هوش مصنوعی در بسته بندی؛ راهکار هایی هوشمند برای آینده

به گزارش مجله نازلارا، می خواهیم درباره یک جهانی بسیار پیشرفته و هوشمند حرف بزنیم. جهانیی پر از فناوری های پیشرفته و اتوماسیون که در آینده پیش رویمان خواهد بود. هوش مصنوعی و فرآیندهای روباتیک صندلی خود را در بسیاری از صنایع جهان به دست آورده و محکم نموده اند، صنعت رباتیک هم در این میان استثناء نیست. توسعه استفاده از هوش مصنوعی در بسته بندی و توزیع می تواند یک قدم بزرگ به سمت سیستم انبارداری تمام هوشمند باشد.

هوش مصنوعی در بسته بندی؛ راهکار هایی هوشمند برای آینده

تعیین است که جهانی سازی و توسعه تجارت بین المللی احتیاجمند انبارها و سیستم های توزیعی است که سریع تر و روان تر از سیستم های رایج فعلی کار نمایند. هوش مصنوعی توانسته ثابت کند برای گام برداشتن در این جهت قابل اعتماد و اثرگذار است. تقاضای زیاد برای کارتن، کالاهای مصرفی، انبارداری و بسته بندی های منعطف باعث شده است مردم به هوش مصنوعی روی بیاورند. این روزها برای پیروز شدن در کسب وکار احتیاج به یک مزیت نسبی به دیگران دارید و چیزهایی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می توانند به شما یاری نمایند که کارها را با ریسک کمتر و اثرگذاری بیشتر انجام دهید.

پیشرفت هرچه بیشتر هوش مصنوعی باعث شده است کاربرد این فناوری در بخش های مختلف صنعت بیشتر و بیشتر گردد. انطباق با پیشرفت های دنیای فناوری دیگر یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است.

هوش مصنوعی چگونه صنعت بسته بندی را دگرگون خواهد نمود؟

دسته بندی کالاهای بازیافتی

هنگامی که در خصوص استفاده از هوش مصنوعی در صنعت بسته بندی حرف می زنیم احتمالاً دسته بندی کالاهای بازیافتی یکی از آخرین چیزهایی است که به ذهنمان می رسد، با وجود این روش می توان به حیات و سلامت کره زمین یاری کرد. با توجه به اندازه زباله ای که هرروز در اقیانوس ها ریخته می گردد، ما باید بازیافت کردن زباله هایمان را با سرعت زیادی آغاز کنیم و آن را به حداکثر برسانیم. انجام این کار برای انسان یک کار تکراری، پرزحمت و وقت گیر است که ارزش مالی اندکی هم دارد. استفاده از هوش مصنوعی و ربات ها برای این کار می تواند منطقی و به صرفه باشد. ربات ها می توانند روزانه تا 16 ساعت کار نمایند و حوادث کمتری هم برایشان اتفاق می افتد.

در حرکتی که منجر به تغییر بازی شد، شورای کارلتون از آمریکای شمالی و AMP Robotics با یکدیگر همکاری کردند و رباتی را برای بخش بسته بندی مواد غذایی ساختند که به فرایند دسته بندی زباله ها به کاغذ، پلاستیک، شیشه و … یاری می نماید. این ربات کلارک نام دارد.

زمانی که زباله ها جمع آوری می شوند، کلارک از یک دوربین اسکنر استفاده می نماید، هوش مصنوعی هرچه مواد بیشتری را اسکن می نماید، بیشتر یاد می گیرد که کدام مواد را باید بازیافت کند و کدام ها را نه. در حال حاضر این ربات می تواند 150 نوع کارتن را شناسایی نموده و با چنگک های عنکبوتی شکل آن ها را از میان زباله ها بیرون بکشد. این ربات 1.5 برابر سریع تر از میانگین انسان ها کار می نماید و قابلیت روزانه 16 ساعت فعالیت مداوم را دارد.

نصب برچسب تاریخ

اگر نگاهی به کاربرد یادگیری ماشینی در فرایندهای تجاری بیندازیم، فهمیدن این موضوع که به یاری داده های دقیق و تجزیه وتحلیل آن ها می توان شرایط را تغییر داد، سخت نخواهد بود. صنعت بسته بندی هم به شیوه خود از یادگیری ماشینی استفاده می نماید.

با به کارگیری یادگیری ماشین در فرایندهایی مانند نصب برچسب تاریخ، سازمان ها نه فقط به روش های استانداردتری دست پیدا خواهند کرد بلکه خود را از نارضایتی مشتریان نجات می دهند.

کالاهایی که به اشتباه برچسب گذاری شده اند می توانند باعث نارضایتی مشتریان شوند و سود بالقوه کسب وکارها را تحت تأثیر قرار دهند. استفاده از یادگیری ماشین در صنعت بسته بندی و برای نصب برچسب های مورداحتیاج می تواند باعث کمتر شدن خطاهای دستی و بیشتر شدن کارایی فرایندها گردد.

برای مثال، Tesco و OAL و دانشگاه لینکلن دست به دست هم داده اند و درحال توسعه ماشین آلات بسته بندی ای هستند که از هوش مصنوعی استفاده می نمایند. برای ساخت این سیستم یک شبکه عصبی عمیق آموزش داده شده است تا ویژگی های تصاویر را استخراج نموده و آن ها را بر اساس متغیرهای مختلف دسته بندی کند. یادگیری ماشین در آینده برای تأیید کدهای برچسب تاریخ استفاده خواهد شد و در صورت عدم تطبیق اطلاعات، فرایند متوقف می گردد.

سیستم های بینایی مجهز به هوش مصنوعی برای آنالیز کالاها

هوش مصنوعی می تواند به آنالیز دقیق تر کالاها یاری کند و امنیت تحویل محموله های بار را به حداکثر برساند، به یاری ابزارهایی مانند بینایی ماشین، بازرسی کیفیت کالا، دسته بندی و ردیابی کالا در لحظه قابل انجام است و خطاهای انسانی به حداقل می رسند.

آنالیز کیفیت یکی از مهم ترین بخش های صنعت بسته بندی است. در این بخش هم بینایی ماشین می تواند به یاری بخش های صنعتی بیاید و کالاهای آسیب دیده را به سرعت تشخیص دهد. با این همه، این سیستم ها قابلیت یادگیری بدون نظارت را ندارند، بنابراین با تغییر نوع کالای در حال آنالیز باید برنامه ریزی سیستم تغییر کند. با توجه به اینکه این سیستم هرلحظه به روز می گردد و قابلیت گزارش موجودی انبار را دارد به بهینه کردن زنجیره تأمین هم یاری زیادی خواهد نمود. بعلاوه ردیابی کالا در لحظه باعث افزایش بهره وری کلی در کل فرایند پردازش و تحویل کالا می گردد.

در یکی از تحقیقاتی که درزمینه تأثیر هوش مصنوعی بر صنعت بسته بندی در آمریکا انجام شد، یکی از موارد آنالیز شده پرونده شرکت PDA است که با مسائل جدی روبرو بود. تقریباً 75 درصد مشتریان از شیوه بسته بندی و ارسال کالاها ناراضی بودند، بعلاوه بسیاری از بسته ها ناقص ارسال می شد. این شرکت اقدام به نصب دوربین های مجهز به هوش مصنوعی در بخش بسته بندی کرد و نتایج باورنکردنی بود، آن ها در کمترین زمان ممکن توانستند تعداد شکایت ها را به صفر برسانند.

بسته بندی کالاها به یاری هوش مصنوعی در انبارهای هوشمند

وقتی صحبت از مدیریت انبار می گردد با یک فرآیند پیچیده طرف هستیم که چالش های خاص خود را دارد. هرچه سیستم یک انبار یکپارچگی بیشتری داشته باشد نتایج بهتری حاصل خواهد شد. انبار هوشمند جایی است که از فناوری هایی مانند اینترنت اشیا، شناسایی فرکانس رادیویی، بینایی ماشین و… استفاده شده تا فرایندها بهینه شوند. بسته بندی یکی از مهم ترین بخش های سیستم انبارداری است و هوش مصنوعی به بهتر کردن آن یاری می نماید. برای مثال نظرسنجی ها در کره جنوبی نشان می دهد اهمیت مسائل محیط زیستی برای مردم این کشور زیاد است. آن ها تمایلی ندارند که بسته بندی های چند لایه ای دریافت نمایند که باعث فراوری میزان زیادی زباله می گردد. با دانستن این نکته فراورینمایندگان می توانند به سمت جایگزین های بهینه برای چنین بسته بندی هایی بروند و البته از هوش مصنوعی برای طراحی هم یاری بگیرند.

جمع بندی

هوش مصنوعی پتانسیل زیادی برای دگرگون کردن صنعت بسته بندی دارد، از شناسایی احتیاجهای کاربران، تا طراحی مجدد بسته بندی ها و بالا بردن سرعت انجام کار، با هوش مصنوعی عملی خواهد بود. این فناوری به انسان یاری خواهد نمود تا فرایندها را ساده تر، سریع تر و با بازدهی بیشتر پیش ببرد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1295

به "هوش مصنوعی در بسته بندی؛ راهکار هایی هوشمند برای آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی در بسته بندی؛ راهکار هایی هوشمند برای آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید