هشدار، مراقب زالوها باشید؛ حالا آن ها می توانند بپرند!

به گزارش مجله نازلارا، اخیرا تصاویری از پریدن زالوهای ماداگاسکار، توجه دانشمندان را به خود جلب نموده است.

هشدار، مراقب زالوها باشید؛ حالا آن ها می توانند بپرند!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، مطالعه اخیر، حاکی از آن است که زالوهای زمینی می توانند از روی برگ ها بپرند و تحرکاتی داشته باشند که پیش از این، از آن ها انتظار نمی رفت. این رفتار نو درک ما از تحرک زالوها را اصلاح می نماید.

شواهدی مبنی براینکه حداقل یک گونه از زالوهای زمینی می تواند بپرد، در یک مطالعه نو و با ویدئویی ارائه شده است. محققان موزه تاریخ طبیعی آمریکا، دانشگاه فوردهام و کالج مدگار اورز متعلق به دانشگاه سیتی نیویورک (CUNY) این فیلم و تجزیه و تحلیل مربوطه را امروز (20 ژوئن) در مجله Biotropica منتشر کردند.

مای فهمی، نویسنده اصلی این مقاله، دانشمند مدعو در موزه و محقق فوق دکتری در دانشگاه فوردهام، گفت:ما معتقدیم این اولین شواهد قانع نماینده ای است که نشان می دهد زالوها می توانند با صرف انرژی چشمگیری، بپرند. گزارش های قبلی از پریدن زالوها، از جمله بر روی افراد، وجود داشته است، اما این گزارش ها اغلب به عنوان زالوهایی که فقط به رهگذری می چسبند در حالی که رهگذر در تماس با آن ها قرار گرفته بوده است، شرح داده می شدند. این مطالعه این استدلال را رد می نماید.

این ویدیو که در سال 2017 در ماداگاسکار گرفته شده است، یک زالو Chtonobdella را نشان می دهد که در حال پرش های کوچک است.

فهمی طی دو سفر جداگانه به ماداگاسکار در سال 2017 و در سال 2023 فیلمی از زالوهایی از جنس Chtonobdella را ضبط کرد که روی یک برگ می پیچند و سپس بلند می شوند. فهمی و همکار مایکل تسلر، استادیار کالج مدگار ایوانز CUNY و یکی از همکاران پژوهشی در موزه، این حرکت را با یک گونه از مار کبری یا فنری که به عقب کشیده می گردد، مقایسه می نمایند.

تسلر گفت: در اصل، یک پرش زیبا اما با یک فرود به ظاهر سخت انجام می دهد.

چندین بی مهره کرم مانند دیگر می توانند بپرند، از جمله لاروهای بدون پا مگس های صفراوی (Asphondilia sp) که قبل از حرکت به هوا حالت حلقه ای به خود می گیرند، لارو مگس های میوه مدیترانه ای (Ceratitis capitata)، مگس اسکاپ (Skipper Fly) و چندین کرم از جمله Lymantria monacha و Orgyia leucostigma می توانند، حرکات مشابهی از خود نشان دهند. در حالی که طبیعت شناسان و زیست شناسان زالو مدت هاست در خصوص توانایی زالوهای زمینی در خانواده Haemadipsidae در پریدن بحث نموده اند، و بعضی مشاهداتی از جهش زالوها در یادداشت های سفر خود داشته اند، تا به امروز شواهد ملموس کمی در این خصوص وجود داشته است.

تسلر گفت: ما نمی دانیم که این اتفاق هر چند وقت یکبار ممکن است،رخ دهد یا اینکه آیا این زالوها از این توانایی برای جستجوی میزبان استفاده می نمایند یا خیر، اما با توجه به اینکه ما چندین پرش را در دو ضبط کوتاه ثبت کردیم، این رفتار ممکن است برای این گونه رایج باشد.

منبع: scitechdaily

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 خرداد 1403 بروزرسانی: 31 خرداد 1403 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1747

به "هشدار، مراقب زالوها باشید؛ حالا آن ها می توانند بپرند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار، مراقب زالوها باشید؛ حالا آن ها می توانند بپرند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید