واکسن زدم تا نوه ام را بغل کنم

به گزارش مجله نازلارا، تهران (پانا) - واکسیناسیون سالمندان بالای 75 سال به عنوان دومین گروه از فاز دوم واکسیناسیون عمومی از 23 اردیبهشت شروع شد.

واکسن زدم تا نوه ام را بغل کنم

به گزارش ایران، با اینکه قرار بود این افراد پس از تماس کارشناسان وزارت بهداشت برای واکسیناسیون به مراکز منتخب سلامت مراجعه نمایند اما مشاهدات از فرهنگسرای رازی در میدان قزوین حکایت از اشتیاق بالای سالمندان برای مراجعه به پایگاه های تجمیعی واکسیناسیون کرونا دارد. پدر عظیم و مادر عظیم هایی که اکثرشان نه منتظر پیامک مانده اند نه گوش به صدای زنگ تلفن سپرده اند و نه در سایت و سامانه ای ثبت نام نموده اند، آنها همین که شنیدند بدون ایستادن در صف های طولانی می توانند واکسن بزنند، از گوشه و کنار شهر راهی یکی از مراکز جنوب شهر شده اند. ازدیروز صبح پیامکی در حال چرخیدن است؛در آن نشانی محل تزریق واکسن در میدان قزوین داده و اعلام شده که در این پایگاه تجمیعی برای افراد بالای 75 سال واکسن تزریق می گردد. انتهای سمت چپ فرهنگسرای رازی چادرهای آبی رنگی برپا است و با بنرهایی سالمندان را به محل تزریق واکسن راهنمایی می نمایند. اینجا سالمندان را تک و توک می شد دید. پدرعظیم و مادرعظیم هایی که با ماشین و پیاده به محل تزریق واکسن آمده اند. از نگهبان می پرسند: اینجا واکسن کرونا تزریق می نمایند. نگهبان با دست محل تزریق را اشاره می نماید و می گوید پدر جان برو هنوز واکسن ها تمام نشدند. برو نوبتی هم نیست سریع واکسنتو می زنی.

سالمندان با ویلچر یا ماشین از داخل حیاط فرهنگسرا تا مقابل در ورودی محل تزریق واکسن خودشان را می رسانند. چند نیمکت هم مقابل محل تزریق است و تعدادی از سالمندان نیم ساعتی آنجا می نشینند. داخل سوله؛ سالن عظیمی است که انتهای آن محل تزریق واکسیناسیون آقایان و خانم ها از هم جدا شده است. پرستار می گوید: اینجا واکسن آسترازنکا می زنیم. اگر سالمند بیماری خاصی داشته باشد، سینوفارم. فرقی نمی نماید هر چه هست باید بزنند. هر یک ویال آسترازنکا برای 10 نفر تزریق می گردد. ویال را موقعی باز می کنیم که 10 نفر تکمیل گردد در غیر این صورت واکسن خراب می گردد. از ساعت 7 صبح تا یک و نیم بعد از ظهر 300 نفر واکسن زده اند. بعضی دنبال واکسن آسرازنکا هستند و بعضی هم سینوفارم. تعداد مراجعه نمایندگان به 10 نفر که برسد، بدون معطلی تزریق برایشان انجام می گردد. یک نفر از شهرک غرب آمده و دیگری از خانی آباد. سالمندان آدرس اینجا را از دوست و آشنا شنیده اند. مرد سالخورده ای آستین لباسش را بالا کشیده و دستش را روی بازوی چپش گذاشته. از منطقه الهیه خودش را به فرهنگسرای رازی رسانده. مصطفی احراری 78 سال دارد او می گوید واکسن می زنیم چون واجب است. به خاطر واگیر بودنش باید بزنیم. دلم می خواست واکسن بزنم از این مریضی خلاص شوم. من دیابت دارم. باید چشم راستم را عمل کنم از ترس کرونا نرفتم بیمارستان. واکسن اثر خودش را دارد. امروز که بعد از یک سال و نیم به خیابان آمدم احساس امنیت داشتم.

آرامش روحی پیدا کردم

پیرمرد پایش می لنگید، با عصای چوبی و قدیمی اش به زور راه می رفت ولی لبخند از لبش نمی رفت. بدون معطلی واکسنش را تزریق می نماید. از پرستار می پرسد کار خاصی باید انجام دهیم؟ بعد به شوخی می گوید یک وقت تب نکنیم؟ لبخند آرامی می زند و سرش را با رضایت تکان می دهد.کارت واکسنش را از جیب نیم تنه اش بیرون می آورد و می گوید عینکم همراهم نیست بخون چی نوشته نوبت بعدی واکسنم کی می رسد؟ او می گوید در این اوضاع و احوال باید یاد بگیریم باعث و بانی مریضی کسی نشویم و ایمنی خودمان را بالا ببریم. احساس می کنم روح و روانم راحت است حالا این ایمنی 60 یا 70 و 90 درصد باشد فرقی نمی نماید حداقل از نظر سلامتی خودم خیالم راحت است. واکسن مسأله ای نیست که حرف و حدیث های اطرافیان و در و همسایه ها روی کسی تأثیر بگذارد. بحث سلامتی است. امروز که آمدم واکسن بزنم نظر هیچ کسی را نپرسیدم،بالاخره کشور ما سابقه طولانی در واکسیناسیون دارد. بعضی ها با صحبت از نوع واکسن ها ترس و وحشت ایجاد می نمایند. واکسن زدن که خریدن شیرینی رولت نیست که انتخاب کنیم از کجا باید بخریم و بخوریم. حتماً باید واکسنی بزنیم که در دسترس است امیدواریم نتیجه بخش باشد و از این گرفتاری خلاص شویم و زندگی نرمالی داشته باشیم.

از شر این ویروس راحت می شم

بتول زند 78 ساله ساکن منطقه گیشا است. زن سالخورده کارت ملی اش را دستش گرفته و پرس و جوکنان در حیاط فرهنگسرا دنبال محل تزریق واکسن است. از صبح به چند مرکز بهداشت سر زده اما هر بار با جمعیت زیادی روبرو شده است: قیامت بود. شلوغِ شلوغ. سه روز دارم دنبال جای واکسن می گردم. دوستم صبح اینجا بود زنگ زد گفت آژانس بگیر برو میدان قزوین. دختر و پسر بتول خانم ایران زندگی نمی نمایند، تنها تفریح و سرگرمی اش دورهمی با دوستانش در پارک محله شان است: همه دوستام واکسن زده اند، فقط من جا مانده بودم. خیلی احساس خوبی دارم بالاخره از شر این ویروس راحت می شم. این همه راه آمده ام که واکسن بزنم. از مرگ می ترسم از مرگ با کرونا بیشتر. خدا پدرشان را بیامرزد نگذاشتند پزشکان و پرستاران و ما بی واکسن بمانیم.

واکسن زدم تا نوه ام را بغل کنم

خانواده آقای پرویز مردانی 78 ساله همراه همسر و پسرشان از خیابان بهار شیراز به پایگاه تجمیعی آمده اند. پدر روی ویلچر نشسته و مادر با عصا قدم های آهسته و کوتاهی برمی دارد. آنها هنوز تجربه تلخ ابتلای فرزندشان به کرونا را به خاطر دارند. پسرش می گوید: واقعاً به واکسن نیاز بود. خیال مان راحت شد. مقصر اصلی شبکه های خبری هستند که تبلیغات گسترده ای را درباره واکسن کرونا راه انداخته اند. ما که گول این حرف ها را نمی خوریم ،نمی آییم حرف دانشمندان را به شایعات و سیاه نمایی های فضای مجازی بفروشیم. از دیروز که قرار شد پدر و مادرم را بیاوریم واکسن بزنند مدام سؤال می کردند نوبت دوم کی می رسد؟ بعدش تا کی ایمن می شویم؟ کی بچه ها می توانند با خیال آسوده به ما سر بزنند؟ یعنی می گردد نوه هایمان را بغل کنیم؟

آقای پرویزی همراه همسرش سمت چادرهای آبی رنگ روانه می شوند. پرستار ویال واکسن را داخل سرنگ می کشد و اول به همسر آقای پرویزی واکسن را تزریق می نماید. خانم پرویزی آستین اش را مرتب می نماید و با لبخند و رضایت به پسرش نگاه می نماید. پسرش با صدای بلند می گوید: مبارک باشد مادر. بالاخره به آرزوت رسیدی. دیگه این همه از ما نمی پرسی کی و کجا واکسن می زنند. خنده روی صورت مادر می نشیند. دست اش را روی صورت پسرش می کشد و می گوید: احساس می کنم دیگر کمتر نگران همسر و بچه هایم خواهم بود. بالاخره در دنیا به واکسن اهمیت داده می گردد. ما در یک سال و اندی مسافرت نرفتیم، مهمانی برگزار نکردیم. پسر و عروسم کرونای سختی گرفتند، خواهر حاج آقا الان آی سی یو است و حالش خیلی بد است برای همین الحمدلله واکسن زدیم دست شان درد نکند.

خوشحالم که کسی را به کرونا آلوده نمی کنم

زن 76 ساله ای روی نیمکت های محوطه دور از رفت و آمد جمعیت نشسته و منتظر خلوت شدن پایگاه است. خیلی خوشحالم بالاخره می توانم خرید بروم. نوه هایم راحت تر بیایند. بالاخره سن ما بالا است من فقط خوشحالم که دیگر خطری برای بچه هایم ندارم. شرط بچه ها و نوه هایمان است که آنها را آلوده نکنیم حتی اگر من کرونا بگیرم و همسایه ام را آلوده کنم ناراحت می شوم. سالمند 73 ساله ای کنار وسایل بازی پارک دور از شلوغی جمعیت ایستاده و منتظر خلوت شدن مرکز است؛ حمزه حکیمی 73 ساله از خیابان آذربایجان آمده و واکسن آسترازنکا را تزریق نموده و روی نیمکت داخل محوطه نشسته است. شرایط او هم شبیه به زنان و مردان سالخورده کمتر از 75 سال است که با اصرار می خواهند زودتر از موعد واکسن کرونا بزنند به چند مرکز بهداشت سر زده تا بالاخره اینجا رضایت داده اند 73 ساله ها را هم واکسن بزنند. آقا حمزه می گوید: دو هفته پیش به بچه ها گفتم واکسن بزنند ،من نمی زنم. می ترسیدم. بعد از اینکه دیدم فامیل ها زدند ترسم از بین رفت. شرط این است که واکسن سالم بزنند پسرش ادامه حرف های پدرش را می گیرد: ببینید خانم رسانه منظورم فضای مجازی بمب اتم شده و تأثیر منفی گذاشته. مردم را ترسانده اند. یک بار می گویند با این واکسن ها بررسی بدن تان را درمی آورند، یک بار می گویند آب مقطر است. نمی دانم هدف شان چی هست آنقدر سمپاشی می نمایند. ریشه کرونا با همین واکسن کنده می گردد. کمی بعد لبخند روی صورت آقا حمزه،جان می گیرد. کت اش را برمی دارد و راهی خانه اش می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1088

به "واکسن زدم تا نوه ام را بغل کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن زدم تا نوه ام را بغل کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید