و تشک خوب و مناسب برای حفظ سلامت بدن می تواند تا حدود زیادی برخورداری از خواب خوب را تضمین کند. به همین علت باید با آگاهی خصوصیات بالش و تشک مناسب و با توجه به مسائل هر فرد دست به انتخاب مناسبی زد.

نحوه صحیح خوابیدن برای معده ، چه موقع زمان تعویض بالش است؟ ، خصوصیات تشک و بالش مناسب را بشناسید

خبرنگاران - یکتا فراهانی: خواب باکیفیت تأثیر بسیار زیادی بر سلامت عمومی ما دارد. استراحت خوب شبانه برای خلق وخو، شرایط بدنی، تمرکز و سطح بهره وری ما معجزه می نماید چون به فکر و بدن ما فرصتی برای استراحت، آرامش و تتازه قوا می دهد.

دکتر مهرداد بهرامیان، فیزیوتراپیست

وقتی صحبت از عواملی می گردد که به ما یاری می نماید تا خواب شبانه خوبی داشته باشیم، انتخاب وسایل مناسب خواب می تواند تأثیر زیادی در این خصوص داشته باشد. برای انتخاب اصولی تر در خصوص تشک و بالش مناسب با دکتر مهرداد بهرامیان فیزیوتراپیست گفت وگو نموده ایم.

ضرورت استفاده از وسایل مناسب برای خواب و زمان استراحت

دکتر مهرداد بهرامیان، فیزیوتراپیست در خصوص اهمیت استفاده از وسایل مناسب برای خواب و استراحت می گوید: در حال حاضر یکی از دغدغه های زندگی ما برای استراحت و خواب خوب؛ انتخاب بالش و تشک مناسب است. بعلاوه با توجه مسائل فیزیکی که اغلب ما در زندگی ماشینی با آن روبرو هستیم و یک سوم عمر ما نیز در تختخواب می گذرد؛ استفاده از بالش و تشک مناسب موضوع بسیار مهمی است که نه تنها در کیفیت و تنظیم خواب مؤثر است؛ بلکه استفاده از کالای خواب خوب، طبی، سالم و مناسب برای حفظ راستای ستون فقرات و جلوگیری از مسائل آینده آن لازم است.

شرایط های مختلف بدن هنگام خواب

انسان ها در طول شب به سه شرایط پهلو، طاقباز یا به روی شکم می خوابند. متخصص فیزیوتراپی در این مورد می گوید در شرایط خوابیدن به پهلو، بالش مناسب بالشی است که علاوه بر پر کردن گودی گردن در شرایطی که فشرده شد فاصله گوش تا گردن فرد را به طور کامل پر کند؛ به عبارتی ستون فقرات فرد از پشت حتی المقدور شبیه به یک خط صاف در یک راستا دیده گردد.

وی می افزاید: برای خوابیدن در شرایط طاقباز باید بالشی انتخاب گردد که علاوه بر پر کردن گودی گردن وقتی بالش فشرده شد، سر به سمت زمین یا به سمت سقف خم نگردد. در حالت خوابیدن به روی شکم نیز بیشتر افراد برای حفظ ستون فقرات ترجیح می دهند از بالش استفاده ننمایند.

ضرورت استفاده از تشک خوب

دکتر بهرامیان با اشاره به ضرورت استفاده از تشک خوب می گوید: بیشتر افراد هنگام خواب به اطراف می چرخند و به گونه منحصر به فرد خودشان می خوابند. بنابراین دانستن سبک خواب خود برای یافتن تشکی که کیفیت لازم مناسب ما را داشته باشد کلید اصلی است. در واقع اینکه چه کسی با چه خصوصیات فیزیکی یا مسائل جسمانی از تشک استفاده خواهد نمود یاری می نماید تا بتوان تشک خوبی را که از نظر مقدار و پشتیبانی و راحتی برای فرد مناسب است انتخاب کرد.

انتخاب تشک مناسب ؛ راز یک خواب شگفت انگیز

دکتر بهرامیان در خصوص تشک مناسب می گوید: تشک مناسب تشکی است که بتواند شکل طبیعی ستون فقرات ما را حفظ کند. تشکی که شما در آن کامل فرو می روید یا سطح خیلی سفت می تواند برای ستون فقرات شما در دراز مدت مشکل ایجاد کند.

این متخصص راز یک خواب شگفت انگیز را در انتخاب تشکی می داند که هنگام خواب از ستون فقرات ما پشتیبانی می نماید و ادامه می دهد: داشتن حمایت کافی از ستون فقرات برای اطمینان از روبرو نشدن ما با درد ناشی از خوابیدن در شرایط نامناسب برای بدن لازم است. بنابراین، هنگام انتخاب تشک توجه داشته باشید برترین تشک متناسب با نوع بدن شما - مانند وزن و قد - تشکی است که بتواند هنگام خواب به طور بهینه از ستون فقرات حمایت کند. درنتیجه انتخاب یک تشک خوب برای اتاق خواب لازم است و پس از مدتی متوجه تفاوت تشک مناسب و غیر استاندارد در برخورداری از خواب راحت، برطرف مسائل مربوط به ستون فقرات و بعلاوه چگونگی قرار گرفتن مفاصل خود خواهید شد.

شرایط مناسب خوابیدن برای کسانی که ریفلاکس معده دارند

این متخصص فیزیوتراپی به افرادی که ریفلاکس معده دارند توصیه می نماید بالش آن ها با سطح افق زاویه ای 15-20 درجه ای داشته باشد و این افراد حتماً باید به سمت چپ بخوابند. خوابیدن به سمت راست یا طاقباز یا وقتی سر به سمت پایین برود و بعلاوه خوابیدن روی شکم، مشکل ریفلاکس آن ها را بیشتر می نماید. بنابراین افراد دچار مشکل زخم معده یا دوازدهه می توانند با الگوی درد بالینی شانه درد به فیزیوتراپی مراجعه نمایند تا ضمن افتراق این بیماران با بیماران مبتلا به درد شانه با منشأ عصبی عضلانی؛ متخصصان فیزیوتراپی، این بیماران را به متخصص داخلی یا گوارش ارجاع دهند.

انواع بالش

دکتر مهرداد بهرامیان با بیان اینکه انتخاب مدل بالش با توجه به سلایق و علایق افراد فرق دارد، می گوید: هر فرد با نوع خاصی از بالش ها احساس راحتی بیشتری دارد. اما بهتر است هنگام انتخاب، علاوه بر علایق خود به کیفیت مناسب به ویژه از لحاظ دارا بودن شرایط لازم برای آسیب نرساندن به گردن و کتف و شانه و بعلاوه نحوه قرار گرفتن ستون فقرات دقت داشته باشیم. بعلاوه باید اندازه سفتی، نوع و مقدار بالش هم با توجه به شرایط فیزیکی یا مسائلی که فرد دارد مورد توجه قرار گیرد.

بالش های بدن

این فیزیوتراپیست درباره بالش های بدن شرح می دهد: برخی بالش ها به بالش های بدن معروفند. چون کل بدن را دربرمی گیرند. در واقع این بالش ها به گونه ای طراحی شده اند که شکل تختخواب ها را معین نمایند. بنابراین می توانند برای همه مناسب باشند. اما بیشتر به خانم های باردار پیشنهاد می گردد که نمی توانند در طول شب به راحتی بخوابند یا افرادی که معده درد یا کمر درد دارند.

بالش های حمایتی

دکتر بهرامیان با بیان اینکه بالش های ساپورت یا حمایتی برای همه لازم است، ادامه می دهد: مهم نیست، شما به پشت، شکم یا کنار می خوابید؛ این نوع بالش ها می توانند برای همه مفید باشند. چون می توانند به کاهش فشار ستون فقرات، کاهش تنش عضلانی، همسویی گردن و سر و در نهایت بهبود خواب یاری نمایند. بالش های ساپورت یا حمایتی نرم و قابل تنظیم هستند، بنابراین می توانید آن ها را زیر زانو یا پشت خود نگه دارید یا از آن ها به عنوان یک بالش در آغوش بهره ببرید.

زمان تعویض بالش

دکتر بهرامیان درباره چگونگی تشخیص زمان تعویض بالش می گوید: یکی از ویژگی های ضروری یک بالش خوب، راحتی آن است. اگر نیمه شب از خواب بیدار می شوید تا بالش خود را جمع کنید، تا کنید یا به آن ضربه بزنید، این نشانه خوبی است برای اینکه به یک بالش راحت تازه احتیاج دارید. یک بالش راحت بالشی است که راحت روی آن بخوابید و فرم قرار گرفتن سر و شانه شما در طول شب به گونه ای باشد که صبح آرام و پرانرژی از خواب بیدار شوید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1721

به "نحوه صحیح خوابیدن برای معده ، چه موقع زمان تعویض بالش است؟ ، خصوصیات تشک و بالش مناسب را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه صحیح خوابیدن برای معده ، چه موقع زمان تعویض بالش است؟ ، خصوصیات تشک و بالش مناسب را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید