هشدار 3 قدرت اروپا: مصوبه مجلس ایران و نصب سانتریفیوژها فرصتسوزی است

به گزارش مجله نازلارا، فرانسه، آلمان و بریتانیا نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر و بیشتر از آنچه را که در برجام مجاز محسوب شده است عمیقا نگران کننده توصیف نموده اند.

هشدار 3 قدرت اروپا: مصوبه مجلس ایران و نصب سانتریفیوژها فرصتسوزی است

با ما سفر کنید و با ارزان ترین فصل تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

سه کشور اروپایی امضاءکننده برجام روز دوشنبه نسبت به پیامدهای تصمیم تهران برای نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و بیشتر برای اورانیوم غنی سازی اورانیوم و همچنین مصوبه مجلس ایران در راستای گسترش برنامه هسته ای هشدار دادند.

به گزارش یورونیوز ، در بیانیه مشترک فرانسه، آلمان و بریتانیا آمده است: اگر ایران در حفظ فضایی برای دیپلماسی جدی است نباید این گام ها را عملی کند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه از تصمیم ایران برای نصب سانتریفیوژهای پیشرفته (IR-2m) در تاسیسات نطنز خبر داده است. ایران بنا به توافق هسته ای با قدرت های جهانی تنها اجازه از نسل اول سانتریفیوژهای خود IR-1 را دارد.

فرانسه، آلمان و بریتانیا نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر و بیشتر از آنچه را که در برجام مجاز محسوب شده است عمیقا نگران کننده توصیف نموده اند. ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام تصمیم به کاهش سطح پایبندی خود به توافق هسته ای با قدرت های جهانی گرفت.

کشورهای اروپایی امضاءکننده این توافق همچنین مصوبه مجلس ایران که دولت را موظف به جلوگیری از بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای و افزایش سطح غنی سازی اورانیوم می نماید نقض برجام و تعهدات هسته ای ایران دانسته اند. در بیانیه پاریس، برلین و لندن آمده است که چنین اقداماتی از سوی ایران کوشش های مشترک برای حفظ برجام را به خطر می اندازد و می تواند فرصت مهم به وجود آمده برای بازگشت به دیپلماسی با دولت جدید آمریکا را بسوزاند.

فرانسه، آلمان و بریتانیا همچنین بازگشت به برجام را به سود ایران توصیف نموده اند.

واکنش ایران به آلمان: آنچه با فشار آمریکا حاصل نشد با فشار اروپا هم حاصل نمی گردد

از سوی دیگر سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در واکنش به سخنان اخیر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان که خواهان دستیابی به توافقی فراگیرتر از برجام با ایران شده بود گفت: ایران درباره امنیت ملی خود نه مذاکره می نماید و نه مصالحه.

وزیر خارجه آلمان خواهان این شده بود که ایران در چهارچوب توافق فراگیرتر از برجام برنامه موشک های بالستیک خود را کنار بگذارد و رفتار خود را در منطقه تغییر دهد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره این سخنان هایکو ماس گفت: آلمان و هم کشورهای اروپایی باید بدانند که آنچه با فشار حداکثری ایالات متحده حاصل نشد با فشار اروپا هم حاصل نمی گردد.

وی اضافه نمود: همه کسانی که با حقوق بین الملل آشنا هستند، می دانند که نه جمهوری اسلامی حاضر به مذاکره دوباره بر سر برجام خواهد شد و نه الزام آور بودن قطعنامه 2231 با چنین اظهاراتی از سوی طرف مقابل زیر سوال می رود.

هایکو ماس گفته بود که بازگشت به توافق هسته ای با ایران کافی نخواهد بود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 815

به "هشدار 3 قدرت اروپا: مصوبه مجلس ایران و نصب سانتریفیوژها فرصتسوزی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار 3 قدرت اروپا: مصوبه مجلس ایران و نصب سانتریفیوژها فرصتسوزی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید