چگونه ویزای آذربایجان بگیریم؟

به گزارش مجله نازلارا، کشور آذربایجان و به ویژه شهر باکو از جمله مقصدهای مورد علاقه شهروندان ایرانی برای گذران تعطیلات است و طبق قانون کلیه گردشگران باید پیش از سفر برای دریافت ویزا از طریق سفارت یا کنسولگری های این کشور اقدام کنند.

چگونه ویزای آذربایجان بگیریم؟

باکو مرکز جمهوری آذربایجان و پرجمعیت ترین شهر منطقه قفقاز محسوب می شود که در سواحل بی نظیر دریای خزر واقع شده است. موقعیت تاریخی، جغرافیایی و جاهای دیدنی باکو باعث شده اند تا این شهر به مقصد جالبی برای شهروندان ایرانی تبدیل شود و از اینرو، تورهای باکو از محبوبیت خاصی برخورار باشند.

اگر شما نیز قصد سفر به باکو را دارید، در خبرنگاران می توانید بهترین و ارزان ترین تورهای باکو را در بازه زمانی مورد نظر خود جستجو کرده و تور دلخواهتان را از میان ده ها آژانس معتبر مسافرتی انتخاب کنید.

در این رابطه، سالانه تعداد بسیاری از شهروندان ایرانی به ویژه در ایام تعطیلات برای سفر به کشور آذربایجان به صورت شخصی (مراجعه حضوری یا آنلاین) یا از طریق آژانس های مسافرتی اقدام به دریافت ویزا می کنند. البته این درخواست ها محدود به ویزای توریستی نبوده و تعدادی نیز مربوط به ویزای تجاری، ترانزیت و... است.

انواع ویزای آذربایجان و مدت صدور آن ها

برای اتباع خارجی و افراد فاقد تابعیت که قصد سفر به جمهوری آذربایجان را دارند دو نوع ویزا صادر می شود. شرایط صدور هر یک از آن ها از ویزاها به شرح ذیل است؛

ویزای عادی

مدت اعتبار این نوع ویزا برای یک بار ورود و خروج 90 روز از تاریخ صدور است. چنانچه هدف اتباع خارجی و افراد فاقد تابعیت از سفر به جمهوری آذربایجان یکی از موارد زیر باشد، ویزا از نوع عادی برای آنان صادر خواهد شد:

 • ویزای تجاری
 • ویزای علمی و آموزشی
 • ویزای کار
 • ویزای توریستی
 • ویزای فرهنگی و ورزشی
 • ویزای اهداف انسان محبت آمیز
 • ویزای دیدار با بستگان
 • ویزای پزشکی

البته ویزای عادی صرف نظر از نوع آن به به دو صورت صادر می شود:

ویزای یکبار ورود: صاحبان این ویزا در طول مدت فوق تنها یک بار می توانند به قلمرو جمهوری آذربایجان ورود و خروج داشته باشند.

ویزای کثیرالورود: مدت اعتبار این نوع ویزا از زمان صدور حداکثر تا دو سال است. صاحبان این ویزا می توانند در طول مدت اعتبار آن به دفعات به قلمرو جمهوری آذربایجان ورود و خروج داشته باشند.

نکته: مدت اقامتی که در ویزا درج شده تنها در طول دوره اعتبار ویزا قابل استفاده است و چنانچه در این دوره استفاده ای از آن نشود، ویزا از درجه اعتبار ساقط می شود. همچنین، این ویزا را می توان به شکل لیبل (مراجعه حضوری به سفارت) یا آنلاین (آسان ویزا) دریافت کرد. برای افرادی که در چارچوب مأموریت های رسمی دولتی به جمهوری آذربایجان سفر می کنند، ویزای ورود دیپلماتیک و یا خدمت صادر می شود.

ویزای ترانزیت یک/ دو بار ورود

این نوع ویزا برای اتباع خارجی صادر می شود که برای رسیدن به کشوری ثالث قصد عبور از اراضی جمهوری آذربایجان را دارند. مدت اعتبار ویزای ترانزیت از تاریخ صدور حداکثر تا 30 روز و مدت مجاز اقامت در کشور حداکثر تا پنج روز معین می شود. مدت اعتبار و اقامت ویزای ترانزیت با در نظر داشتن نوع وسیله نقلیه اعم از زمینی، هوایی، دریایی، ریلی و سایر وسایل نقلیه و جهت مورد استفاده در عبور از کشور و زمان مورد نیاز برای طی آن جهت معین خواهد شد.

ویزای آنلاین آذربایجان (آسان ویزا)

دولت آذربایجان ضمن صدور ویزای شهروندان خارجی در سفارتخانه ها و کنسولگری های خود در خاک کشورهای دیگر به صورت حضوری (لیبل)، از دهم ژانویه سال 2017 اقدام به صدور ویزای آنلاین از طریق سیستم آسان ویزا (ASAN Visa) کرده است. در این رابطه، جمهوری اسلامی ایران نیز در فهرست کشورهایی واقع شده است که به اتباع آن ها ویزای الکترونیکی داده می شود. برای تهیه این ویزا کافی است تا ابتدا اسکن گذرنامه (دارای اعتبار حداقل شش ماهه) را تهیه کرده و به وب سایت آسان ویزا مراجعه و ثبت نام کنید. امکان پرداخت هزینه ویزا (24 دلار) به صورت آنلاین میسر است. این ویزا در مدت یک تا سه روز کاری صادر می شود و تا مدت 90 روز اعتبار دارد؛ البته دارندگان این ویزا مانند ویزای لیبل عادی نمی توانند بیشتر از سی روز در خاک آذربایجان اقامت داشته باشند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای آذربایجان

مطابق ماده 36 قانون مهاجرت جمهوری آذربایجان، ارائه مدارک زیر برای دریافت ویزا سفر الزامی است:

1) فرم پرشده تقاضای ویزا، مطابق نمونه تنظیمی از طریق نهادهای ذیربط دولتی

2) اصل گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار یا مدرک عبور از مرز و کپی از صفحه های اصلی آن ها (گذرنامه کلیه متقاضیان در هنگام ارائه درخواست باید دارای اعتبار حداقل 6 ماهه باشد، زیرا در غیر این صورت تضمینی برای صدور ویزا وجود ندارد).

3) دو قطعه عکس 4*3 رنگی با زمینه سفید

4) کپی گواهی بیمه پزشکی (در صورتی که طرف دعوت کننده انجام معالجات پزشکی را به عهده نگرفته باشد)

5) فیش واریزی هزینه صدور ویزا

6) فرم پرشده دعوت از اتباع خارجی و یا افراد فاقد تابعیت، مطابق نمونه تنظیمی از طریق نهادهای ذیربط دولتی و یا کپی گواهی ثبت دولتی (برای سازمانهای غیردولتی)، و یا مدرکی که هدف از سفر را ثابت کند. (برای ویزاهای ترانزیت، گردشگری و سفرهای رسمی و انفرادی، نیازی به ارائه این مدارک وجود ندارد).

7) صدور ویزا برای اتباع خارجی و یا افراد فاقد تابعیت که کمتر از 18 سال سن داشته ولی با گذرنامه جداگانه و بدون همراهی والدین و یا کنندگان قانونی آن ها سفر می کنند، منوط به ارائه کپی گواهی تولد، همچنین کپی اجازه رسمی والدین و یا کنندگان قانونی آن ها و مدارک شناسایی است و کلیه این مدارک باید به تایید دفتر اسناد رسمی رسیده باشد.

سفارتخانه و کنسولگری های آذربایجان در ایران

سفارت جمهوری آذربایجان

 • تهران، پاسداران، خیابان نیستان سوم، کوچه راستوان، پلاک 16، کدپستی: 1944965114
 • تلفن: 5-22559553 (021) / نمابر: 22558183 (021)

کنسولگری سفارت در تهران

 • تهران، نیاوران، خیابان شهید پورابتهاج، خیابان خداوردی، کوچه سیزدهم غربی، نبش کوچه شیرافکن، پلاک 5
 • تلفن: 22291144(021) / آدرس پست الکترونیکی: [email protected]
 • ساعت پذیرش برای اخذ ویزا: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 12:30 ظهر

کنسولگری تبریز

 • تبریز، بلوار ولیعصر، خیابان عارف، پلاک 9 / تلفن: 33334803 (041)
منبع: کجارو / الی گشت / evisa.gov.az / tehran.mfa.gov.az
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1460

به "چگونه ویزای آذربایجان بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ویزای آذربایجان بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید